امروز: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

«أهلِ الذِّکرِ» از سری دوره‌های‌ فرهنگی آموزشی طرح محامینمعاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان، دوره «أهلِ الذِّکرِ» برگرفته از مضامین دعای جامعه کبیره را با سرفصل های آموزشی تجوید و ترتیل، قرائت، حفظ، تدبر در قرآن و سیره اهل بیت(ع)، ویژه طلاب پایه اول به بالا در اوقات فراغت تابستان 97 در مدارس علمیه برگزارمی‌کند.

 دوره آموزشی تجوید و ترتیل قرآن کریم                    

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان دوره تجوید و ترتیل قرآن کریم با هدف آشنايي فراگيران با مباني كلي آموزش قرآن كريم، ارتقاء كيفيت تلاوت قرآن طلاب در سطح تجويد تخصصي و ترتيل قرآن كريم، يکسان سازی، انسجام و تعميم روش‌های بديع و انتقال مهارت‌های تدريس تجويد قرآن كريم در حوزه های علميه و پرورش استعدادهای واجد شرايط لازم برای ورود به دوره های تربيت مربي قرآن كريم با سرفصل‌های آموزش تجويد تخصصي و مهارت‌های ترتيل و همچنین آسيب شناسي ترتيل های موجود در 30 ساعت آموزشی برگزار می‌شود.
جلد دوم حليه القران، پژوهشي در علم تجويد و پژوهشي در وقف و ابتدا از منابع آموزشی این دوره است.
مباحث آموزشی این دوره به صورت مشاركتي وكارگاهي تدریس و ارائه می شود و آزمون آن نیز در دو مرحله كتبي و عملي اخذ می‌گردد.
 
دوره آموزشی حفظ ترتیبی قرآن کریم
دوره آموزشی حفظ ترتیبی قرآن کریم با هدف افزايش انس با قرآن و پرورش استعدادهای واجد شرايط جهت حفظ قرآن كريم، ترويج فرهنگ حفظ و ايجاد زمينه های انس دائمي با قرآن كريم، تربيت حافظان قرآن و آشنایی با ترجمه، مفاهيم و نکات تفسيری قرآن كريم، افزايش پشتوانه علمي و تبليغي طلاب با تسلط بر آيات و موضوعات كاربردی قرآن كريم جهت بهره‌گيری درتحقيقات و مباحثات علمي، سخنراني‌ها و تبليغ، برگزار می‌شود.
حفظ سوره توبه، اهميت حفظ قرآن در لسان معصومين، مقدمات اجرای شروع حفظ و تبيين شيوه‌های نوين آن، نکات مهم و بهترين راه مرور و تکرار آيات، عوامل تقويت حافظه و مهمترين اصول در مرور و نگهداری آیات، از سرفصل آموزشی در این دوره است.
 
دوره آموزشی قرائت (صوت و لحن) قرآن کریم
دوره آموزشی قرائت (صوت و لحن) قرآن کریم با هدف آشنايي طلاب با فن و علم قرائت قرآن كريم، تقويت و تربيت مربيان در رشته های قرآني با سرفصل‌های آموزش مقدماتي نغمات موسيقي قرآني، مراتب قرائت، شناخت و فاكتورهای صوت و لحن، آشنايي با دستگاه‌ها ، نغمه ها وتحريرها (بيات،صبا، نهاوند، رست، سه گاه، حجاز)، صداشناسي و صداسازی، جايگاه تقليد در قرائت و كارگاه صوت و لحن به بالا برگزار می‌شود.
 
دوره آموزشی تدبر در قرآن کریم ویژه طلاب
دوره آموزشی تدبر در قرآن کریم با هدف ايجاد انگيزه و علاقه نسبت به فعاليت‌های مفاهيمي قرآن كريم، آموزش مفاهيم و تدبر 20 سوره از قرآن، آشنايي اجمالي مبادی و مباني تدبر در قرآن، عمل به وظيفه قرآني فهم و تدبر در قرآن و افزايش ايمان عمومي و عمل به قرآن از طريق ترويج تدبر در قرآن برگزار می شود.
چرايي و چيستي و  مباني و مبادی تدبر در قرآن كريم، تدبر در آيات و سور قرآن (سورهای ناس تا ضحي ) و اقسام تدبر در قرآن كريم از سرفصل این دوره آموزشی است.
طلاب در این دوره پس از فراگیری درسنامه تدبر در قرآن جزء سي، محمدحسين الهي زاده، در آزمون کتبی (تستی) شرکت می کنند.
 
دوره آموزشی سیره اهل بیت(ع)
دوره آموزشی سیره اهل بیت(ع) با هدف شناخت اجمالي مبادی و مباني تدبر در سيره، آشنائي با سيره تاريخي و اجتماعي چهارده معصوم(ع)، چگونگي شکل گيری تمدن اسلامي، تقويت ايمان و انگيزه های عمل به سيره اهل بيت(ع)، با سرفصل های چرايي و چيستي تدبر در سيره و تبيين سيره پيامبر(ص) تا امام زمان(عج) برگزار می شود.
گفتنی است، طلاب مدارس علمیه خراسان برای شرکت در هر یک از دوره‌های طرح محامین تا 11 تیرماه با مراجعه به واحد فرهنگی مدارس علمیه، فرصت ثبت‌نام دارند.

كد خبر: 27726  |  تاریخ درج خبر: 97/04/09  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا