ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست علمی تخصصی چالش های فرزندپروری برگزار‌ شدسومین جلسه از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده با موضوع « چالش های فرزندپروری» با بررسی موضوعی دیدگاه‌های جنسیتی در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، سومین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده با عنوان «چالش های فرزندپروری» با حضور دکتر جمیله علم الهدی، مدير هيات انديشه ورز خانواده، تعليم و تربيت و سبك زندگي حوزه علمیه خراسان و سید محسن اصغری نکاح، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزارشد.

زوجیت مبنای اصولی همه ارتباطات است
دکتر جمیله علم الهدی در این نشست با بیان اینکه دیدگاه های جنسیتی بعد از انقلاب صنعتی از غرب بروز پیدا کرده است، گفت: با توجه به اینکه این موضوع در همه مباحث تعلیم و تربیتی و همه شاخه های روانشناختی مورد بحث است اما هیچ نظریه ثبت شده ای در این خصوص وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه آیات قرآن نیز به موضوع جنسیتی نپرداخته است، افزود: گرچه موضوع رجال و نساء و اسامی و ضمایر مونث و مذکر در آیات قرآن مشاهده می شود اما موضوع جنسیتی در قرآن ذکر نشده است.
مدير هيات انديشه ورز خانواده، تعليم و تربيت و سبك زندگي حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در قرآن به مفهوم کلیدی زوجیت توجه شده است، ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی در خصوص جنسیت و بزرگ کردن این موضوع توسط غرب، در قرآن کریم زوجیت مطرح می شود که یک مبنای وجودشناسی (کل شی‌ء) است.
وی تشریح کرد: قرآن کریم همه روابط را به صورت مکمل بیان می کند و هر رابطه زوجی را در روابط اجتماعی قابل تعریف می داند.
دکتر علم الهدی با بیان اینکه فرهنگ غرب بر فردیت و ذات گرا بودن توجه دارد و نگاه بسته و راکدی را ایجاد می کند، گفت: در مقابل این فرهنگ، مفهوم زوجیت در قرآن کریم، پیوند و نیاز به یکدیگر و معنا یافتن را در اندیشه های اسلامی مشخص می کند.
وی با اشاره به اینکه جهان توحیدی، جهانی یکپارچه و یکتا است که یک خالق و پروردگار دارد و بدون پیوندها تحقق نمی یابد، در ادامه تصریح کرد: ارتباط،  تعیین کننده شخصیت دو فرد است و در واقع رابطه در شکل گیری و هویت افراد تاثیرگذار است و افراد با رابطه‌ها معنا پیدا می کنند.
دانشیار دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی، زوجیت را مبنایی برای ارتباط مطرح کرد و با اشاره به « وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها » در قرآن کریم، گفت: زوجیت اصل و مبنای آفرینش است وگرنه همه همانند خلقت حضرت آدم(ع)  از خاک خلق می شدیم.
دکتر علم الهدی در ادامه روابط خانوادگی را از بعد رابطه ها مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: دلبستگی در دیدگاه اسلام، یک میدان مغناطیسی است که همه را درگیر کرده و پیوندهای قلبی را عمیق تر از رابطه های عاطفی که روح ها را به هم گره می زند، معرفی می کند.
وی با اشاره به سخنی از علامه طباطبایی(ره) «ما رها نیستیم»، تاکید کرد: آنچه که قرآن می گوید عین واقعیت است و مبنایی جهانگیر دارد و نمی توان آن را فقط به مراسمات و آئین های مذهبی دین اسلام بسط داد.
مدير هيات انديشه ورز خانواده، تعليم و تربيت و سبك زندگي حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در تربیت غربی، فعال و استقلال اقتصادی اهمیت دارد و تمام مبنای تربیتی بر آن استوار است، گفت: کودکان در غرب از همان ابتدا برای مستقل شدن در روابط اجتماعی و زندگی تربیت می شوند حال آنکه در اندیشه های دینی ما، فردیت معنا ندارد و زوجیت مبنای اصولی همه ارتباطات است.
وی اظهار داشت: استقلال شخصی در اندیشه های اسلامی، گام نخست است و برای ارتقا شخصیت وجودی، باید دست دیگری را گرفت و با خود همراه کرد.
دکتر علم الهدی، خودپسندی و خودخواهی را به عنوان مشکل اساسی جامعه امروز برشمرد و تشریح کرد: امروزه، برخی از بنیان خانواده ها با توجه به تهاجم فرهنگی موجود، دچار فروکاست اخلاقی شده اند که با دانش اسلامی و صبر و فداکاری در برابر یکدیگر، می توان آن را رفع کرد.
وی با تاکید براینکه تربیت کار اصلی خانواده است، در پایان گفت: آموزش و پرورش و دیگر نهادهای آموزشی صرفاً برای تربیت به وجود نیامده اند و برای نتیجه گیری مثبت از تربیت، خانواده باید نقش اساسی و محوری را ایفا کند.
خانواده، پدر و مادر، طبیعی ترین نهاد تربیتی
سید محسن اصغری نکاح، در ادامه این نشست با اشاره به موضوع جنسیت از دیدگاه علم روانشناختی، گفت: پرداختن به مساله جنسیت و فهم درست آن در فرزند پروری به ما کمک می کند تا با استفاده از طبیعت افراد، تربیت متناسب و به دور از نگاه های تبعیض آمیز داشته باشیم.
وی با بیان اینکه جنسیت در طبیعت وجود دارد و باید با زوجیت مورد بررسی قرارگیرد، ابرازکرد: دین اسلام، اختلاف و تبعیض را در اصل وجودی قبول ندارد و فرصت های رشد و تعالی را برای هر دو جنس قائل است همانند همسر فرعون که به مقام والایی دست یافت.
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به آیه 49 سوره شورا، ادامه داد: عدالت جنسیتی موضوعی است که در قرآن به آن تاکید شده است و حتی به دلیل ویژگی های روانشناختی خاص زنان، توجه و ملاحظات رفتاری به جنس مونث بیشتر مورد توجه قرار دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه زن، کانون تربیتی جامعه است، باید از دوران کودکی، یک هویت ویژه تربیتی برای این گروه داشت و در سیره اهل بیت(ع) نیز به دختر داشتن و تربیت آنان، نگاه ویژه ای داشتند.
اصغری نکاح با اشاره به اینکه از منظر روانشناسی نوین، دختران از لحاظ رشد زبان شناسی و اجتماعی و ارتباط گیری از پسران قوی تر هستند، گفت: در این دیدگاه، تفاوت بین جنسیت ها به لحاظ تبعیض نیست بلکه برای رشد هر دو گروه زن و مرد، جایگاه ویژه ای را در نظر می گیرد.
وی با یبان اینکه در جریان فمنیست های افراطی این چالش مطرح است که چرا با وجود نهادهای پیشرفته آموزشی، خانواده درگیر تربیت شود، افزود: در این دیدگاه حتی فرصت هایی را برای والد شدن در اختیار افراد قرار می دهند.
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، بیان داشت: دستکاری در طبیعت، مشکلات خاصی را به وجود می آورد که جبران آن هزینه های گزافی را در پی خواهد داشت.
وی با تاکید براینکه خانواده ، پدر و مادر، طبیعی ترین نهاد تربیتی هستند و هرگونه انتقال آن، اختلال در روند تربیتی ایجاد می کند، گفت: باید از هر چیز طبیعی، انتظار معقولی داشته باشیم و برای رویش نهادهای درونی آن، فرصت رشد را در نظر بگیریم.
اصغری نکاح، مادر شدن را فرصتی برای سیر تکاملی به رشد و تعالی زن برشمرد و ابرازکرد: در ایام بارداری، بهداشت روانی مادر از لحاظ آسیب های روانشناختی، تهدیدات کمتری دارد و سبک جدیدی از رشد را تجربه می کند که این را نمی توان با هر ابزار و وسیله ای به وجود آورد.
وی در ادامه با بیان اینکه فرزند پروری مسیر رشد کودک است و باید برای شکوفا شدن آماده‌شان کرد، افزود: مادرانی که بچه ها را برای مسائل خاص و نابغه پروری تربیت می کنند از لحاظ معنویت و رشد اجتماعی فرزند، جایی برای مسئولیت پذیری آنان باقی نمی گذارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به اینکه یکی از چالش های امروز ما فرزندپروری تک بعدی است، گفت: باید در وهله نخست، قلب کودک پرورش یابد و با نگاه، باور و تفکر درست به وی آموزش های لازم زندگی را بدهیم.
وی با بیان اینکه در دین اسلام، هفت سال نخست کودک، فصل سیادت فرزند است، تصریح کرد: برخی به اشتباه متوجه شده اند و خود را عبد فرزند می دانند و برای رشد فرزند فرصتی ایجاد نمی کنند.
اصغری نکاح در پایان با تاکید بر اینکه در فرزند پروری نیازمند مهارت هستیم، ابرازکرد: در کنار هر مهارتی، باید از خداوند بخواهیم ما را در تربیت درست فرزندانمان هدایت کند و در کسب لقمه حلال ما را یاری دهد.
گفتنی است، سومین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده با عنوان «چالش های فرزندپروری» و اولين نشست هيات انديشه ورز خانواده، تعليم و تربيت و سبك زندگي در حوزه علمیه خراسان، به همت معاونت پژوهش این حوزه و با همکاری امور بانوان آستان قدس رضوی و مدرسه علمیه رضویه، ویژه پژوهشگران دوره عمومی تربیت محقق، مسئولان پژوهش مدارس علمیه خواهران مشهد و طلاب پژوهشگر که در این عرصه فعالیت و مطالعه دارند، در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزارشد.

كد خبر: 27765  |  تاریخ درج خبر: 97/04/12  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>