امروز: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

تواضع عاملی برای رفعت و برتری استاستاد اخلاق حوزه علمیه تأکید کرد: تواضع و برتری ارتباط مستقیم دارند و هر کس در جامعه تواضع بیشتری داشته باشد، به همان میزان رفعت و برتری پیدا می کند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام  والمسلمین غفارفام در کلاس درس اخلاق مدرسه علمیه امام صادق (علیه السلام) جاغرق با عنوان «اخلاق نبوی» به تبیین عبارت های «طلبت الرفعه فوجدتها فی التواضع، طلبت رضا الله فوجدتها فی البر الوالدین، طلبت العز فوجدتها فی الصدق، طلبت صحبه الناس فوجدتها فی الحسن الخلق، طلبت حلاوه العباده فوجدتها فی ترک المعصیه» از امام صادق (علیه السلام) پرداخت.
وی با بیان این که هیچ کس به راه سعادت، عزّت و کسب رضایت خداوند آشناتر از ائمه اطهار (علیهم السلام) نیست و ایشان همه نیازهای ما را پاسخ داده اند، گفت: همه انسان ها به دنبال عزّت و رفعت هستند و کسی نیست که چنین چیزی را طلب نکند، اما ما راهش را بلد نیستیم و باید از آن ها که آشنا به این مسیر هستند، استفاده و پیروی کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین غفارفام عنوان کرد: تواضع و برتری ارتباط مستقیم دارند و هر کس در جامعه تواضع بیشتری داشته باشد، به همان میزان رفعت و برتری پیدا می کند. به همین ترتیب تکبّر انسان را خار و ذلیل و از خدا و بندگان خدا دور می کند.
وی افزود: در روایتی نقل شده که خداوند برای هر انسان دو فرشته قرار داده است و آن ها مأموریت دارند که هر وقت انسان خودش را کوچک می بیند، او را بالا برده و وقتی که تکبّر می ورزد، او را به زمین بزنند.
این استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان این که بالاترین هدف و حاصل برای یک انسان این است که بتواند رضایت خداوند و رضایت ولی او را بدست بیاورد، ابراز کرد: همان مقدار که پدر و مادر از انسان راضی باشند، خداوند نیز از او راضی است و خدمت کردن به والدین و کمک به آن ها عاملی برای بخشش و آمرزش گناهان است.
حجت الاسلام والمسلمین غفارفام با اشاره به عبارت «طلبت العز فوجدتها فی الصدق»، گفت: عزیز، غالب غیرمغلوب و شخص همیشه پیروز است و بنا به فرمایش امام صادق (علیه السلام)، صداقت و درستی راه رسیدن به عزّت است.
وی با بیان این که انسان موجودی اجتماعی است و ناچار به زندگی کردن در اجتماع است، اظهار کرد: خلق نیکو در دین مبین اسلام ارزش و جایگاه ویژه ای دارد و به همین علت قرآن کریم با این صفت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را توصیف کرده است و ما اگر می خواهیم که مردم همراه ما باشند باید به اخلاق نیکو آراسته شویم.
حجت الاسلام غفارفام در پایان عنوان کرد: اگر به دنبال چشیدن طعم شیرین عبادت هستیم، باید گناه را ترک کنیم و این یک شرط لازم است.
گفتنی است سلسله جلسات اخلاقی با عنوان «اخلاق نبوی» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان در مدارس این حوزه برگزار می شود.


كد خبر: 30324  |  تاریخ درج خبر: 97/10/20  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا