انسان هیچگاه بی نیاز از علم و دانش نخواهد شداستاد حوزه علمیه خراسان گفت: اساتید حوزه علمیه علاوه بر حفظ عطش خود به علم آموزی، باید چنین حالتی را در شاگردان خود ایجاد کنند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین مهدی زمانی فرد در اجلاسیه سراسری اساتید اعزامی حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه سلیمانیه با بیان این که طلاب باید با دروس مختلف حوزوی در سطح قابل قبولی آشنایی داشته باشند تا بتوانند پاسخگوی مراجعات مردم باشند، گفت: مردم تخصص ویژه ما و اینکه بگوییم ما در فلان رشته تخصص داریم و جواب سوال شما را نمی دانیم، برنمی تابند و از طلاب به عنوان مبلّغان دین خدا انتظار پاسخ مناسب دارند.

وی افزود: طلاب ناگزیر از پاسخگویی به مسائل دینی مردم هستند، بنابراین باید در همه حوزه های دینی اعم از فقه، اصول، اعتقادات و کلام اطلاعات عمومی داشته باشند و بدانند که عدم پاسخگویی آن ها ضربه ای مهلک به جایگاه پیشوایی و رهبری حوزه و روحانیت است.

استاد حوزه علمیه خراسان با اشاره به سیره و مجاهدت علما و دانشمندان مسلمان در فراگیری علوم مختلف، ابراز کرد: انسان هیچگاه به مرحله بی نیازی از علم و دانش نخواهد رسید، بنابراین اساتید حوزه علمیه علاوه بر حفظ عطش خود به علم آموزی، باید چنین حالتی را در شاگردان خود ایجاد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی فرد تصریح کرد: استاد حوزه علمیه نباید به تدریس اکتفا کند، بلکه باید استاد محقق و پژوهشگر باشد، به اندوخته های علمی خود قانع نشود، روز به روز بر علم و آگاهی خود بیفزاید و بداند که هر چه عالم تر باشد، اثرگذاری بیشتری بر شاگردان خود و جامعه خواهد داشت.

وی افزود: تأثیرگذاری اساتید بر طلاب نباید ناشی از موضع قدرت آن ها باشد، بلکه طلبه باید احساس کند که استادش دلسوز اوست و رابطه عاطفی میان آن ها شکل بگیرد.

استاد حوزه علمیه خراسان با تأکید بر آشنایی و تسلّط اساتید حوزوی بر شیوه های کلاسداری و طرح مباحث مختلف برای طلاب، اظهار کرد: ممکن است شخصی به دلیل ضعف در این زمینه نتواند علم خود را به خوبی به شاگردانش منتقل کند، بنابراین باید علاوه بر ارتقاء علمی، شیوه صحیح مطرح کردن مباحث علمی را آموخت و تمرین کرد.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی فرد شیوه ورود به بحث و خروج از آن، توضیح عنوان و مبانی هر درس، بیان اقوال مختلف و ادلّه هر کدام، نتیجه گیری و جمع بندی و بیان ثمرات بحث را از جمله ضروریات برنامه مدوّن تدریس برشمرد و گفت: مسیر مشخص در بیان هر بحث، طلبه را از سردرگمی نجات می دهد و در نتیجه شوق و علاقه او به یادگیری افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: تنظیم و دسته بندی بحث و پرهیز از پراکنده گویی بسیار مهم است و از این طریق حتی می توان مخالفین بحث را نیز قانع کرد.

استاد حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: اساتید باید در تدریس رعایت اضعف شاگردان خود را داشته باشند و با علم خود جلو نروند، بلکه مطالب را ریز و ساده کرده و با شاگردان خود همراه شوند و از بمباران اطلاعاتی آن ها بپرهیزند.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی فرد ادامه داد: امروز آشنایی با روش ها، تجارب و سلایق اساتید برجسته حوزوی در ارائه موضوعات درسی بسیار سهل است و می توان با بهره گیری از مکتوبات و فایل های صوتی ایشان، سطح تدریس خود را ارتقاء داد.

وی با تأکید بر اهمیت آشنا کردن طلاب با کاربردها و ثمرات هر درس، ابراز کرد: تأثیرات دروس مختلف حوزوی متفاوت است، برای مثال فقه در حوزه عملی و فلسفه و کلام در جهان بینی و شکل گیری نگرش ها اثر دارند، اما در هر صورت باید این تأثیرات به خوبی به طلاب شناسانده شود.

استاد حوزه علمیه خراسان گفت: انتقال صحیح مطالب درسی به طلاب یکی از علل اصلی علاقه مندی به تحصیل و در نتیجه موفقیت آن هاست و در این حوزه استاد بازیگر اصلی است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی فرد در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: اینکه بخشی از کتاب درسی تدریس نشود آثار زیانباری در نگاه طلبه به تحصیل دارد و ذهنیت او را این طور شکل می دهد که حذف این مطالب ضرری به تحصیل او نزده است، بنابراین نگاه او به مباحث سطحی تر خواهد شد.

وي گفت : اساتید حوزوی باید با بهره گیری از تجارب بزرگان، ابعاد مختلف موضوعات درسی را به گونه ای مطرح کنند که راه پیشرفت طلاب به هموارترین شکل ممکن درآید و نیاز آن ها به مراجعات جانبی را کاهش دهد.

 

 


كد خبر: 28181  |  تاریخ درج خبر: 97/06/02  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
بالا