امروز: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

تبلیغ برای طلاب سازنده و رسالتی دینی است


استاد حوزه علمیه مشهد نفسِ تبلیغ را برای طلاب سازنده و رسالتی دینی دانست و گفت: تبلیغ طلاب فریضه‌ای است که از دست دادن آن موجب عقاب در قیامت خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمين  حسینی فقیه، مدرس سطوح عالي حوزه علمیه خراسان در جلسه درس اخلاق مدرسه امام صادق(ع) به توضیح و شرح خطبه شعبانیه پیامبر اکرم(ص) پرداخت و با اشاره به دو فراز «أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْكُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ» و «هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ»، گفت: با توجه به سخنان پیامبر اکرم(ص)، ماه مبارک رمضان متعلق به خداوند متعال بوده و مقدمه ورود به چنین ماهی ورع و تقواست، یعنی ورود فرد به ماه رمضان بدون رعایت تقوا بی‌نتیجه خواهد بود.
وی دو برهه زمانی محرم و رمضان را برای توجه بیشتر مردم مناسب دانست و گفت: این دو موقعیت تبلیغی توسط پیامبر(ص) و ائمه(ع) به‌وجود آمده و در روایتی قدسی، حضرت موسی(ع) عاشورا اولین برهه زمانی جهت تنبه افراد قلمداد کرده است؛ در واقع دهه محرم از تأثیرگزارترین ایام تبلیغی شمرده می شود.
این استاد حوزه علمیه افزود:  فرصت ديگر  تبلیغی طلاب که باید بیشترین بهره را از آن برد، ماه مبارک رمضان است، زیرا رسالت طلبه علاوه بر تفقه و تعلم، بنا بر آیه «نفر»، انذار مردم و تبلیغ دین خدا می باشد، چنان‌که سیره فقهاء گذشته در طول تاریخ تشیع نیز چنین بوده است.
وی با تأکید بر ضرورت امر تبلیغ، نفس تبلیغ را برای طلاب سازنده و رسالتی دینی دانست و گفت: آیه «الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَی بِاللَّهِ حَسِيبًا» و این روایت پیامبر اکرم(ص) که «انما بعثت مبلغا» بر این مطلب دلالت دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمين حسینی فقیه در پایان گفت: تبلیغ طلاب فریضه‌ای است که از دست دادن آن موجب عقاب در قیامت خواهد شد.

 


كد خبر: 26512  |  تاریخ درج خبر: 97/03/05  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا