ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ضرورت ایجاد نهضت فراگیر خدمت رسانی به سبک ولی



مدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: برای برون رفت از مشکلات موجود باید یک نهضت فراگیر خدمت رسانی به سبک ولی با سه مولفه عزم ملی، همکاری مسئولین و مردم و پیشگامی روحانیت، ایجاد شود.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدمصباح عاملی در همایش «جهاد دائمی به سبک ولی»، با توجه به فعالیت گروه‌های جهادی، بیان کرد: امروز برای برون رفت از مشکلات موجود در جامعه و برای حفظ عزت و عظمت نظام دینی و جامعه اسلامی، به یک نهضت فراگیر خدمت رسانی به سبک ولی با سه مولفه عزم ملی، همکاری مسئولین و مردم و پیشگامی روحانیت، نیاز است.

مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه این همایش یک مقدمه برای فعالیت در ابعاد نظری و عملی جهاد است، گفت: دو بحث در اینجا مطرح می شود، یکی بحث حرکت تحولی هدف‌مند حوزه علمیه با محوریت مطالبات مقام معظم رهبری به خصوص در راستای خدمت رسانی به جامعه اسلامی و دیگری، ویژگی های جهادی و فعالیت های بی نظیر ایشان در تلاش های شبانه روزی و بی امان که به عنوان الگو و سمبل تاریخی و جهادی، شناخته مي شود.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه انقلاب و تداوم آن، مرهون استمرار حرکت های جهادی است، ابرازکرد:  گرچه در طول تاریخ فعاليت جهادي ، وجود داشته است، اما در حال حاضر اين امر یکی از مهمترین مسائل روز می باشد كه بايد  نسبت به آن اهتمام داشت.
نياز امروز، نهضت همگاني حمايت از گروه هاي جهادي
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه امروز دشمن تلاش می کند تا روحانیت را جدا از مردم معرفی کند، گفت: دشمن، حرکت‌های طلاب و روحانیون را که علیه یکه تازی و قدرت های شیطانی استكبار قیام کرده و روز به روز در حال گسترش است و در عرصه نظر و عمل در مقابل آنان ایستاده ، نشانه گرفته است. 
ايشان افزود: دشمن  با این حربه می خواهد همه خدمات روحانیت نادیده گرفته شود و القا کند که اين قشر توجهی نسبت به جامعه ندارند، درحالی که روحانیت در بطن مردم و برای آنان تلاش می کند.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه پیام های القائی دشمن برای جدایی انداختن بین مردم و روحانیون اثر ندارد، تصریح کرد: دشمن دریافته که حرکت تاریخی و بزرگ مردم ايران اسلامي در طول انقلاب ، که با فراز و نشیب هاي متعدد و گوناگوني همراه  بوده از بین رفتنی نیست وهر گز نمي تواند با توطئه گري آنان را از اين انقلاب جدا كند. 
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه حرکت های جهادی باید معنادار، روشن‌ و موثر باشد تا تلاش شبکه های معاند نظام در خصوص روحانیت، بدون اثر بماند، گفت: ایجاد یک نهضت همگانی در تشکیل و حمایت از گروه های جهادی، نیاز جامعه امروز است.
جهاد در میدان خدمت رسانی باید تبدیل به یک حرکت ملی شود
آیت الله عاملی در ادامه ایجاد نهضت جهادی را در چهار زاویه‌ی گفتمان و عمل تحولی، خودسازی، توانمندسازی درون حوزوی و خدمت رسانی به مردم در قالب فعالیت های برون حوزوی، دانست و افزود: جهاد در میدان خدمت رسانی باید تبدیل به یک حرکت ملی شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه نگاه خدمت رسانی از ارکان اصلی در حوزه های علمیه است، افزود: خدمت رسانی به جامعه و مردم، در محتوا و متن حوزه است لذا باید نگاه جهادی در آن تقویت شود.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه فلسفه وجودی روحانیت در ادامه حرکت مستمر رسولان و امامان در طول تاریخ می باشد و با بيان اينكه ايجاد تحول در اجتماع ابتدا از تحول دروني انسان آغاز مي شود، ابرازکرد: بعثت پيامبر(ص) نيز یک رستاخیز و تحول در وجود ايشان بود  که انعکاس و انتقال آن، جامعه را متحول کرد؛ اين كلام بدان معنا است که تحول در جامعه، بازتابی از تحول درونی نبی(ص) مي باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان، جهاد دائمی و خدمت رسانی به مردم را، از جمله مولفه های حوزه‌های علمیه دانست و بیان کرد: توحید، کرامت انسانی، عدالت گستری، احیاگری و ولایت، پنج شاخصه روحانیت در حرکت های جهادی است.
ايشان با تاکید بر تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه علمیه انقلابی و تحولی، گفت: در این راستا علاوه بر فعالیت های معمولی حوزه، روحانیت اصیل باید، پیشوایی و همراهی مردم را بیش از گذشته حفظ کرده و عملا از کیان دين در مقابل هجمه های موجود نیز، دفاع کنند.
آیت الله عاملی ابرازداشت: فعالیت روحانیت و مردمی بودن آنان در طول تاریخ باید بازنگری و بازشناسی و به مردم معرفی شود تا در حرکت موج آفرین و سرنوشت ساز مقطع فعلی، با اقدامات جدید و تحولی بتوانیم پاسخگوی نیازها باشیم.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه باید همه در این حرکت تحولی حضور یابیم، ادامه داد: تشکیل گروه های جهادی در عرصه های فرهنگی، مذهبی، بهداشتي ودرمانی، عمرانی و ...، دو عبادت خدمت به مردم و خودسازی را، نصیب انسان می کند.
حضور طلاب در حاشیه شهر، نمادی از خدمت جهادی
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به فعالیت گروه‌های جهادی خواهران و برادران در حاشیه شهر مشهد، گفت: حضور نیروهای جهادی  حوزوي در حاشیه شهر مشهد باید الگویی از خدمت رسانی باشد، یعنی زماني كه نامي از حاشیه شهر برده مي شود  یک ذهنيت بسیار زیبا و جذاب و حرکت و تلاش جهادگرانی خستگی ناپذیر را، به دنبال داشته باشد.
آیت الله عاملی به استقبال عمومی دستگاه ها و نهادهای اجرایی براي حضور روحانیت در فعالیت های مختلف اجتماعی اشاره کرد و جهاد روحانیت به سبک ولی را در بحث سبک و شیوه خدمت رسانی مهم دانست و اظهارداشت: باید با حضور مستقیم، دلسوزانه، دردمندانه، مسئولانه، عاشقانه و با خدمت بی منت، که در آن اخلاق، تربیت، تزکیه، مردم داری و ... موج میزند، در خدمت جهادی حضور یافت.
آیت الله عاملی در پایان با بیان اینکه اینگونه نشست‌ها باید ادامه داشته باشد، گفت: حوزه علمیه مي تواند با گسترش و نهادینه کردن حرکت جهادی، مقدمه نهضتي بزرگ را با اخلاص و عشق روحانیت و آمادگی مردم، پشت سر مقام عظمای ولایت، تشکیل دهد.
 گفتنی است، این همایش به همت حوزه علمیه خراسان و با حضور گروه های جهادی کشوری در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد به مدت دو روز برگزارشد.

كد خبر: 28270  |  تاریخ درج خبر: 1397/06/16  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا