امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
در گفت و گو با ممتاز آموزشی حوزه علمیه خراسان مطرح شد

سه شاخصه اصلی نیروهای تمدن ساز/ اگر حوزه انقلابی نباشد جامعه هم انقلابی نخواهد بود


رهبر معظم انقلاب نسبت به انقلابی زدایی از حوزه های علمیه احساس و ابراز نگرانی کردند و این بدان علت است که اگر حوزه علمیه انقلابی نباشد، جامعه و کشور هم انقلابی نخواهد بود.

حجت الاسلام مهدی مهدوی ارفع در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با بیان این که طلاب حوزه علمیه مهم ترین نقش را در ساخت تمدن اسلامی بر عهده دارند و نیروی محرکه آن هستند، ابراز کرد: بر این اساس طرح هایی که در حوزه ها و موضوعات گوناگون در حوزه علمیه برنامه ریزی و اجرا می شود باید این نگاه تمدن سازی را در خود داشته باشد.
وی علم و دانش، تهذیب و انقلابی بودن را سه شاخصه اساسی نیروهای تمدن ساز برشمرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نسبت به انقلابی زدایی از حوزه های علمیه احساس و ابراز نگرانی کردند و این بدان علت است که اگر حوزه علمیه انقلابی نباشد، جامعه و کشور هم انقلابی نخواهد بود.
ممتاز آموزشی حوزه علمیه خراسان گفت: طلبه موفق، طلبه متفکر، پژوهشگرا و نظریه ساز است؛ در واقع تعمق و تفکر در هر رشته و موضوعی می تواند انسان را سرآمد و مطرح کند و طلاب باید چنین روحیاتی را در خود پرورش دهند.
حجت الاسلام مهدوی ارفع ادامه داد: طلاب حوزه علمیه نباید در هیچ یک از مراحل تحصیلی از پژوهش جدا بیفتند بلکه باید همواره به متون اسلامی مراجعه داشته باشند و سطح اطلاعات و قدرت تجزیه و تحلیل خود را ارتقاء دهند.
وی با تأکید بر اهمیت آشنایی طلاب با علوم عقلی، ابراز کرد: همان طور که طلبه با فقه و ادبیات آشنا می شود باید استدلال محور هم باشد و از علوم فلسفه و منطق استفاده به جا داشته باشد و پویایی ذهن خود را با فراگیری آن ها افزایش دهد.
حجت الاسلام مهدوی ارفع ضمن تقدیر از تلاش های مدیران حوزه علمیه خراسان برای برگزاری همایش تقدیر از برترین های آموزشی و پژوهشی حوزه، عنوان کرد: برگزاری چنین مراسماتی به افزایش روحیه و انگیزه طلاب کمک می کند اما باید این حمایت ها و توجه ها در سایر ایام سال نیز وجود داشته باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
وی افزود: سیاست کلی ما در مورد نخبگان آموزشی و پژوهشی حوزه علمیه خراسان باید به کارگیری ایشان در زمینه تدریس و تولید محتواهای علمی پژوهشی در جهت تقویت طلاب و پاسخگویی به نیازهای کشور و نظام اسلامی باشد.
این ممتاز آموزشی حوزه علمیه خراسان با اشاره به برخی خلأها و مسائل موجود در جامعه اسلامی و مسئولیت داشتن حوزه علمیه در قبال آن ها، ابراز کرد: باید با ارج نهادن به دفتر امور نخبگان حوزه علمیه و برنامه ریزی جامع و بلندمدت در این دفتر، از قابلیت های طلاب نخبه در جهت خلأها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی استفاده شود.
حجت الاسلام مهدوی ارفع افزود: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که ما باید نخبه ها را باور کنیم و باور کنیم که این نخبه ها قادر به تغییر سرنوشت کشور هستند و این مهم باید در برنامه ریزی های ما برای نخبگان نمود داشته باشد، بنابراین حوزه علمیه باید برای ساخت کشور از آن ها کار بخواهد و ظرفیت های آن ها را در میدان عمل به کار گیرد.
وی در پایان با اشاره به اهمیت پژوهش محور بودن آموزش و نقش نظام جامع آموزشی حوزه علمیه خراسان در این راستا، گفت: هرچند این نظام آموزشی و اساتید حوزوی در رسیدن طلاب به قدرت تحلیل و تحلیل و پژوهش محور شدن نقش خاص خود را دارند اما در این رابطه حرف اول را تصمیم و اراده خود طلبه می زند و طلاب باید با احساس مسئولیت در مورد اسلام و جامعه اسلامی، درس بخوانند و پژوهش کنند.
 


كد خبر: 19286  |  تاریخ درج خبر: 96/09/14  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا