امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

نگاهی به عملکرد مبلغان اعزامی حوزه علمیه خراسان در پیاده روی اربعین


این روزها سرزمین عراق میزبان طلاب حوزه علمیه خراسان است که آمده اند تا عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت(ع) ابراز کنند. مقصد همه کربلا است، 200 مبلغ حوزه علمیه خراسان با نگاه تحولی آیت الله عاملی، قدم در مسیر جاده های عشق و دلدادگی گذاشته اند .....

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پیاده‌روی اربعین و زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) در روز اربعین ریشه تاریخی دارد. چرا که جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی در سال ۶۱ هجری قمری با پای پیاده از مدینه حرکت کردند و در صبح نخستین اربعینی که از شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) می‌گذشت، به کربلا رسیدند و طبق آنچه که در منابع شیعه معتبر مشهود است، در روز اربعین حضرت زینب کبری (ع) و امام سجاد(ع) همراه با هشتاد و چهار نفر وارد کربلا شدند.
همه ساله در ایام منتهی به اربعین حسینی، زائران و عشاق ثارالله مسیر نجف تا کربلا را به عنوان یک سنت حسنه با پای پیاده طی می‌کنند. اگر یک بار در میهمانی اربعین حسین حاضر شوی، دیگر برایت خیلی سخت می‌شود، در زمان‌های دیگر که حرم حسین آرام و بی‌هیاهو است آنجا باشی. چون حس می‌کنی، تنها در اربعین است که حُرمت حرم حسین حفظ می‌شود؛ در اربعین است که کسی آرام وارد حرم نمی‌شود؛ همه به سر و سینه می‌زنند و در فراق حسین اشک می‌ریزند و ناله سر می‌دهند.
این جهانی که باید پدیده ببیند و آن را لمس کند؛ حادثه ببیند، حماسه ببیند و بتواند آن را بشمارد؛ این جهانی که از هر چه با او سخن بگویی با تعابیر مختلف قابل تغییر است... در حقیقت به معنای واقعی کلمه قابل تحریف و تفسیر است ....
بساط چای عراقی به پا است
این روزها سرزمین عراق میزبان طلاب حوزه علمیه خراسان است که آمده اند تا عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت(ع) ابراز کنند. مقصد همه کربلا است، 200 مبلغ حوزه علمیه خراسان از هفتم آبان ماه با نگاه تحولی آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر این حوزه قدم در مسیر جاده های عشق و دلدادگی گذاشته اند ..... اینان برای خدمت رسانی به زائران حسین(ع) سر از پا نمی شناسند....
بساط چای عراقی به پا است. مزه این چای را در هیچ کجای عالم پیدا نمی کنی. رنگ ارادت دارد و طعم شیرین عشق به سیدالشهد(ع). چشمان با محبت این میزبانان که ملتمسانه می خواهند با این چای خستگی از جسم و جان برگیری. متوقفت می کند. انگار لبخند هر زائر خستگی را از آنان میگیرد که روزهاست پای آتش محبت حسین(ع) ایستاده اند؛ نوش جان زائر....
در مسیر پیاده روی هرآنچه اراده کنی مهیاست، شهروندان عراقی گویا یک سال را به انتظار نشسته اند تا این روزها از راه برسد و با عشق پذیرای عاشقان اهل بیت (ع) باشند؛ طلاب نیز همراه شده اند و ضمن بیان فلسفه قیام عاشورا برای زائران، به پاسخ پرسش های اعتقادی شان می پردازند؛ آری همه اینجا جمع‌اند و متفق تا در مسیر حرم آب در دل زوار حسین تکان نخورد ....
مسیر نجف تا کربلا، اینجا عشق به اهل‌بیت(ع) حرف اول و آخر را می‌زند.
طریق الحسین
در طریق الحسین که قدم می گذاری همه چیز رنگ عشق به خود می گیرد؛ در این راه ریا جایگاهی ندارد. طلاب با خلوص و یکرنگی در مسیر جاده کاروان عاشقی مشغول به ایفای رسالت خود هستند. همه برای تکرار دقیق و اصولی وظایفشان سر از پا نمی شناسند... مهم نیست که کودکی یا جوان، پیر مرد هستی یا پیر زن، شش ماه داری یا شصت ساله ، دکتر هستی یا مهندس و یا یک کشاور ساده ، مهم نیست چه می خوری و چه می پوشی و کجا می خوابی ؟ مهم این است که تو خاکی شوی، شب تا صبح از سرما بلرزی و صبح تا شب از شدت گرما بی تاب شوی و کف پاهایت تاول بزند تا درد و رنج را درک کنی و از آن زندگی پر زرق و برق خارج شوی تا آماده زیارت شوی، تا خواستنی شوی، ملکوتی شوی، از دنیا فاصله بگیری........
حضور روحانیان برای بیان مسائل اعتقادی
جمع کثیری از مبلغان حوزه علمیه خراسان همراه با خیل عظیم شیعیان مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می‌کنند و عده‌ای هم در این مدت در موکب‌ها و جایگاه‌های مشخص به بیان مسائل اعتقادی می پردازند. آنان آمده اند تا برای خدمت به زائران سید الشهدا(ع) لحظه ای دریغ نکنند. حضور حجت الاسلام والمسلمین فردوسی پور، معاون تبلیغ حوزه و تیم همراه ایشان در جمع آنان، طلاب را بیش از پیش در پیمودن این مسیر و ایفای رسالت و ماموریت تبلیغی شان مصمم می کند.
1452 عمود
در مسیر زائران موکب‌ها و خیمه‌های فراوانی برای پذیرایی برپا شده است که صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. اکثر مردم قبایل و عشایر مختلف در این مسیر خیمه و چادر برپا کرده و با تمامی دارایی خود حتی به اندازه قرص نان یا با شستن پای زائران به مردم خدمت می‌کنند و این خدمت را برای خود افتخاری بزرگ می‌دانند.
در طول مسیر علاوه بر موکب‌ها و خیمه‌های کوچک، خیمه‌های بزرگ و درمانگاه‌هایی وجود دارد که برای استراحت و درمان مناسب‌تر هستند؛ این مسیر از خروجی شهر نجف تا حرم مطهر حضرت عباس(ع) توسط تیرهای روشنایی، از ۱ تا ۱۴۵۲ نشانه‌گذاری شده است، فواصل این تیرها از یکدیگر تقریبا ۵۰ متر است که شاخص بسیار خوبی برای زائران پیاده به شمار می‌رود.
بین الحرمین
وقتی وارد بین الحرمین می شوی به عظمت این دو حرم که در فاصله کمی از هم واقع شده و آنچه که تا کنون شنیده ای پی می بری؛ اما درباره فضیلت زیارت امام حسین (ع) روایات و اخبار بسیاری وارد شده است. در برخی از روایات زیارت امام حسین (ع) معادل حج عمره و جهاد بلکه بالاتر و افضل است به درجات و باعث مغفرت و سبکی حساب و بلندی درجات وفضایل و حسنات بی شمار دیگر است . امام حسین (ع) اسطوره جاودانه ای از پاسداری از حرمت حق و حریم اسلام و ولایت است. او حج را نیمه تمام رها کرد تا به «جهاد» در راه خدا بپردازد و جان عزیزش را در راه خدا و فدای اسلام کرد تا دین جدش احیا شود. لذا شرافت این مکان مقدس از سایر مکان ها بیشتر است. چرا که اینجا محل رفت و آمد ملائکه الهی است.
پس از طی مسیر طلاب حوزه علمیه خراسان پیگیر ماموریت تبلیغی شان در جاده های سراسر نور سامرا و کاظمین می شوند؛ خبرنگار وتصویر بردار اعزامی روابط عمومی حوزه علمیه خراسان نیز در طی مسیر برای بازتاب و انعکاس شایسته عملکرد این مبلغان لحظه ای دریغ نمی کند و جلوه ای از این اوج خدمت رسانی و تلاش مبلغان را به تصویر می کشد.
همگان می بینند که امروز با گسترش انقلاب اسلامی در دنیا، پیاده‌روی اربعین به قله اوج خویش رسیده است؛ به نوعی که تمامی آزادگان جهان از همه ادیان به این حرکت عظیمی که نمود و نمادی از استکبارستیزی است، پیوسته‌اند.
اربعین در فرهنگ شیعه نقش ویژه و کارکرد مهمی دارد؛ از یک طرف خاطره کربلا و عاشورا را برای مردم تداعی می کند و سبب می شود تا پیوند و ارتباط مردم با قیام حضرت سید الشهدا(ع) مستحکم تر شود و از طرف دیگر هم باب جدیدی از زیارت آن حضرت را به روی ما می گشاید که با پیاده روی و عرض ارادت مخلصانه همراه است.
و امروز طلاب حوزه علمیه خراسان در پایان ماموریت تبلیغی خود در اربعین حسینی به کربلا رسیده اند .... اينجا همه مسلمانان و حتي غيرمسلمانان رابطه قلبي و عاطفي با امام حسين(ع) برقرار کرده و بسياري از آنان خودشان را در این ایام به کربلای معلی رسانده اند؛ حتي برخی از موكب‌هايي را براي ارائه نذري و پذيرايي از زائران برپا مي‌كنند و يا در موكب‌هاي ديگر مشغول كمك رساني مي‌شوند.
در این مدت روابط عمومی حوزه علمیه خراسان نیز همه همت و توان خود را بر این معطوف کرد تا راهپیمایی میلیونی و باشکوه سوگواران و عزاداران ابا عبد الله الحسین(ع) را به نحو شایسته ای پوشش داده و از این ظرفیت فوق العاده بالفعل و آماده در راستای انعکاس و بازتاب عملکرد مبلغان این حوزه استفاده کند تا بتواند بخشی از کوشش مبلغان تلاشگر را به تصویر بکشد.
در پایان روابط عمومی حوزه علمیه خراسان ضمن تمجید از عملکرد دقیق، اصولی و هدفمند مبلغان وتیم اعزامی  حوزه و تاکید بر حضور آنان در صحنه این راهپیمایی و تجمع 20 میلیونی، امیدوار است تا توانسته باشد با فعالیت خود در راستای تولید عکس، خبر، مستند و گزارش زنده و مستقیم از مسیر راهپیمایی گوشه ای از فعالیت آنان را برای مردم عزیز ایران اسلامی نمایش دهد.
 


كد خبر: 18909  |  تاریخ درج خبر: 96/08/22  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا