ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

علوم حدیث و رجال جایگاهی مقدم بر سایر علوم اسلامی دارندمسئول گروه رجال پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان گفت : نقش بی بدیل حدیث در کشف مواد أولیه إستنباط، باعث شده علوم حدیث همچون علم رجال، جایگاهی مقدم بر سایر علوم اسلامی مثل فقه، کلام، أخلاق و فلسفه در مسیر إجتهاد و در فرایند إستنباط پیدا کند که حدیث در این زمینه به عنوان مادر علوم اسلامی شناخته شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام سیدمحمدجواد سیدشبیری در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که استنباط معارف و آموزه های دینی در نگاه شیعه، بر اساس سه منبع عقل و وحی و سنت است، گفت: گستره سنت آن را أصلی ترین و مهمترین منبع علوم اسلامی قرار داده که این مهم ضرورت بررسی و تنقیح گزارش هایی که از سنت وجود دارد و به نام حدیث شناخته می شود را دو چندان می کند.
وی افزود: نقش بی بدیل حدیث در کشف مواد أولیه إستنباط، باعث شده علوم حدیث همچون علم رجال، جایگاهی مقدم بر سایر علوم اسلامی مثل فقه، کلام، أخلاق و فلسفه در مسیر إجتهاد و در فرایند إستنباط پیدا کند که حدیث در این زمینه به عنوان مادر علوم اسلامی شناخته شود.
مسئول گروه رجال پژوهی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با اشاره به میراث مکتوب شیعه در گذر تاریخ، آن را نشانگر این واقعیت دانست که عالمان شیعی بیشترین إهتمام خود را صرف تدوین، حفظ و نشر حدیث و دانش های وابسته به آن همچون فقه الحدیث، نقد الحدیث، درایة الحدیث، إختلاف الحدیث و ... کرده اند.
وی با تاکید بر أهمیت إعتبار سنجی أحادیث، جایگاه آن را مقدم بر سایر علوم حدیثی دانست و أفزود: کاربردی ترین رویکرد در إعتبار سنجی حدیث ملاحظه سند یا منبع آن بوده که بر همین اساس علماء شیعه کتاب ها و مجموعه های فراوانی در حوزه رجال و فهرست نگاشته اند.
حجت الاسلام سیدشبیری با بیان این که دانش رجال به بررسی ویژگی های تاثیر گذار راویان حدیث در پذیرش أخبار آنها می پردازد که این شناخت نقش محوری در کشف صدور روایت دارد و قابل مقایسه با نقد محتوایی حدیث نمی باشد، خاطر نشان کرد: دانش رجال با بررسی اتصال سند و راویان آن همچون پدر برای حدیث و به تبع آن سائر علوم اسلامی أصل مهم انتساب را تضمین می کند.
این دانش آموخته حوزه علمیه خراسان با تاکید بر ضرورت برگزاری مباحث و جلسات رجالی در این حوزه خاطر نشان کرد: إفراط و تفریط در پذیرش حدیث جریانات مختلفی مثل أخباریان یا قرآن بسندگان بوجود آورده که می تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند.
وی با اشاره به ضرورت پرداختن به مسائل رجالی و حدیثی در حوزه های علمیه که متکفل بیان علوم دینی و اسلامی هستند، بیان کرد: علی رغم وجود أهمیت و نیاز فراوان کمتر به این مباحث پرداخته شده و تحصیل و تعلیم دانش رجال منحصر در یک مقطع تحصیلی و بسیار محدود است و نباید به این وضعیت کم جان و بی رمق بسنده کرد که به همین جهت مقام معظم رهبری در بعضی سخنان خود بر این مسأله تاکید کرده و فرمودند: «خلأ عظیمی در علم رجال وجود دارد و لازم است در این زمینه کارهای تحقیقات زیادی صورت گیرد».
حجت الاسلام سید شبیری ادامه داد: بر این اساس گروه رجال پژوهی حوزه علمیه خراسان با بهره گیری از اساتید این حوزه بالخصوص آیت الله مهدی مروارید در این زمینه فعالیت خود را آغاز نمود و در جلسات متعدد به برنامه ریزی آموزشی و پژوهشی پرداخته است؛ همچنین در مدرسه تابستانی 1397 با برگزاری 4 دوره و در مجموع 38 نشست علمی با استقبال پر شور طلاب و مشارکت بیش از 300 نفر همراه بوده است و فضای رشد علمی و انگیزشی را در عرصه علم رجال فراهم ساخته است.


كد خبر: 28497  |  تاریخ درج خبر: 1397/07/17  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
علی حسینی: ان شالله این حرکت علمی در سال تحصیلی هم ادامه داشته باشد.
عبدی: خداوند به ایشان توفیق عنایت فرماید.
بالا