ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ضرورت انگیزه بخشی به طلاب از سوی اساتیدمعاون اخلاق و تهذیب حوزه علمیه قم، بیان کرد: مهمترین نقش تربیتی اساتید در مدارس علمیه، انگیزه بخشی است، لذا نخست، انگیزه ماندن، تحصیل، تدریس و فعالیت در حوزه را در خود ارتقا دهید تا بتوانید در طلبه نیز به وجود آورید.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمين هادی حسين‌خاني در دومین نشست تخصصي از سلسله نشست های «اولي الالباب» که ویژه اساتید مدارس علمیه خراسان،  در مدرسه علمیه قرآن و عترت برگزار شد، به نقش اساتید در تقویت انگیزه ی طلبگی پرداخت.

وی با طرح این سوال که «آیا اساتید این امکان را دارند که علاوه بر درس، مباحث تربیتی طلاب را مدنظر داشته باشند؟» گفت: با توجه به اینکه عمل و رفتار استاد در طلبه تاثیرگذار است، لذا اساتید مهمترین نقش تربیتی در کلاس را دارند.
معاون اخلاق و تهذيب حوزه علميه قم با بیان اینکه یکی از روش های تاثیرگذاری اساتید، مساله تقویت انگیزه طلبگی طلاب است، افزود: اساسی ترین مباحث روان‌شناختی و علمی در بحث تربیت، انگیزه بخشی است، پس اگر انگیزه درست شود، استعداد ضعیف هم به مراجع بالا می رسد اما اگر انگیزه نباشد، حتی مستعد برتر هم هیچ ارتقایی در مباحث آموزشی و تربیتی نخواهد داشت.
وی با اشاره به مباحث تربیتی اساتید گرانقدری همچون مقدس اردبیلی، آيت‌الله سيدحسين كوه‌كمري، آیت الله بهاء الدینی، آیت الله مجتهدی تهرانی، شهید آیت الله مرتضی مطهری، امام راحل(ره)، مقام معظم رهبری و ...، گفت: علاوه بر اینکه مسئولیت تربیتی برعهده استاد است؛ چه در آیین نامه آموزشی باشد یا نباشد، انگیزه بخشی و تقویت مباحث طلبگی نیز در نقش اساتید دارای اهمیت است.
حجت الاسلام والمسلمين حسين‌خاني با بیان اینکه اگر چشم انداز طلبگی و خدماتی که به طلبه می‌رسد روشن باشد، در انگیزه بخشی طلاب تاثیرگذار است، افزود: یکی از مهمترین کارهایی که از استاد به شاگرد منتقل می شود، توصیه عمل به اخلاص است.
معاون اخلاق و تهذيب حوزه علميه قم با تاکید بر اخلاص در رفتار، اضافه کرد: توصیه به دنیاگریزی و دوری از دنیا طلبی، اهتمام به زی طلبگی، معرفی الگو های موفق، تفقد و دلجویی از طلاب، مراقبت از رفتارهای طلاب، تقویت امید به آینده، تدریس با نشاط، بیان ساده و روان، تشویق، به کار بردن القاب انگیزه بخش، استفاده از مثال‌های انگیزه بخش، تقویت شهامت شاگردان در اشکال کردن و مسئله دادن به طلاب، از راه‌های انگیزه بخشی به طلاب محسوب می شود.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب « شان طلبگی این است که انسان یک زی متوسطی هماره با قناعت سلامت مالی و سادگی به طور نسبی برای خودش نگه دارد سلامت اخلاقی خیلی مهم است آن وقت قداست حفظ خواهدشد.» ابرازکرد: در معرفی الگوهای موفق باید دقت شود و از رفتار و عمل علما در جهات مختلف تربیتی بهره برداری کرد.
حجت الاسلام والمسلمين حسين‌خاني تفقد و دلجویی از طلاب را، سیره اولیا خدا برشمرد و افزود: پیامبر اکرم(ص) اگر سه روز يكى از اصحاب را نمي­ديد از حالش جويا مى ­شد، اگر مي ­گفتند غايب است برايش دعا مى‌كرد؛ و اگر نه، بديدنش مي­شتافت، استاد نیز باید حال و روزگار طلبه اش را بداند و جویا شود.
معاون اخلاق و تهذيب حوزه علميه قم در ادامه به آفات انگیزه بخشی اشاره کرد و گفت: تزریق روحیه‌ی یأس از آینده و نسبت به کتاب‌ها و برنامه‌های حوزه، حسرت خوردن بر وضعیت مالی دیگران، بیان مشکلات شخصی، برجسته سازی امتحان، نمره و مدرک، تحقیر، طرح مسایل مفسده انگیز و تعطیل کردن بی مورد درس، از آفات انگیزه بخشی استاد به طلاب است که باید نسبت به ترک آنها ممارست ورزید.
حجت الاسلام والمسلمين حسين‌خاني در پایان تاکید کرد: انگیزه بخشی از جانب استاد به طلاب، مهمترین نقش تربیتی اساتید در مدارس علمیه است لذا نخست، انگیزه ماندن، تحصیل، تدریس و فعالیت در حوزه را در خود ارتقا دهید تا بتوانید در طلبه نیز به وجود آورید.
گفتنی است، معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان، با هدف دانش افزایی مباحث اخلاقی در بخش برادران و خواهران، نشست‌های تخصصي اخلاق و تهذيب با عنوان «اولي الالباب» را برگزار می کند.

كد خبر: 27965  |  تاریخ درج خبر: 1397/05/05  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا