ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دید حوزوی نگارنده پایان‌نامه قابل تقدیر استاستاد داور پایان‌نامه « تجلی آیات و روایات مربوط به شخصیت پیامبر(ص) در مثنوی معنوی » گفت: دید حوزوی نگارنده در این پایان‌نامه قابل تقدیر است.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان‌نامه بي‌بي‌فاطمه نيكو، طلبه سطح 3 این حوزه با موضوع « تجلي آيات و روايات مربوط به شخصيت پيامبر(ص) در مثنوي معنوي »، ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 24 اسفندماه در اتاق جلسات مرکز مدیریت برگزار شد و امتیاز عالی را کسب کرد.

دکتر دیانتی، استاد داور این پایان‌نامه با اشاره به اینکه متخصصان ادبیات در نقد و انتقاد مورد بررسی قرار می‌گیرند، گفت: دید حوزوی نگارنده و مراجعه به نهج‌البلاغه، المیزان، جهان‌بینی مولوی، نظم منطقی در نگارش رساله قابل تقدیر است.
وی ابراز کرد: ملاک ارزشیابی یکی از موارد منابع و ومواخذ است که در این رساله از طیف کثیری برخوردار می‌باشد و عنوان‌بندی و نحوه بیان ریز مطالب نیز به درستی احیا شده که قابل تحسین است.
دكتر سيدي، استاد راهنما نیز در جلسه دفاعیه با بیان اینکه پرداختن یک شخصیت حوزوی به مباحث و اشعار مثنوی یکی از نکات برجسته و مهم در این پایان‌نامه است، گفت: نگاه دینی به کتاب مثنوی معنوی مولانا و پرداختن به آن با توجه به اینکه در دانشگاه تدریس می‌شود، بسیار حائز اهمیت و قابل تقدیر است.
مثنوی‌معنوی، تفسیر فلسفی آیات قرآن
تدوینگر این پایان‌نامه با بیان اینکه شاعران مسلمان از دیر باز به مدح و ستایش رسول گرامی اسلام(ص) پرداخته و بدان مباهات کرده اند چنانکه کمتر شاعری را می توان یافت که در مجموعه ی اشعار خویش از سرودن ابیاتی در بزرگداشت و تکریم حضرت غفلت ورزیده باشد، افزود: مولانا جلال الدین محمد بلخی، شاعر بزرگ جهان اسلام نیز از این امر مستثنی نیست او که دانش آموخته ی مکتب اسلام است ارادت خالصانه ی خود را به حضرت ختمی مرتبت در اثر گرانسنگ خویش «مثنوی معنوی» ابراز داشته است. مثنوی او در حکم گنجینه‌ای به شمار می رود که بسیاری از حوادث زندگی و سیره و سخنان پیامبر(ص) را در خود جای داده است.
وی با اشاره به اینکه مولانا با بر شمردن لوازم پیامبری حضرت محمد(ص) و با توجه به حدیث قدسی «لولاک لما خلقت الافلاک» ایشان را هدف و راز آفرینش، نمونه‌ی کامل و تمام عیار اخلاقی و واجد صفات انسانی، معرفی می‌کند، گفت: با توجه به نقش هنر و ادبیات در انتقال اندیشه و خدمات ارزنده‌ی آن در گسترش تعالیم اسلامی، آگاهی از صحت مطالب مندرج درباره ی شخصیت نبی مکرم‌اسلام(ص) در مثنوی، برای هر مسلمانی حائز اهمیت است و دانستن این مساله باعث اعتماد و اهمیت بیشتر مسلمانان نسبت به مثنوی مولانا می گردد.
این طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه این نوشتار از دو بخش تشکیل شده است، ادامه داد: بررسی قرآنی و روایی شخصیت پیامبر(ص) و احادیث حضرت محمد(ص) در مثنوی، موضوعات نگارش این پایان‌نامه است.  
وی با اشاره به عنوان لوازم پیامبری رسول اکرم(ص) در این پایان‌نامه، اضافه کرد: پیامبری حضرت با تمسک به آیه‌ای از سوره‌ی مزمل مطرح می‌شود و برخی صفات حضرت(ص) از جمله روح جهان، نور، راهنما و کشتیبان، مظهر اسم «محیی» و شاهد بودن، که از دیدگاه مولانا لوازم پیامبری ایشان است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
نیکو، به بررسی مقام و اخلاق پیامبر(ص) در مثنوی اشاره کرد و در ادامه افزود:  زهد و عدم علاقه‌ی پیامبر(ٌص) به دنیا، حریص بودن به هدایت انسان‌ها و شفقت او، استقامت و تلاش طاقت فرسای حضرت در امر تبلیغ دین، نحوه‌ی برخورد حضرت با مهمان و مسئولیت دادن به جوانان و بهره بردن از استعدادهای آنان از جمله ویژگی‌های اخلاقی پیامبر(ص) در مثنوی می‌باشد که در این پایان‌نامه به آن پرداخته شده است.
وی همچنین گفت: احادیثی از جمله خوش خلقی، توکل، قناعت، صدقه و انفاق، اهمیت مشورت با عاقلان، نماز، صبر، توبه، خیررسانی به مردم، صمت (سکوت)، حکمت گمشده‌ی مؤمن، دروغ، عجب، خشم و غضب، از احادیث پیامبر(ص) در مثنوی نیز، در این نگارش بیان شده است.
طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان در پایان با بیان اینکه در تدوین این پایان‌نامه از 146 منبع عربی و فارسی استفاده شده است، اظهارداشت: از آن‌جا که اغلب اشعار مولانا به احادیث پیامبر(ص) و آیه‌های قرآنی (بیش از 2500 آیه قرآن در مثنوی) اشاره دارد، می‌توان گفت که مولانا آشنایی کامل با زندگی پیامبر(ص) و دین اسلام داشته است و مثنوی معنوی، می‌تواند راهنمایی برای شناخت ما با احادیث قدسی و نبوی در قالب حکایات منظوم و زیبا باشد و در واقع می‌توان گفت که به گونه‌ای تفسیر فلسفی آیات قرآن است.
گفتنی است، پایان‌نامه « تجلي آيات و روايات مربوط به شخصيت پيامبر(ص) در مثنوي معنوي » با راهنمایی دكتر سيد حسن سيدي و مشاوره دكتر غلام‌عباس سعيدي تدوین شده است و جلسه دفاعیه آن با داوری دكتر ديانتي، ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 24 اسفندماه در اتاق جلسات مرکز مدیریت برگزار و حائز امتیاز عالی شد.

كد خبر: 23987  |  تاریخ درج خبر: 1396/12/24  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا