امروز: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

ارزش های جاهلی منفک از ارزش های توحیدی و الهی است


استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان گفت: اهمیت تفسیر عترت این موضوع را روشن می کند که خط جاهلی از توحید جدا و منفک بوده و ارزش های جاهلی از ارزش های توحیدی جدا و تفکیک شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید محمد زنجانی، استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان در جلسه تفسیر قرآن سوره مبارکه تکاثر در جمع طلاب، گفت: سوره تکاثر براساس ترتیب و چینشی که از امام جعفر صادق(ع) بیان شده شانزدهمین سوره قرآن کریم است و همانطور که پیامبر(ص) دستور داده باید نکات این کتاب آسمانی مورد توجه باشد.
وی با اشاره به این مطلب که رسول گرامی اسلام(ص) امت خود را به تمسک به قرآن و عترت سفارش کرده اما عترت در طول تاریخ مورد توجه واقع نشده است در حالی که حقیقت قرآن در نزد عترت است، خاطر نشان کرد: در واقع اگر انسانها به این دو تمسک جویند هرگز دچار گمراهی نمی شوند و از طرفی حقیقت قرآن نیز در نزد عترت است.
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه ترتیب سوره ها در واقع تاریخ واقعی اسلام را منعکس می کند، تصریح کرد: قرآن در حادثه های مختلف بر اساس وحی الهی نازل شده است و بیشتر مطالب را به انسان می فهماند و ترتیبی که امروز در سوره هاست، در زمان گذشته بوده و اجتهادی است که پایه آن را خلیفه دوم گذاشت.
وی با بیان اینکه تکاثر بعد از سوره کوثر آمده است که به سبب ذکر این کلمه در نخستین آیه سوره، این نام برای سوره انتخاب شده، گفت: در عین حال این سوره پیام هایی بیدار کننده برای انسان ها دارد که از جمله آن اشاره به تفکرات جهانی می کند.
ارزش های جاهلی منفک از ارزش های توحیدی است
آیت الله زنجانی با اشاره به این مطلب که اگر بخواهیم این سوره را بررسی کنیم باید درباره زمینه های افکار بررسی صورت بگیرد، افزود: در واقع ما یک جاهلیت اولی و غیر اولی داریم بدین معنا که ارزش های جاهلی در لباس اسلام بروز کرده است.
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اهمیت تفسیر عترت این موضوع را روشن می کند که خط جاهلی از توحید جدا و منفک بوده و ارزش های جاهلی از ارزش های توحیدی جدا و تفکیک شده است، خاطر نشان کرد: این سوره در شرایطی نازل شده که افکار جاهلی در آن زمان بوده و بر اذهان حاکمیت می کرده است.
وی با بیان این که این سوره در سال چهارم و یا پنجم بعثت نازل شده که افکار حاکم آن زمان در جزیره العرب، افکار جاهلی بود، تکاثر را به معنای زیاده خواهی دانست که از ارزش های جاهلی است و افزود: ملاک کثرت و برتری در آن دوران پول بوده است.
آیت الله زنجانی با بیان این که در فرهنگ جاهلی اگر قرار شود که تفکرات حاکم در جامعه چه مثبت و چه منفی تغییر کند بایستی درباره فرهنگ قبلی بازخواست صورت بگیرد و فرهنگ جایگزین تبلیغ شود، ابراز کرد: فرهنگ، همان تفکرات حاکم بر آن جامعه است و تکاثر از کلمه کثرت و به معنای حرص و ولع و اندوختن مال دنیا و قدرت زیاد داشتن است.
حقیقت اسلام در نزد اهل بیت(ع) است
آیت الله زنجانی با بیان اینکه چینش سوره ها مطابق با ارتباط معانی آنان با یکدیگر است، ابراز کرد: تاریخ اسلام از قرآن فهمیده می شود و بارها به قرآن ارجاع داده شده ایم که در هنگام غیبت باید به آن مراجعه کرد و حقیقت اسلام در نزد اهل بیت(ع) است.
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه درباره شان نزول این سوره دو قول وجود دارد، افزود: یک قول به نزول این سوره در مکه و دیگری در مدینه اشاره دارد اما برحسب تفسیر مجمع البیان با توجه به اینکه در مدینه دو قبیله وجود داشتند که بر یکدیگر تفاخر می کردند این سوره به احتمال قوی تر در مدینه نازل شده است.

وی با بیان اینکه افکار جاهلی فرهنگ و ایده است و در هر شرایطی اگر باقی باشد، جاهلیت است، تصریح کرد: در سوره تکاثر به این موضوع تأکید شده است که افتخار ثروت اندزوی مربوط به اجداد افکار جاهلی است و با توجه به شأن نزول، تکاثر یک ارزش جاهلی است و هرچه ارزش توحیدی نباشد، از دسته ارزش های جاهلی قرار دارد.
ارزش جاهلی در برابر ارزش توحیدی است
آیت الله زنجانی با اشاره به این مطلب که ارزش جاهلی در برابر ارزش توحیدی که براساس تقوا و کرامت و ارتباط باخدا قرار دارد، قرار گرفته است، اظهار کرد: تکاثر و مکاثره هر دو به معنای مسابقه در جمع اموال و قدرت و رقابت کردن در این زمینه است.
 


كد خبر: 21005  |  تاریخ درج خبر: 96/10/22  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا