امروز: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

بیش از 4600 استاد در دوره های توانمندسازی در سال 96 شرکت کرده اند


معاون آموزش حوزه علمیه خراسان به برگزاری دوره های توانمندسازی اساتید اشاره و ابراز کرد: 4670 نفر در این دوره ها شرکت کردند که در مجموع آماری بالغ بر 8200 نفر ساعت بوده است.
به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی مهدوی ارفع در نشست صمیمی همکاران مرکز مدیریت با مدیر حوزه علمیه خراسان به ارائه گزارشی از فعالیت های یک سال گذشته پرداخت و با اشاره به اینکه مجموعه برنامه های معاونت آموزش بر اساس سند چشم انداز، نقشه استراتژيك، شبكه مسائل و راهبرد‌های این حوزه اقدام می شود، ابراز کرد: مقطع عمومی نظام جامع آموزش در سال جاري تدوین و تصويب شد و با اهداف آموزشی و درسی بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب، تفكيك مقاطع سيكل و بالاتر، توجه به استعدادهاي گوناگون در اجرا و توجه به سلايق مختلف در استفاده از كتب بديل، در سطح مدارس علميه استان خراسان مورد اجرا قرار گرفت.
وی افزود:‌ توجه به بحث های قرآنی، حکومت و انقلاب اسلامی، تاریخ معاصر، نهج البلاغه، صحيفه سجاديه و سیره تمدن ساز اهل بیت(ع)، که در واقع برای تربیت طلبه انقلابی نیاز بود، از اقدام های اجرایی در نظام یادشده است.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان با اشاره به ايجاد قرارگاه‌هاي محوري با هدف پشتيباني از برنامه هاي علمي، آموزشي، پژوهشي، قرآني و تبليغي مدارس در سه سطح عموم طلاب و اساتيد، مدارس تخصصي و كانون هاي نخبگاني، ادامه داد: تاسیس مدارس محوری با عنوان قرارگاه علمی شامل فقاهت و مجتهد پروري، قرآن و عترت، حمکت و كلام، اخلاق و تربیت، سیاست و جامعه، ادبیات عرب و تبلیغ، در قالب طرح هاي تخصصي و طرح ساماندهي اساتيد خواهر، توانمندسازي و دانش افزايي اساتيد و طلاب در راستاي برنامه هاي عمومي برگزار شد.
وي به راه اندازی 9 مرکز تخصصي برای خواهران در سطح سه حوزه علميه خراسان، اشاره و اظهار کرد: حدود 420 نفر از خواهران امسال در سه رشته تخصصي فقه و اصول، تفسير و علوم قرآني، فلسفه و علوم اسلامي اين مراكز مشغول به تحصيل شدند.
حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع برگزاری طرح نومدرسین با هدف کیفی سازی اساتید را از دیگر اقدامات معاونت آموزش دانست و اظهار کرد: حدود 224 نفر از متقاضيان تدریس، پس از گذراندن دوره هاي تربيت مدرس و مصاحبه علمی، موفق به اخذ مجوز تدریس شدند.
وی اضافه کرد: به همت اداره آموزش خواهران معاونت آموزش حوزه علميه خراسان در راستاي طرح تحول، بیش از 4 هزار مصاحبه علمی جهت ساماندهي اساتید مدارس علمیه خواهران نیز برگزار شد كه از اين تعداد براي 800 نفر تشكيل پرونده صورت پذيرفت و مجوز تدريس اخذ كردند.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان به برگزاری دوره های توانمندسازی اساتید نیز اشاره و ابراز کرد: 4670 نفر در 428 جلسه دوره هاي فقاهت و مجتهدپروري، قرآن و عترت، علوم عقلي، ادبيات عرب، اخلاق و تهذيب و تبليغ، ويژه طرح توانمندسازي اساتيد به صورت جداگانه شركت كردند.
وي در ادامه با بيان اينكه برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه طلاب با هدف توانمندسازی در عرصه ادبیات عرب از ديگر اقدامات اين معاونت در سال 96 بوده است، گفت: 200 طلبه در طرح‌هاي «حوار» با موضوع مكالمه عربي، «حکمت» و «ادیب» با عنوان منطق كاربردي و همچنين طرح «تحرير» با موضوع فقه و اصول به صورت جداگانه در 30 مدرسه سطح يك اين حوزه شركت كردند.
حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع، تقويت مدارس شهرستان‌هاي استان خراسان را به عنوان اقدام ديگر اين معاونت برشمرد و افزود: تاسيس مدارس تخصصي، راه‌اندازي دورس خارج در شهرستان‌ها و اعزام 209 استاد، در راستاي تقويت حوزه هاي علميه در شهرستان ها انجام شد.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان از تدوین و چاپ درسنامه عوامل و محاضرات فی فقه القرآن الکریم نيز خبر داد و گفت: در بحث تدوین متون پیگری‌هايي نيز از سوي اين معاونت انجام می شود تا اشکالاتی که در این بخش وجود دارد رفع گردد و هم اکنون سه متن درسی دیگر در دست اقدام است.

 

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع در پایان یادآور شد: دست کم میزان فعالیت هایی که نسبت به سابق داشتیم چند برابر شده است و از همه کسانی که در این امر کمک کردند و به ویژه از راهبری ها و راهنمایی های آیت الله عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان تقدیر می کنم.

 


كد خبر: 23940  |  تاریخ درج خبر: 96/12/21  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا