ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برگزاری نشست علمی معرفی «کتاب المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغته» در مدرسه سیادت

عنوان

نشست علمی معرفی «کتاب المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغته» به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و واحد پژوهش مدرسه علمیه سیادت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست علمی معرفی «کتاب المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغته» به همت واحد پژوهش مدرسه علمیه سیادت به منظور معرفی اين کتاب ارزشمند  در زمینه قرآن به نام المعجم فی فقه لغه القرآن برگزار گردید.
در این نشست، حجت الاسلام محمد حسن مومن زاده به بررسي نقش و جايگاه کتاب المعجم فی فقه لغه القرآن پرداخت و سیر تحریر و تالیف این کتاب و زحمات علما گذشته از جمله مرحوم استاد محمد واعظ زاده خراسانی را بحث کرد.
این محقق و پژوهشگر در توصیف این اثر گفت: مؤلف در کتاب خود، لغات قرآن را به ترتیب حروف الفبا چینش کرده و شرح هر لغت را در چهار بخش ارائه می‌دهد. یعنی ابتدا توضیحی کوتاه پیرامون ساختار لغت و تعداد کاربرد آن در سوره‌های مختلف قرآن گزارش می‌کند و سپس معنای واژه در منابع لغوی -به ترتیب تاریخ تألیف- ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: مولف بعد از آن، نظرات مفسران گوناگون -از صدر اسلام تا زمان معاصر- درباره‌ی آن واژه را مي آورد و سپس به وجه ادبی به تحلیل واژه و ریشه‌شناسی آن و تبیین معنای حقیقی و مجازی آن می‌پردازد و در بخش آخر که مهم‌ترین بخش است، کاربردهای قرآنی آن واژه بر اساس تدبر و تحلیل اطلاعات توسط نویسنده به خواننده ارائه می‌شود.
حجت الاسلام مومن زاده افزود: بدین‌سان پژوهنده‌ قرآنی پس از اطلاعات لغوی، تفسیری و ادبی که به‌دست می‌آورد، اولاً از مراجعه به سایر کتاب‌های لغت بی‌نیاز می‌شود و ثانیاً با بهره‌وری از تحلیل مؤلفان در کتاب، می‌تواند معنایی دقیق از واژه کسب کند و در راه تدبر قرآنی از آن سود ببرد.
این محقق و پژوهشگر اضافه کرد: این کتاب در کشورهای مختلف و دانشگاه های معتبر اهل تسنن در حال انتشار است و به این واسطه توانسته است قدرت علمی شیعه و معارف اهل بیت(ع) را در سرتاسر دنیا نمایان کند که این بهترین اتفاق می باشد.
وی با این توصیه که از کارهای بزرگ علمی نهراسیم و کار علمی خود را هرچند کوچک مثل فیش برداریها قدر بدانید چراکه در سابقه تشکیل این کتاب همین رویه را داشته ایم، ابراز کرد: طلاب حوزه های علمیه باید حداقل به یکی از زبانهای بین الملل مسلط شوند تا بتوانند هم در عرصه تولید علم و هم در عرصه تبلیغ اثرگذار باشند.


كد خبر: 28976  |  تاریخ درج خبر: 1397/09/13  |  کد خبرنگار: 28038
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا