امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

برگزاري كنفرانس علمي با موضوع (آسيب شناسي مداحي و عزاداري اهل بيت (ع) از ديدگاه امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري)


كنفرانس علمي با موضوع (آسيب شناسي مداحي و عزاداري اهل بيت (ع) از ديدگاه امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري) در مدرسه علميه حضرت نرجس سلام الله عليها بيرجند برگزار شد

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان جنوبي در اين كنفرانس علمي كه در جمع طلاب مدرسه علمیه نرجس(س) و توسط طلبه محترم ارائه شد، وي گفت: مداحي و عزاداري براي اهل بيت عليهم السلام از مهم ترين شعائر دين اسلام و تشيع است و اولين مداح كه روضه عطش امام حسين(عليه السلام) را براي حضرت آدم (علي نبينا و آله و عليه السلام)خواند، خود جبرئيل بود.
خانم اكبري در ادامه اظهار داشت: يك مداح بايد داراي خصوصياتي از جمله انجام واجبات، تواضع، توكل و اخلاص، ترويج معرفت و فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر، شكر نعمت مداحي و عزاداري داشته باشد و ضمن در نظر گرفتن جايگاه ائمه اطهار (عليهم السلام) بر اساس مقاتل معتبر ارائه مطلب كند.
وي به بررسي آسيب‌هاي عزاداري و مداحي پرداخت و گفت: مسائلي مانند غلو و ترويج تفكر ايمني از عذاب اخروي صرفا بخاطر حب اهل بيت (عليهم السلام) و تحريف چهره واقعي امام حسين و معصومين(عليهم السلام) جزء انحرافات فكري برخي مداحان و عزاداران و همچنين مجالس عزاداري است اما در حوزه انحرافات عملي مي توان به مسائلي همچون قمه زني، زدن قفل بر بدن، انجام حركات وهن‌آميز در زيارات اشاره كرد. خانم اكبري چشم و هم چشمي در بحث امكانات هيئات و حتي روضه هاي خانگي را از انحرافات عملي عزاداران دانست و افزود: اما جدايي مجالس عزاداري از مباحث سياسي و به تعبير مقام معظم رهبري(مدظله العالي) هيئت سكولار يكي از انحرافات جدي در بحث مداحي و عزاداري مي‌باشد.
سركار خانم اكبري گفت: البته راهكارهايي نظير گفتن مناقب اهل بيت(عليهم السلام) در قالب بهترين اشعار، محتواي مناسب با زنده نگه داشتن حادثه عاشورا، محتواي بدون گناه و گمراهي، هنرمندي در بيان، محتواي متناسب با زمان و متصل كردن قيام قيام امام خميني(ره) به قيام امام حسين عليه السلام براي جبران اين آسيب ها وجود دارد كه همت مداحان و عزاداران را مي طلبد.
پس از اتمام بيان مطالب اين طلبه، سركارخانم دلاكه از اساتيد مدرسه علميه نرجس سلام الله عليها به بيان نقاط قوت و ضعف اين پژوهش پرداخت و گفت: موضوع انتخابي، موضوعي خوب، كارآمد و كاربردي بود و برخورداري از سير منطقي و متن شيوايي؛ مساله بخوبي تعريف و تبيين شده و از سخنان مقام معظم رهبري حجم قابل قبولي نقل شده بود لكن از سخنان امام راحل بسيار كم بود.
 


كد خبر: 28390  |  تاریخ درج خبر: 97/07/05  |  کد خبرنگار: 2718
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا