امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

یادداشت: ششمین حجت خدا آمد


حجت ششم! مسجد مدینه، آذین شده است برای طلوع انوار آسمانی فقه شما؛ ستون هایش، گوش سپرده اند، شیوایی کلام فاضلانه ات را. ملائک، بال گسترده اند بر خاک راه شماتا پابوس احیاگر آیین محمدی صلی الله علیه و آله باشند...

امروز، روز میلاد مشق دانایی است؛ روز تحریر حکمت و شکفتن معرفت ....
صادق آل محمد(ص)! از سرزمین درس و مکتب جعفری ات، از آن منبر و مسجد و محراب، پژواک درس های تو هنوز به گوش می رسد؛ کتاب های حدیث، مفتخرند که تبارشان به کلام شما ختم می شود و طعم دانایی، با تکرار ترکیب هایی از کلام شما ست که در کام جان ها نقش می بندد؛ آهنگ اندیشه های بیگانه، از دورها تا دل اسلام آوردگان شهر سفر می کند و بر ذهن ها و زبان ها نقش می بندد. در آرامش آب ها، موج ها و طغیان هایی برمی کشد و بی تاب می کند، فرقه ها و نحله های رنگارنگ را.
آن روز ها غوغا و اضطراب برپا شده بود؛ معرکه ای از رأی ها و نظرها؛ شما، پرستار لطافت قلب ها، دست بخشایش را بازگشودید و به انتظار پرسش ها و ابهام ها پایان دادید؛ عطش و حیرت، زیر باران دانایی که از شما می بارید، سیراب و آرام می شد.
حجت ششم! عصرشما، عصر جنبش خوارج بود. ولی شما همواره خود را با درایت کنار کشیدید و نیم قرن از عمر شریف خود را وقف علم و معرفت کردید؛ مدتی در مدینه و سپس در عراق.
آن روز که خلافت منصور عباسی را پیش گویی کردید، حتی دشمن نیز اقرار به این کرد که شما را باید «صادق» لقب نهاد.
 شمااستاد نسل معاصر خود بودی. سیاست و ملک را به خواستاران آن واگذاشتی و میوه های محضر علم شما، یکی یکی رسیدند؛ مالک، ابوحنیفه، جابربن حیان و هزاران هزار دیگر. تنها با دست های تو بود که عرفان در اسلام ریشه دواند و مکتب مردم سالاری و تعادل اندیشه، شکل گرفت و آن روز بود که تدبیر شما در رفتار، تسلط شما را بر همه امور نشان می داد.
حجت ششم! مسجد مدینه، آذین شده است برای طلوع انوار آسمانی فقه شما؛ ستون هایش، گوش سپرده اند، شیوایی کلام فاضلانه ات را. وجب به وجب زمین مدینه، عطر ملکوت گرفته است. ملائک، بال گسترده اند بر خاک راه شما تا پابوس احیاگر آیین محمدی (ص) باشند؛ فقه، می جوشد از لحظه های پرنور و صادقانه ات. «قال الصادق»های شما، ستاره پاشیده است بر تارک چند صدسال اجتهاد و فقاهت. مکتب توحیدی ات، در لحظه لحظه «شیعه بودن» شناور است.
یک عمر، درّ گران بهای احکام خدا، از صدف «قال الصادق» شما تراویده است. از هشام ها و مفضل ها، تا شیخ مفیدها و بحرالعلوم ها، از خوشه خوش رنگ و بهشتی کلام تو روییده اند..... مولا جان! شیعه اگر زنده است، شیعه اگر پویاترین مکتب دنیاست، شیعه اگر اوج گرفته بر آسمان بالندگی، همه به یمن تلألوی علم لدنی شماست.
امروز، هفدهم ربیع الاول است. فرشتگان عرش، در انتظارند تا بار دیگر، سرزمین مدینه از درخشش ششمین آفتاب امامت، منور شود. در خانه امام محمد باقر(ع)، چشمه چشم های منتظر می جوشد تا از دیدن رخسار کودکی یوسف جمال، زلال شود.
عاقبت، انتظار به پایان می رسد و ششمین حجت خدا چشم برجهان می گشاید ......
حوزه علمیه خراسان فرارسیدن میلاد باسعادت پایه گذار دانشگاه بزرگ جعفری، موسس مکتب شیعه دوازده امامی، میلاد گل بوستان نبوی و وام دار شیعه علوی حضرت امام جعفر صادق(ع) را برهمه شیعیان تبریک و تهنیت عرض می کند.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

 


كد خبر: 19289  |  تاریخ درج خبر: 96/09/15  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا