امروز: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

نشست بررسی مکاتب فقهی شیعه در گذر زمان در مدرسه حضرت رقیه(س) کاشمر برگزار شد


نشست علمی، پژوهشی «بررسی مكاتب فقهی شیعه در گذر زمان» در مدرسه علمیه حضرت رقیه(س) کاشمر همزمان با هفته پژوهش و به منظور آشنایی طلاب و اساتید با با تحولات فقه شیعه، با حضور سرکار خانم سیده سکینه ابراهیمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست علمی، پژوهشی «بررسي مكاتب فقهي شيعه در گذر زمان» در مدرسه علمیه حضرت رقیه(س) کاشمر  به منظور آشنایی طلاب و اساتید با تحولات فقه شیعه، با حضور سرکار خانم سیده سکینه ابراهیمی و معاون پژوهش مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) این شهرستان برگزار شد.
خانم ابراهیمی در این نشست پس از بیان آیات و روایات در باب تفقه در دین ضمن تبیین علم فقه، آن را دانشی در راستای کسب احکام عملی یا تکالیف دینی عنوان و ضمن تقسیم منابع فقه شیعه به کتاب، سنت، اجماع و عقل، به تبیین هر یک پرداخت.
وی در ادامه عصر پیامبر را به دلیل حضور ایشان خالی از هر اجتهادی و دوره تشریع نامید و ادامه داد: از زمان رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) تا غیبت صغری با توجه به حضور امامان شیعه، عصر تفسیر و تبیین نام دارد و همچنین از حدود غیبت کبری تا نیمه اول قرن پنجم عصر محدثان می باشد که مهمترین منابع حدیثی تاریخ در این دوران بوده است.
خانم ابراهیمی خاطر نشان کرد: مقارن با غیبت کبری با رونق علم اصول، مسائل فقهی از سوی دو فقیه بزرگ ابن عقیل عمانی و ابن جنید اسکانی از نصوص استخراج شد که آغاز عصر اجتهاد می باشد و پس از آن نیز عصر زندگانی شیخ طوسی، عصر توسعه همه جانبه اجتهاد و به طور کلی قرن یازدهم عصر انشعاب فقه و پیدایش اخباری گری بود که صعود و نزول فراوان داشت.
ایشان در پایان با بیان این که قرن سیزدهم با تلاش علمای شیعه، دوران شکست اخباری گری بود، اظهار کرد: از اواخر قرن سیزدهم، عصر جدید و استنباط آغاز شد که شیوه جدید شیخ انصاری در استنباط در آن قابل طرح است.
 


كد خبر: 20967  |  تاریخ درج خبر: 96/10/19  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا