امروز: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

برای كسب مكارم اخلاق باید به مرحله تسدید رسید


حجه الاسلام پارسا: سد به معنای پر كردن و تسدید به معنای پر كردن خلل هاست و تا زمانی كه تسدید حاصل نشود، مكارم اخلاق نمود پیدا نخواهد كرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام پارسا در کلاس درس اخلاق مدرسه علمیه حضرت زینب (سلام الله علیها) مشهد به تبیین فرازهای نهم و دهم دعای مکارم الاخلاق؛ «وَ سَدِّدْنِی لِأَنْ أُعَارِضَ مَنْ غَشَّنِی بِالنُّصْحِ وَ أَجْزِی مَنْ هَجَرَنِی بِالْبِرِّ وَ أُثِیبَ مَنْ حَرَمَنِی بِالْبَذْلِ وَ أُكَافِی مَنْ قَطَعَنِی بِالصِّلَةِ وَ أُخَالِفَ مَنِ اغْتَابَنِی إِلَى حُسْنِ الذِّكْرِ وَ أَنْ أَشْكُرَ الْحَسَنَةَ وَ أُغْضِی عَنِ السَّیئَةِ...» پرداخت.
وی با بیان این كه این فراز مربوط به رفتار در حوزه ایمانی است، گفت: مكارم اخلاق شامل همین مسائلی است كه امام درخواست می كنند چرا كه در مقام جعل قانون، بدی در مقابل بدی است اما در حوزه اخلاق اجتماعی خداوند دستور «ادفع بالتی هی احسن» را صادر کرده است.
حجت الاسلام پارسا با اشاره به آیه «ان الله یأمركم بالعدل و الاحسان»، اظهار کرد: عدل و احسان در عرصه تربیت باید در كنار یكدیگر قرار گیرند به این معنا كه اگرچه رعایت عدالت لازم است اما گاهی باید نقص ها را نادیده گرفته و با احسان رفتار كرد.
وی خاطرنشان کرد: روبرو شدن با نیكی و نصیحت با كسی كه به انسان بدی و خیانت كرده امری بسیار دشوار است و تا آمادگی درونی حاصل و موانع برطرف نشود، نمی توان این گونه عمل كرد.
اشان  رسیدن به این مرحله را در گرو «تسدید» دانست و ابراز کرد: «سد» به معنای پر كردن و تسدید به معنای پر كردن خلل هاست و تا زمانی كه تسدید حاصل نشود مكارم اخلاق نمود پیدا نخواهد كرد.
حجت الاسلام پارسا تصریح كرد: «النصح» عنوانی كلی است كه مصادیق مختلفی دارد و گاهی ممكن است در قالب تنبیه و شدت عمل نمایان شود اما با پشتوانه خیرخواهی می تواند كار در مسیر تربیت را تسهیل كند.
وی افزود: شدت و تنبیه باید در مرحله آخر و همراه با نرمش باشد و همان گونه كه نقاط ضعف دیده می شود، نقاط قوت هم مورد تشویق و تحسین قرار گیرد.
حجت الاسلام پارسا در پایان گسترش عدل، فرو خوردن خشم، خاموش كردن آتش دشمنی، از بین بردن تفرقه ها و اصلاح ذات البین را برخی از نشانه های اهل صلاح و تقوا برشمرد.
 


كد خبر: 20971  |  تاریخ درج خبر: 96/10/19  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا