امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

پایان نامه بررسی مقایسه ای دو گزاره انسان و شیطان در عهد عتیق و قرآن دفاع شد


صد و ششمین جلسه دفاعیه پایان نامه های سطح 3 «رشته تخصصی کلام اسلامی» با موضوع «بررسی مقایسه ای دو گزاره انسان و شیطان در عهد عتیق و قرآن و تاثیر نگاه عهد عتیق بر اومانیسم و ساینتیسم» در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، صد و ششمین جلسه دفاعیه پایان نامه های سطح 3 «رشته تخصصی کلام اسلامی» با موضوع «بررسی مقایسه ای دو گزاره انسان و شیطان در عهد عتیق و قرآن و تاثیر نگاه عهد عتیق بر اومانیسم و ساینتیسم» در سالن شهید آقا مصطفی خمینی(ره) مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.
در ابتدا حجت الاسلام محسن قلی زاده، تدوینگر این پایان نامه با بیان این که در این پایان نامه دو گزاره انسان و شیطان محل بحث بوده و هر مکتبی که به وجود می آید در رابطه با انسان است، گفت: در این پایان نامه مفصلا در دو بخش مجزا به مقایسه نگاه انسان در قرآن در عهد عتیق و نگاه شیطان در قرآن در عهد عتیق پرداخته شده است.
وی با بیان این که در بخش سوم این پایان نامه دو مکتب کمونیسم و ساینتیسم مورد بررسی قرار گرفته و مبانی اصلی آن تحلیل می شود، بیان کرد: در بخش دیگری از کتاب این مبانی را با نگاه کلی کتاب عهد عتیق به انسان و شیطان مقایسه کردیم.
تدوینگر این پایان نامه با بیان این که در این اثر به ظاهر کتاب عتیق و قرآن کریم کفایت شده و رجوعی به تفاسیر و تحولات مگر در دو مورد اساسی صورت نگرفته، اظهار کرد: برای کتابت بخشی از پایان نامه به تفسیر المیزان مراجعه شد تا ببینیم ایا دلالتی که در بخشی از پایان نامه ادعا شده صحیح است یا نه که از این تفسیر موضوع مدنظر اثبات شد.
در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی فقیه اسفندیاری، استاد داور این پایان نامه با بیان این که در این اثر در نتیجه گیری اشاره ای به این نشده که چرا به دنبال نگاه قرآنی به انسان و شیطان بودید، خاطر نشان کرد: بخشی از ارجاعات به درستی داده نشده و ایرادات تایپی نیز در متن این پایان نامه بعضا به چشم می خورد.
وی با بیان این که شما عملا بنا داشتید تا از ظاهر قرآن و عهد عتیق استفاده کنید اما وفادار نبودید و در این راستا از تفاسیری همچون تفسیر المیزان نیز بهره بردید، اظهار کرد: بی شک بدون تفاسیر فهم این متون کار ساده ای نیست و بخشی از متون شما نیز از لحاظ محتوایی نامتوازن بوده و از نتیجه گیری جامعی نیز در بخش مقایسه انسان عهد عتیق و قرآن وجود ندارد.
استاد داور این پایان نامه با بیان این که عنوان پایان نامه مبهم است و هنگامی که عنوان مبهم باشد، بدنه آن نیز سامانی پیدا نمی کند، گفت: چکیده این پایان نامه استاندارد لازم را ندارد و باید از حالت خطابی در بیاید؛ در حقیقت چکیده به معنای طرح آنچیزهایی است که شما در پایان نامه بنا دارید بگویید به عنوان مثال نظریه جدیدی را احداث یا نقد می کنید.
حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری با بیان این که چارچوب بحث شما مشخص نیست و برخی از بخش ها نیز فاقد جمع بندی نهایی است، خاطر نشان کرد: ترجمه برخی روایات آورده نشده که باید بازنگری دقیقی برآن صورت بگیرد.
در ادامه دکتر مهدی حسن زاده، استاد راهنما این پایان نامه با بیان این که در زمینه سکولاریسم در این پایان نامه علل برون دینی سکولاریسم یعنی شرائط بیرونی که سبب ایجاد سکولاریسم شده و گاهی نیز علل درون دینی آن بررسی می شود، بیان کرد: این پایان نامه چندان به شرائط و ساختارهای بیرونی متمرکز نبود و بیش تر بر عهد عتیق کار شد.
شایان ذکر است؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن نقی زاده و دکتر مهدی حسن زاده اساتید راهنما و مشاور و حجت الاسلام والمسلمین مصطفی فقیه اسفندیاری همراه با دکتر محسن شرفایی به عنوان اساتید داور و ارزیاب این پایان نامه بودند.
 


كد خبر: 19302  |  تاریخ درج خبر: 96/09/15  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا