امروز: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
در ادامه سلسله جلسه زندگی ایده آل اسلامی مطرح شد

مساجد را پاتوق رفیق بازی نوجوانان و جوانان کنید


کارشناس مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان: به پاتوق رفیق بازی فرزندانتان توجه زیادی داشته باشید که همین پاتوق های دوستانه، مثبت یا منفی، در آینده فرزند شما اثرگذاری مستقیم و شدید دارد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام مسلم داوودی نژاد در ادامه سلسله جلسات زندگی ایده آل اسلامی با شمیم مشاوره آسمانی که با موضوع «تربیت فرزندان با رویکرد دینی» در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار می شود، با تأکید بر اهمیت اصل تغافل در تربیت فرزند، عنوان کرد: اگر می دانید فرزند شما نماز نخوانده اما می گوید که خوانده ام، خود را به تغافل بزنید و مثلاً در ادامه بگویید: «من گاهی فکر می کنم نمازم را خوانده ام، اما وقتی یادم می آید که نماز نخوانده ام ،جرأت دارم که بلافاصله آن را بجا بیاورم».
وی با تأکید بر این که مساجد باید پاتوق رفیق بازی نوجوانان و جوانان باشند، گفت: به پاتوق رفیق بازی فرزندانتان توجه زیادی داشته باشید که همین پاتوق های دوستانه، مثبت یا منفی، در آینده فرزند شما اثرگذاری مستقیم و شدید دارد.
کارشناس مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان درک بالا، خوش خلقی، بافرهنگ بودن، ارتباطات اجتماعی خوب و حتی الامکان تحصیلکرده بودن را برخی از بایسته های خادم مسجد برشمرد و افزود: جوان ها و نوجوان هایی را که بعد از نماز جماعت دور هم می نشینند و می گویند و می خندند را به بهانه تمام شدن نماز از مسجد بیرون نکنید، بلکه کنار آن ها بنشینید و با آن ها همراهی کنید.
حجت الاسلام داوودی نژاد با اشاره به اهمیت رفتار محبت آمیز در تشویق کودکان، نوجوانان و جوانان به نماز، اظهار کرد: رفتار شما مخصوصاً در مورد نماز صبح باید آن قدر محبت آمیز باشد که فرزند شما برای لحظه بیدار شدن لحظه شماری کند.
وی عنوان کرد: اگر فرزند شما برای نماز صبح تنبلی می کند سعی کنید با ایجاد فضای شرم و حیا، او را تحریک کنید؛ مثلاً بگویید «اگر خسته ای بخواب چند دقیقه دیگر بیدارت می کنم...» یا «چون می دانم نماز برایت مهم است دوباره صدایت می کنم، اگر خسته ای 10 دقیقه دیگر بیدارت می کنم...».
کارشناس مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان تأکید کرد: در مورد بیدار شدن فرزندانتان برای نماز صبح تلاش کنید فضای منزل را جذاب و هیجان ایجاد کنید.
حجت الاسلام داوودی نژاد با بیان اینکه باید فرهنگ مساجد شبانه روزی در کشور ما جا بیفتد، در مورد اجرای ایده ای زیبا در یکی از مساجد تهران توضیح داد: این مسجد شبانه روزی است و تعدادی از جوان ها به صورت شیفتی و به عنوان خادم در آن نگهبانی می دهند و در صورت مراجعه افرادی که نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشند، خادم حاضر در مسجد با یکی از مددکاران اجتماعی که توسط امام جماعت مسجد تربیت شده اند تماس گرفته و مراجعت به مسجد را از وی درخواست می کند.
وی تصریح کرد: روانشناسی رشد بر این باور است که رفتارهای انسانی یکباره تغییر نمی کنند و تغییر، تربیت و رشد به صورت پیوسته و آرام آرام ممکن می شود، بر این اساس نباید انتظار داشت که فرزند ما با یک جشن تکلیف به یکباره باحجاب و نمازخوان شود بلکه طریق صحیح این است که از سال ها قبل تمرین نماز خواندن را آغاز کنیم.
کارشناس مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان اضافه کرد: این مهم در مورد دوره های تربیتی نیز صادق است؛ بدین معنا که وقتی فرزند ما به سن 7 سالگی رسید نباید بلافاصله و یک شبه تغییر استراتژی بدهیم و او را از پادشاهی به غلامی برسانیم، بلکه باید تغییر روش را از 6 سالگی آغاز و در 8 سالگی، روش رفتاری جدید را تثبیت کنیم.
حجت الاسلام داوودی نژاد با انتقاد از برخی از مشاوران خانواده و تربیت فرزند گفت: برای مشکلات فرزند 7 تا 14 سال در مورد نظم، مسئولیت پذیری و سایر مسائل به والدین می گویند که تنبلی اقتضای این دوران است و باید او را به جلو هل بدهید، اما در مورد نماز و تکالیف دینی می گویند که مبادا اصرار کنید که از دین زده می شود؛ این رفتار، یک بام و دو هوا است.
گفتنی است سلسله جلسات زندگی ایده آل اسلامی با شمیم مشاوره آسمانی با مشارکت مدیریت فرهنگی تربیتی و مرکز مشاوره معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان و مدرسه علمیه نواب، روزهای سه شنبه هر هفته برگزار می شود.
 


كد خبر: 20974  |  تاریخ درج خبر: 96/10/19  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا