ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

راه اندازی کانون نخبگانی فقاهت و اجتهاد یک ضرورت است .کانون نخبگانی فقاهت و اجتهاد در سطح مستعدان برتر به همت مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه آیت الله العظمی خوئی(ره) راه اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین نوایی در مراسم افتتاحیه کانون فقاهت و اجتهاد در محل مدرسه علمیه آیت الله العظمی خوئی(ره) گفت: امروز از برخی کارهایی که توسط بزرگان دین انجام و به کتاب تبدیل شده است، فاصله گرفته ایم و نوعی انفصال حس می شود.
وی با بیان اینکه باید قطعات تاریخی و دوره های اوج علمی با توجه به شئونات مختلف و نیازهای اجتماع شاکله شناسی شود، ابراز کرد: اگر همانند این دوره های تاریخی کار کنیم، چیزی وجود ندارد که حوزه علمیه پاسخ نداده باشد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی افزود: عشقها، علاقه ها، روندها، تهدیدها و... در عصر صدوقین، وجود داشته و اگر در دوران مختلف تاریخی می گذاشتند این تحول ها ادامه یابد، امروز وضع متفاوت بود؛ البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز انتظار نمی رفت که جهشی 700 ساله روی بدهد.
وی با بیان اینکه امروز افرادی مانند شیخ انصاری در حوزه های علمیه نیاز داریم تا فروعاتی مانند آنچه وی ایجاد کرده و بیان های گوناگون را موشکافانه ابراز کرده است، به طور علمی ارائه و نظریه پردازی شود.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برترحوزه علمیه خراسان، اظهار کرد: امروز عرصه های مهم فقاهت و اجتهاد متفاوت و گسترده تر شده است که معلوم می‌شود باید در این زمینه کار زیادی انجام داد.
وی اظهار کرد: همانگونه که فقاهت و اجتهاد در هر زمانی به سوال های جامعه آن دوران پاسخ داده است، امروز نیز نیازها و پرسش ها بی شمار شده و به همین علت اجتهاد و فقاهتِ پاسخگو یک ضرورت مهم می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی افزود: اجتهاد هم روش و هم متضمن روش است و می طلبد که متد جدیدی را با توجه به اصول گذشته در اصول و فقه ارائه نمايد.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان گفت: امروز فقاهت از دیدگاه‌ پاسخگویی جدید، بازآفرینی، نگاه متناسب و نوآورانه با حفظ سنت صالحه و میراث گرانقدر گذشته، مورد نیاز است.
وی ابراز کرد: باید راه پیموده نشده را پیمود؛ از اینجاست که فقه های زیادی مانند فقه اجتماعی، خانواده، شهروندی و شهرسازی، طبق نیازهای جدید جامعه نیاز است.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی با بیان اینکه مراد از پاسخگویی، رفع خلأها، چالش ها و کاستی ها توسط گروهی از افراد است که آیه نفر در این زمینه همین را بیان می کند، به طور مثال، حل مسائل بانکی را از وظایف حوزه های علمیه با ارائه نظریه ای قوی، جامع، اشباع شده و مستدل دانست که می بایست حوزویان فقیه نسبت به آن اهتمام ورزند.
وی درپایان افزود: کانون نخبگانی فقاهت و اجتهاد حوزه علمیه خراسان در سه عرصه استعدادهای برتر، نخبگان و مشاهیر و مفاخر این حوزه برنامه ریزی شده و در حال حاضر در سطح استعدادهای برتر در مدرسه علمیه آیت الله العظمی خوئی(ره) راه اندازی شده است.

 


كد خبر: 27659  |  تاریخ درج خبر: 1397/03/23  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا