امروز: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294
گفت‌وگو با آیت‌الله سیداحمد حسینی خراسانی؛

به مبلغان حوزه علميه خراسان غبطه مي خورم


آيت الله حسيني خراساني با اشاره به حضور روحانیون مبلغ خراساني در جمع زائران اربعین گفت: این توفیقی است که نصیب ایشان شده که با حضور خودشان به ندای حسین‌بن‌علی(ع) لبیک گفته‌اند و حضور ایشان در حقیقت به نمایش گذاشتن شعار همیشه زنده شیعه است که «نصرتی لکم معده»، یعنی همه توان و امکانات ما در خدمت آرمان‌های کربلا است.

آیت‌الله سیداحمد حسینی خراسانی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، با اشاره به زیارت اربعین، گفت: آنچه در زیارت اربعین سیدالشهدا(ع) به نقل از شیخ طوسی در تهذیب از حضرت امام صادق(ع) رسیده، بیان‌گر جایگاه عرشی و الهی حضرت سیدالشهدا(ع) و هدف عظیم و انسانی نهضت عاشورای ایشان بوده و مشتمل بر بیان اوج فداکاری حیرت‌آور حضرت و یاران شهیدشان است.

وی با اشاره به فراز «فـَاَعذَرَ فی الدُعاءِ وَ مَنَحَ النُصح؛ و بَذلَ مُهجَتـَهُ فیک» از این زیارت، گفت: این فراز از جهت مدیریت و حمایت و هدایت جامعه اسلامی و مراحل و مراتب تبلیغ و دعوت به دین و ترویج دین اسلام حائز اهمیت است.
وی توضیح داد: حسین‌بن‌علی(ع) از جهت فراخوان‌دادن و دعوت‌کردن مردم و جامعه به توحید و خداشناسی و ارزش‌های انسانی، اسلامی و آسمانی از هیچ تلاشی فروگذاری نکردند و به‌گونه‌ای دعوت و تبلیغ را انجام دادند که حجت را برای همیشه بر همگان تمام کردند و این بحث مهمی در حوزه سبک و نحوه تبلیغ است.
آیت‌الله حسینی خراسانی با اشاره به ادامه این عبارت، گفت: حسین‌بن‌علی(ع) در مقام شفقت نسبت به بندگان خدا نهایت خیرخواهی را به طور انفرادی و اجتماعی، در خفا و علنی، مشفقانه و خیرخواهانه، با دستگیری‌کردن از مردم و روشنگری به اوج رساندند، و مردم را دعوت به توحید و ارزش‌های الهی فرمودند.
وی با اشاره به ادامه این فراز که اوج فداکاری عرفانی را «بذل مهجت» در راه خدا می‌داند، گفت: بذل یعنی بخشش بدون چشم‌داشت همراه با اراده، انتخاب صددرصد آزادانه، طیب نفس و رضایت کامل و با افتخار که توسط حسین‌بن‌علی(ع) برای احیای دین خدا و فراهم کردن بستر جریان احکام الهی و حاکمیت احکام پروردگار نثار شد.
این عضو خبرگان رهبری افزود: این مرحله نکته مهمی را بیان می‌کند که آنچه از دعوت و تبلیغ، شفقت و خیرخواهی، اقدام و عمل، ایثار و فداکاری و نثار روح و جان انجام گرفت، فقط و فقط در راه خدا و برای خدا بوده و به هدف انجام دستورات الهی و تقرب به ذات مقدس ربوبی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: فراز بعدی به نتایج و آثار و برکات این فداکاری و جهاد حیرت‌آور و مخلصانه حسین‌بن‌علی(ع) اشاره دارد و می‌فرماید: «لیَستـَنقـِذَ عِبادکَ مِنَ الجَهالةِ وَ حَیرَةِ الضـَلالة»؛ در اینجا حرف لام برای علیت نیست بلکه برای بیان عاقبت است، یعنی نتیجه این فداکاری بهت‌انگیز در راه خدا این شد که جامعه را از جهالت نجات داده و بندگان خدا از گمراهی به هدایت و از ظلمت و تاریکی به نورانیت و معنویت هدایت شدند.
آیت‌الله حسینی خراسانی توضیح داد: بنابراین آنچه از خیرات و برکات امروز در دنیا جریان دارد از برکت فداکاری سیدالشهدا(ع) و خاندان باعظمتش و شهیدان همراه ایشان در کربلا است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: این اجتماع بزرگ میلیونی انسان‌های حقیقت‌خواه و عدالت‌جو در کربلا به این معنی است که اعلام کنند: آمده‌ایم با آرمان‌های حسین‌بن‌علی(ع) بیعت کنیم و با روح بلند حسین و شهیدان کربلا پیمان ببندیم و اعلام وفاداری داشته و فراز دیگری از زیارت اربعین را اعلام کنیم که «نصرتی لکم معده»، یعنی نیرو و قدرت و همه امکانات و تمام ظرفیت ما در خدمت حسین‌بن‌علی(ع) و آرمان‌های ایشان است.
این عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اربعین با این اجتماع عظیم بی‌نظیر جهانی‌اش جلوه‌گاه ایمان خالص و توحید ناب است و تابلویی است درخشان و گویا برای معرفی شخصیت الهی حسین‌بن‌علی(ع) به جهان و جهانیان.
وی در پاسخ به این سؤال که برای مبلغان حوزه علمیه خراسان كه در اين اجتماع عظيم  جهت تبليغ  شعائر حسيني حضور يافتند چه توصیه‌ای دارید، گفت: من به سروران عزیز روحانی که به این اقیانوس عظیم انسان‌های موحد و ارادتمند به خاندان رسالت پیوسته‌اند فقط غبطه خورده و رشک می‌برم و برای سلامتی آن‌ها دعا می‌کنم و از محضرشان التماس دعای خیر دارم.
وی توضیح داد: این توفیقی است که نصیب ایشان شده که با حضور خودشان به ندای حسین‌بن‌علی(ع) لبیک گفته‌اند و حضور ایشان در حقیقت به نمایش گذاشتن شعار همیشه زنده شیعه است که «نصرتی لکم معده»؛ حضور روحانیون عزیز در اجتماع عظیم و حماسه بزرگ اربعین به نمایندگی از حوزه‌های علمیه و علما منشأ خیرات و برکات فراوانی خواهد بود.


كد خبر: 28645  |  تاریخ درج خبر: 97/08/06  |  کد خبرنگار: 10224
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا