امروز: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

پایان نامه «بررسی تطبیقات فقهی مسأله اجتماع امر و نهی» دفاع شد


جلسه دفاع پایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان « بررسی تطبیقات فقهی مسأله اجتماع امر و نهی» در مرکز مدیریت برگزارشد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان نامه راضیه صنم یار، طلبه سطح سه این حوزه با عنوان « بررسی تطبیقات فقهی مسأله اجتماع امر و نهی» در مرکز مدیریت برگزار شد و امتیاز عالی را کسب کرد.

براساس این گزارش، هدف رساله حاضر ثمرات فقهی مسأله اجتماع امر و نهی می‌باشد و اینکه چگونه این مسأله در ابواب گوناگون فقهی تأثیرگذار است.
با توجه به اینکه یکی از مسائل دارای اهمیت در اصول فقه مسأله اجتماع امر و نهی می‌باشد و این مسأله که زیر مجموعه غیر مستقلات عقلیه محسوب می‌شود شباهتی با مسأله تعارض و تزاحم و دلالت نهی بر فساد دارد اما با هر سه مسأله متفاوت است.
هر دیدگاهی که در مسأله اجتماع امر و نهی پذیرفته شود ثمرات فقهی مهمی را در پی خواهد داشت که در کتاب‌های اصولی چندان به آن پرداخته نشده است.
به عقیده تدوینگر، تبیین شاخصه‌های مسأله اجتماع امر و نهی و تفاوت آن با نظائرش، بیان ثمرات فقهی اجتماع امر و نهی در ابواب گوناگون و نشان دادن قواعد علم اصول در استنباطات فقهی از ضروریات تحقیق پیرامون اجتماع امر و نهی محسوب می شود.
این پایان نامه در دو بخش، کلیات و مبادی تحقیق در ضمن مفهوم شناسی و سایر مباحث مقدماتی و ثمرات فقهی اجتماع امر و نهی از ابتدا در احکام عبادی و سپس در احکام معاملات بررسی شده است.
تدوینگر این پایان نامه با استفاده از  87 منبع فارسی و عربی به این نتیجه رسیده است که آنچه در عبادات به عنوان ثمره فقهی در این تحقیق، تلاش گردید، حدود چهل ثمره و در مبحث معاملات حدود چهارده ثمره است.
گفتنی است، حجت الاسلام مرتضی نوروزی درمقام استاد راهنما و صدیقه رضایی در مقام استاد مشاور در تدوین این پایان نامه، تدوینگر را هدایت و راهنمایی کرده اند.
لازم به ذکر است، جلسه دفاع این پایان نامه با حضور حجت الاسلام اسحاق عارفي به عنوان استاد داور در مرکز مدیریت برگزارشد.

كد خبر: 27748  |  تاریخ درج خبر: 97/04/11  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا