امروز: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

بررسی نقش جهاد تربیتی مسئولین در مدارس علمیهمعاون اخلاق و تهذیب حوزه علمیه قم، بیان کرد: محبّت پدرانه و اندرزهای حکیمانه مدیران و اساتید، انگیزه فراگیری علوم دینی در طلاب را بیشتر خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمين هادی حسين‌خاني در دومین نشست تخصصي از سلسله نشست های «اولي الالباب» که ویژه مدیران و مسئولان فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و تبلیغ مدارس علمیه خراسان، در مدرسه علمیه قرآن و عترت برگزار شد، به نقش جهاد تربیتی مسئولین در مدارس علمیه پرداخت.
وی با بیان اینکه تزکیه و تهذیب یکی از ویژگی‌های نظام تعلیم و تربیت حوزه های علمیه است، گفت: جلوگیری از آسیب‌های اخلاقی‌ و تربیتی در بین طلاب، ممانعت از بروز عوامل آسیب‌زا در اجتماع، رسانه‌، مدیریت و...، ضرورت تلاش گسترده برای پیش‌گیری و درمان آسیب‌ها را برای مسئولان در مدارس علمیه بیشتر می کند.
معاون اخلاق و تهذيب حوزه علميه قم، با اشاره به لزوم نقش آفرینی بیشتر مسئولین مدارس علمیه در زمینه‌های تهذیبی، به استفاده از تجارب پیشگامان جهاد تربیتی در مدارس علمیه تاکید و ابرازکرد: ایفای نقش، تربیت، مهرورزی، ونصیحت  پدرانه، ازجمله موارد تربیتی است که بزرگان دین و علمای گذشته به آن اهتمام ویژه داشتند.
حجت الاسلام والمسلمين حسين‌خاني همچنین رسیدگی و اعتماد، هم غذا شدن و همدردی، دلجویی و مراقبت از برنامه‌های عبادی طلاب را به همراه ارائه تذکرات اخلاقی، در پرورش روحیه عزت نفس طلاب، موثردانست و گفت: حضور مستقیم مدیران و مسئولان در عرصه‌های مختلف مدرسه و ارتباط چهره به چهره با طلاب و همدلی و همراهی با آنها، در انگیزه بخشی تحصیل و کار در حوزه تاثیرگذار است.
وی با اشاره به سیره تربیتی آیت ­الله کوهستانی، که به یکی از ارادتمندان در اوايل طلبگي، می گوید «در ميان حيوانات اهلي ، شتر بيشتر از حيوانات ديگر بار مي ­شود، اگر اسب را پنجاه مَنْ گندم بار کنند شتر را يکصد مَن گندم بار مي­کنند. با توجه به اين که بارش سنگين است، هميشه سالم است، چون جلوي پاي خود را نگاه مي­کند. شما اول طلبگي­تان است، اول جواني شماست، خيلي احتياط کنيد. مقداري آهسته ­تر حرکت کنيد، در مسائل و حوادث روز با شتاب تصميم نگيريد.»، گفت: محبّت پدرانه و اندرزهای حکیمانه مدیران و اساتید، انگیزه فراگیری علوم دینی در طلاب را بیشتر خواهد کرد.
معاون اخلاق و تهذيب حوزه علميه قم، در ادامه، روش تغافل را، یکی از روش های مدیریتی مربی برشمرد و ابرازداشت: در برخی موقعیت ها، مربی با وجود آگاهی از خطا و لغزش متربی، به منظور صیانت از کرامت او، خود را غافل از آن وانمود کرده و سعی می کند با استفاده از سایر روش ها و با ایجاد فرصت برای جبران از ناحیه طلاب و تصمیم درست از ناحیه مدیر، در اصلاح او موفق شود.
حجت الاسلام والمسلمين حسين‌خاني با اشاره به اینکه افراط و تفریط یکی از مهمترین آسیب هایی است که باید آن را مدنظر داشت و علمای گذشته نیز به پیشگیری از آن تاکید داشتند. گفت: اساتيد برجسته اخلاق، يكي از آفت­هاي مهم روحي و رواني طلاب و مشكلات عمده­ آنها را، جهت ­گيري­هاي افراطي و تفريطي می دانند؛ «مثلاً گاهي ديده مي­شود طلبه ­اي كه هنوز راه را نشناخته، به جاي راه رفتن مي­خواهد پرواز كند. اول مي­خواهد در عبادت، زهد و عرفان در نقطه اوج باشد. براي خود نماز شب را واجب مي­داند، نمازهاي نافله را تماماً مي­خواند و … اگر در راستاي تربيت طلبه يك دفعه طوري جهت بدهيم كه هم غذا خوردنش تقليل يابد و در هر ماه، سه روز روزه بگيرد و هم نماز شب و نوافل را برخودش واجب كند! و يا بر اثر توصيه ­هاي ما، شانزده ساعت كار مفيد را برخودش تحميل كند و به اين قبيل دستور العمل­ها ملتزم گردد، خلاف مصلحت وي عمل كرده ­ايم.».
معاون اخلاق و تهذيب حوزه علميه قم، در پایان به ضرورت امور اخلاقی در حوزه پرداخت و گفت: آیت ­الله ­العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری در مقام تبیین ضرورت اهتمام حوزه به امور اخلاقی مثالی را مورد توجه قرار می‌دهند که «وقتی شخصی طلبه می­شود، مانند انگور است که بر اثر جوشاندن نجس می‌شود و راه پاک شدن آن، ثلثان است. پس باید طلبه، ستاد اخلاق بگیرد و خود را تزکیه کند، زیرا علم و دانش و مدرک، آدمی را مغرور و متکبر می‌سازد و یک طلبه باید آن­قدر تلاش کند و بجوشد تا دو، سوم او یعنی صفات و اخلاق بد او بخار شود و از بین برود، تا این­که بتوان از او استفاده کرد.»؛ لذا طلاب را با اخلاق اسلامی و سیره اولیا خدا آشنا سازید تا از آفت کبر و غرور دور شوند.
گفتنی است، معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان، با هدف دانش افزایی مباحث اخلاقی در بخش برادران و خواهران، نشست‌های تخصصي اخلاق و تهذيب با عنوان «اولي الالباب» را برگزار می کند.
 
 

كد خبر: 27982  |  تاریخ درج خبر: 97/05/06  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا