امروز: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

استاد اخلاق باید آگاه به وضعیت جامعه و طلاب باشد


مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج): اساتید اخلاق باید چیزی فراتر از پوشش ظاهری شهر و جامعه را ببینند و درک بالایی از مسائل روز مردم و طلاب داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین نظافت در کارگاه دانش افزایی اساتید اخلاق حوزه علمیه خراسان که امروز پنج شنبه در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد در پاسخ به این سوال که «چگونه می توان کلاس های درس اخلاق حوزه علمیه را مؤثرتر برگزار کرد؟»، گفت: محتوای بیان شده در کلاس های اخلاق باید با دل مخاطب ارتباط برقرار کند و باید همراه با مصادیق مبتلابه، عینی و قابل لمس برای او ارائه شود.
وی با تأکید بر این که اساتید اخلاق باید چیزی فراتر از پوشش ظاهری شهر و جامعه را ببینند و درک بالایی از مسائل روز مردم و طلاب داشته باشند، اظهار کرد: استاد اخلاق باید آگاه به وضعیت جامعه و طلاب باشد و با کسب اطلاعات لازم از منابع مختلف، شرایط کلی طلاب حوزه علمیه را رصد و مسائل آن ها را مدنظر خود قرار دهد.
مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) ادامه داد: استاد اخلاق حوزه علمیه باید شخصیتی کاریزماتیک داشته باشد و شاگردان به معنای واقعی کلمه او را الگو بدانند تا درس اخلاق موثر بیفتد. هم چنین طلبه ما در هر سمت و مسئولیتی که هست باید برای مخاطب خود دوست داشتنی باشد.
حجت الاسلام والمسلمین نظافت با بیان این که بخش عمده ای از نفوذ اهل بیت (علیهم السلام) در دل مردم زمان خود به رعایت اصول و ظرائف اخلاقی توسط ایشان مربوط می شود، عنوان کرد: برپایی درس اخلاق به تنهایی نمی تواند بار ارتقاء سطح اخلاقی طلاب مدارس علمیه را به دوش بکشد و مدیران، مسئولین و اساتید اخلاق باید اقدامات جانبی را نیز مدنظر داشته باشند و همه شرایط را برای این مهم آماده کنند.
وی یکی از شیرین ترین و کاربردی ترین مباحث موثر در موضوعات اخلاقی را انسان شناسی دانست و گفت: مخاطب ما هر چه بیشتر خود، یعنی انسان را به صورت کاربردی و ساده بشناسد که یک طریق آن شناخت تفاوت های انسان و حیوان است، خود به خود از سطح اخلاقی بالاتری برخوردار خواهد بود.
ایشان در پایان هشدار داد: سفارش های شما هرگز نباید باری سنگین تر و غیرقابل تحمل تر از توان و ظرفیت مخاطب را بر دوش او بگذارد که این تبعاتی منفی و مخرّب را در پی خواهد داشت.
 


كد خبر: 21002  |  تاریخ درج خبر: 96/10/21  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا