امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
در گفت و گو با ممتاز آموزشی حوزه علمیه خراسان مطرح شد

12 راهکار برای حرکت حوزه علمیه به سمت ساخت تمدن اسلامی


ما از دو مرحله سخت و مهم انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی عبور کرده و سه مرحله سخت تر و مهم تر تشکیل دولت اسلامی، امت اسلامی و تمدن اسلامی را پیش رو داریم.

حجت الاسلام سید جمال الدین موسوی دامسکی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی با محوریت عناصر آموزشی و پژوهشی، تقویت روحیه ایمان، جهاد و تزکیه نفس و تعهد به آرمان های انقلاب اسلامی می تواند حرکت حوزه به سمت پاسخگویی به مسائل جامعه را سرعت بخشد.
وی گشودن آفاق و گستره های جدید در امر فقاهت را ضروری و به عنوان دومین راهکار برای حرکت حوزه علمیه به سمت ساخت تمدن اسلامی معرفی کرد و گفت: ضرورت تأسیس و توسعه فقه های مضاف با تأکید بر اصول اجتهادی و فقاهتی آن و لزوم تمرکز بر تحقیق محوری در تدریس دروس سطوح عالی حوزه از دیگر راهکارها در این زمینه هستند.
ایشان ضرورت تقویت تکثیر و شبکه سازی حلقه های علمی به ویژه در شهرستان ها با محوریت قله های فقهی حوزه و تعمیق هر چه بیشتر فضای نقد و مباحثه در حلقه های درون حوزوی را مورد تاکید قرار داد و افزود: حوزه علمیه باید تلاش عمیقی برای ارائه نظام مند پاسخ های راه گشای اسلام به مسائل جدید مطرح شده در جامعه بین المللی از جمله در زمینه حقوق بشر، محیط زیست و سایر موضوعات داشته باشد.
حجت الاسلام موسوی توجه به اقتضائات زمان و مکان و ساحت های نو پیدا در استنباط های فقهی را نهمین راهکار برای ایفای نقش حیاتی حوزه در جامعه اسلامی و حرکت به سمت ساخت تمدن اسلامی دانست و ضرورت ارتباط عمیق و مستمر متخصصان حوزوی با شبکه های نخبگان در کشورهای مختلف به ویژه جهان اسلام را متذکر شد.
وی ارتقای کیفی نقش استاد در روند تحول حوزه، تأسیس کرسی های آزاداندیشی و ایجاد پژوهشکده های فقه مضاف را از دیگر راهکارها در این زمینه برشمرد.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به جمله ای از مقام معظم رهبری؛ «اگر روش فقاهت را از میان بردارند، دیگر چیزی از دین باقی نمی ماند.»، ابراز کرد: ما از دو مرحله سخت و مهم انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی عبور کرده و سه مرحله سخت تر و مهم تر تشکیل دولت اسلامی، امت اسلامی و تمدن اسلامی را پیش رو داریم.
وی تصریح کرد: رسیدن به تمدن اسلامی بدون تدوین نظام های مختلف دینی از نگاه اسلام با رویکرد اجتهاد سنتی جواهری و پویا و بدون در نظر گرفتن دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد، میسر نیست.
این استاد حوزه  گفت: تلاش در جهت رسیدن به نظام اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، حقوقی، خانواده و تربیت و سایر نظامات اسلامی، در واقع تلاش برای رسیدن به چشم انداز تمدن اسلامی است.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به مجاهدت های علمی و عملی فقها و مرجعیت شیعه در طول تاریخ، عنوان کرد: به نظر می رسد مردم و جامعه اسلامی و حتی عموم طلاب حوزه های علمیه از فعالیت های ایشان در عرصه های مختلف علمی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دفاع از خاک و ناموس و کشور و غیره کم اطلاعند و این مسئله می تواند محور پایان نامه های فراوانی قرار گیرد.
وی تشکیل جمهوری اسلامی تحت زعامت و رهبری امام خمینی(ره) را یکی از فعالیت های مرجعیت شیعه در طول تاریخ خواند و گفت: به تعبیر آیت الله موسوی خلخالی کاری که امام(ره) در دوران غیبت کبری امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) انجام دادند بی نظیر بود و هیچ فقیه دیگری نتوانسته آن را انجام دهد.
حجت الاسلام موسوی در پایان عنوان کرد: همه موفقیت های ایران در عرصه های بین المللی و مبارزه با استکبار جهانی و صهیونیسم و ایادی آن ها در منطقه از آثار این اقدام پرخیر و برکت الهی می باشد.
 


كد خبر: 19224  |  تاریخ درج خبر: 96/09/15  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا