امروز: پنج‌شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

امروز نقش طلاب در تبیین انقلاب حیاتی است


استاد حوزه علمیه مشهد به تبیین وظیفه طلاب و روحانیون در قبال انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: نقش طلبه ها و عالمانی که آگاه هستند، در این مساله بسیار حیاتی است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان حجت الاسلام و المسلمین اربابی در جمع طلاب مدرسه علمیه سلیمانیه و فقاهت با جریان های ملی‌گرایی، حزب توده، مجاهدین‌خلق، گروه فرقان و انجمن حجتیه به عنوان جریان های سیاسی قبل از انقلاب، اظهار داشت: عقیده جریان ملی‌گرایی که خود به دو نوع جبهه ملی، ملی گرا مذهبی تقسیم‌ بندی می‌شدند، این نبود که شاه برود، بلکه با استبداد او مخالف بودند و نظرشان بر این بود که شاه یک مقام تشریفاتی داشته باشد.
وی افزود: حزب توده تز فکری کمونیستی داشتند و مجاهدین‌خلق یا همان منافقین نیز افکار مارکسیستی داشتند که به دلیل فضای مذهبی جامعه ایران از آیات و شعارهای اسلامی هم استفاده می‌کردند ولی معتقد بودند که قوانین حاکم بر طبیعت خداست.
حجت الاسلام و المسلمین اربابی خاطرنشان کرد: گروه فرقان و دیگر گروه ها در زندان نماینده داشتند و جلوه هایی که احزاب و گروه ها بعد از انقلاب پیدا کردند قبل از انقلاب در زندان تجلی داشت.
وی همچنین با بیان اینکه کار اصلی انجمن حجتیه مبارزه با بهائیت بود، گفت: روحانیون و مذهبی‌هایی که در بعد فردی مقید بودند طبق  اساسنامه شان در سیاست نباید دخالت می‌کردند؛  اما  در آن دوران برای مبارزه با شاه فعالیتی نداشتند و امروز نيز در مقابله با انقلاب وارد بُعد سیاسی شده‌اند.
استاد حوزه علمیه مشهد با اشاره به اینکه این طرز تفکر به خصوص در شهر مشهد بسیار شایع بود که نباید در سیاست و در مبارزات دخالت کرد، افزود: عده ای در اصل مشروعیت نهضت تامل داشتند، عده ای هم چون به پیروزی امید نداشتند همکاری نمی‌کردند؛ این دسته از افراد مأیوس، در اواخر نهضت که به پیروزی هایی رسید، به انقلاب ملحق شدند.
وی با بیان اینکه امام راحل(ره)، اسلام اصیل یعنی اسلام ناب محمدی را معرفی کرد، گفت:  عده اي از مردم  می‌خواستند مخلصانه از اسلام دفاع کنند اما چون آن را به درستی نفهمیده بودند، فعالیتی نداشتند. لكن با معرفی اسلام ناب توسط امام راحل، با تمام وجود به صحنه آمدند.
حجت الاسلام و المسلمین اربابی به تبیین وظیفه طلاب و روحانیون در قبال انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: نقش طلبه ها و عالمانی که آگاه هستند، در این مساله بسیار حیاتی است. در واقع طلاب نسبت به موضوعاتی چون موفق نبودن انقلاب ، تفاوت نداشتن امروز با دوران شاه  و وجود گرانی و مشکلاتی  مانند آن نباید حالت انفعالی داشته و ساکت باشند.
وی با اشاره به اینکه طلاب می بایست خود را مجهز کنند تا بتوانند به این شبهات پاسخ دهند، ابراز کرد:بايد  ضعف ها را بپذیریم و بدانيم انقلاب حتی اگر یک نفر را هم از دست بدهد، خسران است.


كد خبر: 21562  |  تاریخ درج خبر: 96/11/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا