امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

برگزاری دوره طرح آشنايي با مباني انديشه اسلامي


مرجله دوم طرح آشنايي با مباني انديشه اسلامي، ويژه طلاب پایه چهارم و پنجم در مدرسه علمیه رضویه بیرجند برگزار شد

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان جنوبي، در راستای آشنایی بیشتر طلاب با مبانی اندیشه اسلامی و با هدف تربیت نیروهای متخصص انقلاب اسلامی، مرحله دوم طرح آشنايي با مباني انديشه اسلامي ویژه طلاب پایه چهارم و پنجم مدارس علمیه رضویه و امام حسن علیه السلام به مدت چهار روز در مدرسه علمیه رضویه بیرجند برگزار شد.
حجت الاسلام باقریان از اساتيد محترم موسسه آموزشي امام خميني (ره) قم در اين دوره ضمن بیان هدف از خلقت انسان و چگونگی رسیدن به آن گفت: در حوزه انسان شناسی روش های متعددی همچون روش شهودی، روش تجربی، روش نقلی و روش عقلی وجود دارد که روش نقلی از بقیه کامل تر است.

وی در ادامه به بعد فطری انسان اشاره کرد و گفت: ابعاد فطرت به سه قسم بینشی،گرایشی و توانشی تقسیم می شود که بعد بینشی همان علم انسان به خود و خداست و بعد گرایشی میل انسان به کمال طلبی و بعد توانشی قوه تعقل، قوه انتخاب آگاهانه و قوه خودسازی است.

حجت الاسلام باقریان افزود: انگیزه های فاعلی موجب می شود فاعل دست به کار خلقت و آفرینش موجودات بزند و هدف فاعل از آفرینش انسان کمال است و شرایط رسیدن به کمال نظیر میل به کمال و حقیقت طلبی را نیز در انسان ایجاد کرده و این انسان است که باید با تلاش به کمال برسد.

وی ضمن بیان راه های شناخت مراحل رسیدن به کمال اظهار داشت: راه های فرا عادی از اهمیت بیشتری برخوردار است چون اولا خداوند برنامه رسیدن به کمال را دارد و ثانیا این برنامه را توسط پیامبران در اختیار انسان ها قرار داده است و پیامبران برای ابلاغ این برنامه هم باید معجزه و هم عصمت داشته باشند و عصمت یعنی اینکه مصون باشند درآنچه با سعادت انسان در تضاد است و عصمت یک موهبت اختصاصی است که در مرحله ی پیش از آفرینش این افراد برگزیده شده اند گرچه این امتیاز بخاطر شایستگی های انبیا می باشد.

استاد حوزه علميه قم در حوزه مباحث علوم قرآنی بیان داشت: قرآن کریم از تمام وجوه اعم از فصاحت و بلاغت و عدم اختلاف در آیات، دارای اعجاز است و همچنین ادله عدم تحریف قرآن را برای طلاب تشریح نمود.
حجت الاسلام باقریان در پایان اين دوره به فلسفه ختم نبوت اشاره كرد و گفت: خاتمیت یک بحث نقلی است و عقلی اثبات نمی شود و نبوت به دو صورت خاص و عام می باشد که نبوت خاص یعنی نبوتی که در یک منطقه یا قومیت خاصی است و نبوت عام یعنی نبوتی که برای تمام عالم است مثل حضرت محمد صلی الله علیه وآله که رحمه للعالمین است.


لازم به ذكر است در كنار اين دوره و در راستای آشنایی بیشتر طلاب پایه های چهارم و پنجم با رشته ها و مراکز علمی سطح دو و با هدف انتخاب یک رشته و مرکز علمی متناسب با علاقه و استعداد طلاب، هدایت تحصیلی طلاب نيز برگزار شد.
 


 


كد خبر: 29262  |  تاریخ درج خبر: 97/10/08  |  کد خبرنگار: 2718
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا