امروز: یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

جذب و گزینش اساتید در حوزه علمیه خراسان


معاون آموزش حوزه علمیه خراسان اعلام کرد: ایجاد زمینه لازم برای توسعه علمی در تخصص‌های مورد نیاز و تامین نیازهای علمی حوزه‌های علمیه، زمینه برگزاری جذب و گزینش اساتید را فراهم کرد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی مهدوی‌ارفع در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، بیان کرد: با توجه به ارتقاء كيفيت آموزش در حوزه علميه خراسان، معاونت آموزش در راستای تامين استاد دروس عمومي، مهارتي و تخصصي مدارس علمیه، اقدام به گزینش اساتید حق التدریس و تمام وقت، کرده است.

وی گفت : متقاضیان تدریس در سه قالب، اساتید حق التدريس، ضمن تحصیل و اعزامي و در دو گروه برادران و خواهران ارزیابی علمی می شوند و نتایج نهایی نیز،  5 شهريور ماه  اعلام می شود.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه ارزیابی علمی در بخش برادران از 19 تیرماه تا 28 مردادماه در مدرسه علمیه عالی نواب، برگزار می شود، گفت:  351 متقاضي استاد اعزامی در 3 گروه درسی ادبيات عرب، علوم عقلي و فقه و اصول  و با 36 استاد ارزیاب و 3178 متقاضي  استاد حق التدریس در 11 گروه درسی، با 50 استاد ارزیاب و 70 متقاضي استاد ضمن تحصيل در 4 عنوان ادبيا عرب ، نحو، بلاغت ومنطق، در دوشيقت صبح وعصر  در هر روز  مورد ارزیابی علمی قرار گرفتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی‌ارفع اضافه کرد: در بخش خواهران نیز از 6 تا 16 مردادماه 869  متقاضی واجدالشرایط در  11 گروه درسی با 20 گروه ارزیاب ویژه اساتید سطح 2 و 22 شرکت کننده در 9 گرایش درسی با 4 گروه ارزیاب در مقطع سطح 3، در دو مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) و حضرت رقیه(س) مشهد، گزینش شدند.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان به عناوین درسی مورد پذیرش این دوره، اشاره و ابراز کرد: اساتید در عناوین درسی صرف، نحو، بلاغت، منطق، عقاید، کلام، فقه، اصول، احکام، تفسیر و علوم قرآن، تجوید، علوم حدیث، تاریخ معاصر، انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی، تاریخ اسلام و سیره، روش تحقیق و تبلیغ، فلسفه، ادبیات فارسی و زن در اسلام (ویژه خواهران) مورد ارزیابی علمی قرار گرفتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی‌ارفع در ادامه،  يك سطح بالاتر از سطح تقاضاي تدريس و قبولي در ارزيابي‌هاي علمي و مهارتي مربوط به عنوان درسي انتخابي تدریس را از شرايط اختصاصي اساتيد تمام وقت شهرستان و حق التدريس برشمرد.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان با تاكيد بر قبولي در  مصاحبه  علمي  جهت اعطا مجوز به اساتيد، خاطر نشان كرد: متقاضيان پس از قبولي در آزمون و شركت در دوره بدو خدمت، مجوز موقت 3 ساله تدريس در حوزه علمیه خراسان را دريافت خواهند كرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی‌ارفع، با اشاره به تدريس موقت جهت كسب مجوز دائم، ادامه داد: پس از اتمام مجوز موقت (دوره 3 ساله)، با توجه به ارزيابي هاي حين تدريس و تكميلي در صورت موفقيت، مجوز موقت به مجوز دائم تدريس تغيير خواهد يافت.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان در پایان با اشاره به اهداف برگزاري اين آزمون و جذب و گزينش اساتيد اعزامي، ضمن التحصیل و حق التدريس، یادآورشد: توجه به جايگاه و نقش اساتيد در رشد و تعالي حوزه علميه، ضابطه مند ساختن فرايند شناسايي و گزينش اساتيد در حوزه علميه خراسان، ارتقا سطح علمي و مهارتي اساتيد، ايجاد زمينه لازم براي توسعه علمي در تخصص هاي مورد نياز و تامين نيازهاي علمي حوزه هاي علميه، زمینه برگزاری جذب و گزینش اساتید را  فراهم کرد.
گفتنی است، حدود 2000  استاد در حوزه علمیه خراسان مشغول به تدریس هستند.

كد خبر: 28049  |  تاریخ درج خبر: 97/05/19  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا