ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برنامه دومین طرح محامین طی هفته‌های آینده ابلاغ خواهد شدمعاون فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان در جمع مدیران مدارس خواهران گفت: اولین طرح محامین در گذشته اجرا شد که سبقت حوزه‌های علمیه خواهران بر برادران مشهود بود و در هفته‌های آینده برنامه دومین طرح محامین که بحث تربیت‌مربی است ابلاغ خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مقامی، در نشست مدیران مدارس علمیه خواهران خراسان که به همت حوزه مدیریت حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(ع) توس برگزار شد، گفت: مدیریت در میان همه مسئولیت‌های بشر، یکی از سخت‌ترین مسئولیت‌ها است، بنابراین به انبیاء الهی سپرده شده و این نشان می‌دهد که بافضیلت‌ترین کارها نیز می‌باشد.
وی افزود: اما متأسفانه در فضای فرهنگی جامعه تصور مي شود کسی که توان پژوهشگری، استادی و تبلیغی ندارد به مدیریت روی آورده، اما  نظام ارزشی اسلام و دغدغه‌های انقلاب اسلامی نشان مي دهد كه اين تصور غلط است، بعنوان مثال صفت  رب که به معنی مدیر مباشر مخلوق است، بیشترین کاربرد در بین اسماء و صفات الهی را دارد.
وی با اشاره به آیات 25 تا 34 سوره مبارکه طه، گفت: حضرت موسی(ع) که مسئولیت تربیت بشر را به عهده گرفته ابتدا از خدا می‌خواهد که کار را بر من آسان کن و به من شرح صدر عنایت فرما؛ بنابراین مهم‌ترین مؤلفه در مدیریت، شرح صدر است.
حجت‌الاسلام والمسلمین مقامی تصریح کرد: سپس ایشان از خدا می‌خواهد توانایی ارتباط اجتماعی به من بده و گره را از زبان من بگشا که من را بپزیرند و با من همراه شوند؛ چون اگر مدیر نتواند با بدنه کاری خود اعم از طلبه‌ها و مسئولان پایین‌تر، ارتباط برقرار کند به مشکل برمی‌خورد؛ حضرت در ادامه نیز عرض می‌کند: خداوندا، وزیر و همراه و معاونی برای من قرار بده که پشتوانه من باشد؛ چون مدیریت و مخصوصا مدیریت دینی و فرهنگی بدون همكار دلسوز و توانمند بسيارمشكل است.
وی افزود: در انتها نیز حضرت موسی(ع) نتیجه می‌گیرد که خود و مجموعه‌اش با دستگیری الهی باید به مقام عبودیت برسند، زیرا این امر، شاخص موفقیت یک مدیر در مجموعه خودش است، یعنی نیرو تربیت نمی‌کنیم که صرفا اخلاقی یا با بینش سیاسی باشد بلکه همه این‌ها در یک عنوان می‌گنجد که آن بندگی خدا است، بنابراین مدیریت‌های جزیره‌ای و با گرایش‌های خاص و تک‌ بخشی نمی‌تواند موفق باشد.
وی در بخش دوم سخنان خود با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب، گفت: طلبه کامل کسی است که سه مؤلفه داشته باشد؛ اولین و مهم‌ترین ویژگی در طلبه بینش سیاسی است و بعد اخلاق و در آخر علم قرار دارد، اما متأسفانه در برخی مدارس، محور کار، آموزش قرار داده شده و این اشتباه استراتژیک است.
معاون فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان نسبت به فضای بیرونی و رسالت طلبه در عرصه اجتماع نیز گفت: در کنار مسئولیت هدایت سیاسی و معنوی مردم، یکی از وظایف مهم طلبه، موضوع خدمات اجتماعی است، یعنی طلبه باید با مردم زندگی کند و در شادی و غم با آن‌ها شریک باشد.
وی تأکید کرد: برای قدم‌برداشتن در این زمینه کارهای زیادی وجود دارد اما دو مسئله باید بیشتر مورد توجه مدیران مدارس خواهران قرار گیرد؛ اول هویت حقیقی زن است که امروز متأسفانه در جهان غرب، زن را به سمت و سوی غیردینی و هویت غیراصلی آن می‌کشانند، مثلا زن را مردواره می‌کنند، در صورتی که مرد و زن باید نقش خود را ایفا کنند.
وی افزود: دوم جلوگیری از نگاه ابزاری به زن است که در جهان غرب در قالب ناتوی فرهنگی علیه نظام‌های ارزشی صورت می‌گیرد یعنی به اسم آزادی، فرهنگ، نواندیشی و... زن تبدیل به ابزاری در خدمت مرد و جامعه می‌شود و حوزه‌های علمیه باید جهاد فکری و عملی برای جلوگیری از آن صورت دهند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مقامی یادآور شد: این بار را نمی‌توانیم بر دوش دانشگاه یا نهادهای دیگر بیندازیم و باید به‌عنوان حوزه علمیه و کسانی که دغدغه‌مند نظام اسلامی و انقلاب هستیم جلودار این امر باشیم.
وی در پایان با اشاره به برنامه‌های معاونت فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان، گفت: اولین طرح محامین در گذشته اجرا شد که سبقت حوزه‌های علمیه خواهران بر برادران مشهود بود و در هفته‌های آینده دومين طرح محامین که تربیت‌مربی است ابلاغ خواهد شد.
وی با دعوت از مدیران و مسئولان مدارس برای حضور پررنگ‌تر در نشست‌های هفتگی این معاونت گفت: جشنواره قرآن و عترت در 9 رشته پیش‌بینی شده، طرح تربیت مدرس مقالات انقلاب اسلامی و طرح تربیت‌مربی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نیز از طرح‌های آینده این معاونت است.
معاون فرهنگی‌اجتماعی حوزه علمیه خراسان در پایان، گفت: طرح بینش مطهر که سیر مطالعاتی اندیشه‌های شهید مطهری است و نیز برنامه شعر آیینی که کارگاه‌های آموزشی در این خصوص خواهد بود نیز در مرحله تدوین است.
 


كد خبر: 28513  |  تاریخ درج خبر: 1397/07/19  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا