مفاهیم بلند علمی باید در حوزه های علمیه ماندگار بمانندعضو شورای عالی حوزه های علمیه و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: مبادا حوزه‌های علمیه از مفاهیم بلند ابداعات شیخ انصاری ها و آخوند خراسانی ها به دور و غافل بمانند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله جواد مروی در دومین اجلاسیه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی حوزه علمیه خراسان به ضرورت تحول و بایسته های آن اشاره کرد و گفت: ضرورت و بایستگی تحول امری واضح و روشن است و نیازی به استدلال و توضیح ندارد.

وی بیان کرد: مهم اینست که ما بدانیم قلمرو تحول کجا است و در چه ابعاد و محورهایی حوزه نیاز به تحول و دگرگونی دارد و در چه زمینه هایی وضعیت موجود حوزه باید حفظ شود و حتی باید در تحکیم و تثبیت آن بکوشیم.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه قم با تاکید بر اینکه در کنار حفظ زمینه های موجود می بایست قلمرو تحول در نظام عظیم و بزرگ حوزه های علمیه به درستی ارزیابی تا از خطاهای جبران ناپذیر جلوگیری شود، ادامه داد: ما قبول داریم راه برای ابتکار و ابداع در حوزه باز است اما لازمه بروز آن، حمایت مسئولان را می‌طلبد.
وی با اشاره به اینکه باب اجتهاد مفتوح است و مجتهدین کار نو ارائه دهند، ابرازداشت: حوزه یک سیستم و نظام خاصی است که ره‌آورد پژوهش‌های بسیار عمیق را از درون خود در طول تاریخ به جا گذاشته که این رمز موفقیت آن بشمار می رود.
آیت‌الله مروی با بیان اینکه در مسیر ساختاری هم می توانیم تحول یابیم و به سمت کارآمدی و روزآمدی پیش رویم، البته باید به طور دقیق و با آسیب شناسی ظریفی پیش رفت، ادامه داد: باید متوجه بود که مبادا با دست زدن به الفاظ، از مفاهیم بلند علمی حوزه های علمیه بکاهیم.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری معمار تحول در حوزه های علمیه هستند و به خوبی این بحث را تببیین می کنند که مبادا حوزه‌های علمیه از مفاهیم بلند ابداعات شیخ انصاری ها و آخوند خراسانی ها به دور و غافل بمانند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به بحث تخصصی شدن دروس در حوزه علمیه پرداخت و با تاکید بر جامعیت نسبی برای یک طلبه، تشریح کرد: مردم در هر قشری از طلبه علوم دینی توقع پاسخگویی دارند و به همین علت طلاب باید در مسائل روز جامعه و مشکلات مردم جامعیت و تخصص داشته باشند که این امر را در سیره بزرگان نیز شاهدیم.
وی مطرح کرد: در تحول باید به دقت تلاش شود تا محتوای بلند علمی حوزه‌های علمیه شیعی به محاق نرود و همچنان موظف هستیم این محتوای بلند را به دیگران نیز منتقل کنیم. 
آیت الله مروی با اشاره به اینکه اخلاق لازمه طلبگی است، تاکید کرد: باید یک طلبه به طور قوی فقه و اصول را بخواند و در کنار آن استعدادهای طلاب در نظامی اخلاق‌مدار، جامع و سامان‌مند، رشد یابد تا خدمات اعلایی به حوزه و جامعه داشته باشد.
ضرورت رشد استعدادهای هنری در طلاب
این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه ابراز کرد: باید سیاستگذاران در برنامه های آموزشی به سمتی پیش روند که رشد استعدادهای هنری از دوران آغازین طلبگی شکوفا شود.
وی گفت: در جامعه امروزی به این امر که از زبان هنر مطالب را بیان کنیم احتیاج داریم و باید با جوامع به زبان های مختلف سخن بگوییم.
آیت الله مروی در پایان اظهار کرد: بزرگان در نظام آموزشی حوزه نسبت به انتقال مفاهیم تربیتی و اخلاقی در کنار مفاهیم علمی باید به زبان روز جامعه اشراف داشته باشند تا بتوانند مباحث دین را به همه جامعه انتقال دهند.
گفتنی است، دومین اجلاسیه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی حوزه علمیه خراسان با حضور آیت‌الله سیداحمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، امام جمعه مشهد و عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله سیدمصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه، دبیر و اعضای شورای عالی، علما و اساتید و فرهیختگان این حوزه روز پنجشنبه 17 اسفند در سالن همایش‌ مجتمع اقامتی آفتاب ولایت مشهد برگزارشد.

كد خبر: 22873  |  تاریخ درج خبر: 96/12/17  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
بالا