ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات» برگزار شدنشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب«الکافی فی المفردات» در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب«الکافی فی المفردات» به همت اداره اموراساتيد معاونت آموزش حوزه علميه خراسان و مدرسه ادبيات عرب   در سالن آقا مصطفی خمینی(ره) مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین مهدی رضایی، عضوگروه علمی ادبیات حوزه علمیه خراسان و داور جلسه، ضمن معرفی مولف کتاب الکافی فی المفردات، به اهمیت موضوع نقد کتاب و استمرار نشست هایی از این دست تاکید کرد.
در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین قاسمی، مولف این کتاب به تبیین فصول و بخش های مختلف آن پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین قاسمی با بیان این که این کتاب استدلالی و آموزشی نبوده، به دو نظریه در مبحث کتب آموزشی اشاره و اظهار کرد: به نظر من در کتب آموزشی متون باید سخت و پیچیده بوده تا ذهن مخاطب را فعال کند و از دیگر سو متن عربی کتاب باید سلیس و روان و به دور از پیچیدگی و اغماض باشد. 
مولف این کتاب با بیان این که کتاب «الکافی فی المفردات» بر اساس نظریه دوم تالیف شده و سلیس بودن متن به همراه تمرین مداوم و مستمر طلبه را به هدف خویش که فهم درست از متون عربی است، می رساند، خاطر نشان کرد: در ادبیات عرب باید با فهم قواعد و تطبیق آن با متون عربی به درک محتوا دست یافت. 
در ادامه یکی از منتقدان کتاب « الکافی فی المفردات »، گفت: این کتاب فاقد استدلال و روش روشن است در صورتی  که طلبه سال اول برای درک و فهم مسائل نیاز به استدلال دارد و این کتاب از این جهت دارای مشکل اساسی است.
منتقد دیگری  با بیان این که این کتاب نمی تواند به عنوان معیار کتب درسی حوزه باشد چراکه در راستای مجتهد پروری، مباحث ادبی آن کافی و کامل نیست، از این کتاب به عنوان مرجع برای یادگیری مباحث افزون تر بر این یاد و خاطر نشان کرد: محتوای این کتاب برای طلاب به طور نسبی مناسب و شایسته است.
در ادامه دیگران منتقدان این کتاب را از سه جهت شکل، محتوا و تنظیم دارای ضعف و فاقد استدلال و تمرین دانستند و با بیان این که تمارین و محتوای کتاب باید از تنوع بیش تری برخوردار می بود، بیان کردند: در چندین بخش کتاب تطبیق ضمائر تناسب نداشته و از جهت حروف چینی و فونت متون نیاز به بازنگری عمیق تری دارد.
حجت الاسلام و المسلمین رضایی، استاد داور نیز اشکلات آن را را به دو بخش سلیقه ای، جزیی و یا موردی و ساختاری تقسیم و بر ضرورت اصلاح اشکالات ساختاری آن از سوی مولف در راستای ارتقا سطح کتاب تاکید کرد.
 


كد خبر: 18855  |  تاریخ درج خبر: 96/08/14  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا