امروز: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

لازمه تحول، عزم همگانی است


مدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: برای رسیدن به تحول آنچنان که مقام معظم رهبری از حوزه‌های علمیه مطالبه دارند باید مسیر فاطمی را انتخاب کرده و در آن حرکت کنیم.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله سیدمصباح عاملی در نخستین دیدار صمیمی طلاب مدارس علمیه خواهران مشهد که به همت اداره امور مدارس علمیه خواهران امروز در مدرسه علمیه رقیه(س) برگزارشد، ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا(س)، با اشاره به حکم انتصاب اعضای شورای عالی حوزه علمیه خراسان توسط رهبر معظم انقلاب و تاکید بر تحول در آن، بیان داشت: برای رسیدن به تحول آنچنان که مقام معظم رهبری از حوزه‌های علمیه مطالبه دارند باید مسیر فاطمی را انتخاب کرده و در آن حرکت کنیم.

مدیر حوزه علمیه خراسان تهذیب نفس را به عنوان نخستین مساله مهم در نگاه شیعی و تحولی حوزه برشمرد و ادامه داد: توجه به شخصیت و هویت شناسی حوزویان به ویژه هویت دادن به خواهران طلبه در کنار مباحث علمی، آموزشی، پژوهشی و تبلیغی در اجتماع، بزرگترین مساله روز در حوزه‌های علمیه و همچنین در جامعه است.
وی ابرازکرد: با برنامه ریزی همه جانبه و مدیریت درست، آشنایی با مدارس علمیه خواهران و برادران، شناسایی ظرفیت و خلاقیت طلاب می توان در راستای تحقق حوزه تحولی و پاسخگویی به مطالبات مقام معظم رهبری قدم برداشت.
آیت‌الله عاملی با تاکید بر حضور همه‌ی ارکان حوزوی در بحث تحول، گفت: تنها با مدیران مدارس تحول پیدا نمی شود بلکه برای تحقق آن در حوزه علمیه خراسان باید نگاه، رفتار و حرکت 40 هزار طلبه در این حوزه، تحولی شود.
وی با اشاره به سامانه نقد و نظر ادامه داد: یکی از حرکت های تحولی برای دریافت نظرات کاربردی و راهبردی همه‌ی صاحب‌نظران، راه‌اندازی سامانه نقد و نظر است که می توانید در این درگاه ارتباطی کمک‌های شایسته ای به حوزه و جامعه انجام دهید.
مدیر حوزه علمیه خراسان همچنین به بحث تغییرات زیرساختی مدارس علمیه اشاره و بیان کرد: پرداختن به زیرساخت ها، تعمیر و تجهیز و ساخت بنا و فضاهای مناسب آموزشی مدارس علمیه در برنامه است و تلاش شد تا حد نیاز و توان خود آنها را پاسخ دهیم.
وی بحث ارتقاء علمی و آموزشی خواهران طلبه را به عنوان نکته بعدی مطرح کرد و افزود: با توجه به سطح توانمندی خواهران در عرصه های دانشی، پژوهشی و علمی، تربیت فیلسوف و نظریه پرداز نیز برای این گروه مطرح می شود و به دنبال برگزاری درس خارج برای خواهران هستیم.
آیت‌الله عاملی جذب و پذیرش از پایه نهم تحصیلی را تحول دیگری در حوزه برشمرد و اضافه کرد: این حرکت باعث ارتقا در امر پدیرش حوزه علمیه خراسان و هم تثبیت و ماندگاری طلاب در این حوزه می شود.
وی تحصیل مجازی را از دیگر موارد قابل بررسی ویژه خواهران خواند و گفت: سعی می کنیم در راستای مطالبات مقام معظم رهبری، توسعه کمی و ارتقای کیفی و تحولی در تراز نظام اسلامی داشته باشیم.   
مدیر حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: حوزه ای که روز به روز شاهد تحول در آن هستیم، در برداشتن گام‌های جدید به زیرساخت های جدید نیاز دارد و مطالبات خواهران مورد بررسی و ترتیب اثر قرار می‌گیرد.
 
استمرار انقلاب فاطمی با ولایت تا شهادت
آیت‌الله عاملی در بخش دیگر سخنان خود به نقش تاثیرگذار و تحول‌‍‌آفرین زنان در طول تاریخ بشر و جهان اسلام همچون آسیه همسر فرعون، حضرت مریم(س)، حضرت خدیجه(س) و حضرت زهرا(س) اشاره و بیان کرد: اینان علاوه بر اینکه در تهذیب و تقوا و اخلاق به عنوان زنان الگو در تاریخ مطرح هستند، با حفظ عفت و حجاب و حیای اجتماعی، حرکت‌های تحولی داشتند که مسیر تاریخ را تغییر دادند.
مدیر حوزه علمیه خراسان تشریح کرد: آسیه در عرصه مقاومت و پایداری، حضرت مریم(س) الگو و اسطوره عفاف و حجاب، حضرت خدیجه (س) با گذشت از همه چیز  و حضرت فاطمه (س)  با ولایت مداری، خدامحوری، ایستادگی، مقاومت، جهاد تا سرحد شهادت، تغییر مسیر انحرافی به سمت اسلام ناب و تشیع فاطمی و علوی، همه چیز را در طول تاریخ بشر دستخوش تغییر کرد.
وی خدامحوری را به عنوان یکی از مشترکات زنان تاریخ ساز دینی معرفی کرد و افزود: آسیه زن فرعون وقتی به جریان نبوت می پیوندد، آنچنان ایمان وی استحکام دارد که در مقابل قدرت بزرگ فرعونی زبان به اعتراف باز نمی کند.
آیت‌الله عاملی، عفاف، حجاب و عزت حضرت مریم(س) را زمینه‌ای برای تربیت پیامبر اولوالعزم خواند و تصریح کرد: پاکدامنی، ظرفیت و صلاحیت و شایستگی حضرت مریم(س) باعث ثبت، نام وی در تاریخ شد.
مدیر حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: امروز زن مسلمان و به ‌ویژه زنان فاضل، متعهد، پاک دامن، عفیف و نجیب در حوزه های علمیه نیز، آنچنان باید فاطمی بدرخشند که به تعبیر آیه قرآن «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ » باشند.
 
نظام اسلامی ریشه در دل مردم دارد
آیت‌الله عاملی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه انقلاب اسلامی در ایران یک حرکت نو را برای جامعه اسلامی و بین‌المللی رقم زد که با منافع سردمداران منافات داشت، گفت: حرکت های استکباری در مقاطع گوناگون و با حمایت اغتشاش گران بروز می کند اما نظام اسلامی ریشه در دل مردم و تشیع و حرکت های فاطمی، علوی و حسینی دارد و عقب نمی نشیند.
گفتنی است، مدیر حوزه علمیه خراسان در پایان این مراسم، با پیروی از رهنمودهای ولی امر مسلمین در مبارزه با حرام‌های اجتماعی، حرکات مذبوحانه‌ای که در گوشه کنار جامعه اسلامی در ضدیت با فرهنگ حجاب فاطمی و همچنین ترویج فرهنگ غرب و ابتذال اتفاق می‌افتد را به شدت محکوم کرد.
لازم به ذکر است، در این دیدار نمایندگان اساتید و طلاب حوزه علمیه خواهران خراسان نیز مطالبات خود اعم از مباحث آموزشی، تربیتی و ... و همچنین دیدار با رهبر معظم انقلاب، را خواستار شدند.

كد خبر: 22913  |  تاریخ درج خبر: 96/12/19  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا