امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

یادداشت : استعدادهای برتر و نخبگان حوزوی؛ قله نشینان معرفت


روابط عمومی حوزه علمیه خراسان به سبب شناسایی بالغ بر 180 استعداد برتر حوزوی در زمینه های آموزشی، پژوهشی، مهارتی و تبلیغیِ سال جدید، نگاهی کلی به ظرفیت های نخبگانی حوزه و رسالت حوزه در عرصه نخبه پروری داشته است.

موضوع استعدادهای برتر و نخبگان و چگونگی مدیریت و استفاده از آنان، یکی از مهم ترین مسائل، برای حرکت در راستای پیشرفت و تحول است و دفتر نخبگان و استعداد هاي برتر حوزه علمیه خراسان نیز در مسیر تحول و روزآمدی به این مهم توجه ویژه ای داشته است.
رهبر معظم انقلاب در مقاطع مختلف، بر اهمیت این مسئله تأکید داشتند که از آن جمله می توان به ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری در سال 93 اشاره کرد که در آن «شناسایی نخبگان، پرورش استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه ‌های انسانی»، را به عنوان یکی از راه های بهینه سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم ‌انداز و شکوفایی علمی مطرح کرده بودند؛ معظم له همچنین در دیدارهای اخیر خود با نخبگان علمی جوان، نخبگان را موتور محرکه حرکت نسل جوان به سمت معیارهای صحیح انقلابی گری معرفی کردند.
شناسایی 180 استعداد برتر حوزوی در حوزه علمیه خراسان
بر این اساس، روابط عمومی حوزه علمیه خراسان به سبب شناسایی بالغ بر 180 استعداد برتر حوزوی در زمینه های آموزشی، پژوهشی، مهارتی و تبلیغیِ سال جدید، نگاهی کلی به ظرفیت های نخبگانی حوزه، رسالت حوزه در عرصه نخبه پروری و ضرورت فعال سازی ظرفیت های حوزوی برای شناسایی این نیروهای توانمند و زبده روحانی داشته است که در ادامه می خوانید.
استعدادهای برتر حوزوی؛ جهادگران میدان علم، دانش و بصیرت
بدون شک مجاهده و تلاش در راه خداوند عرصه های مختلفی همچون عرصه فعالیت های نظامی، تسلیحاتی و عرصه های علمی را شامل می شود که اگر بخواهیم اهمیت جهاد نظامی و علمی را در بقای یک کشور، ملت، جامعه، آرمان و یا دین با یکدیگر مقایسه کنید می بینید که جهاد در میدان علم و دانش، خصوصاً دانش های الهی و دینی اهمیت بسیار بالاتری دارد؛ دلیل این امر ایجاد زیرساخت هایی برای پرورش نیروهای مجاهد در عرصه های مختلف از جمله در عرصه جهاد نظامی و تسلیحاتی است.
همانگونه که در روایات نیز این چنین آمده است که «مداد العلماء افضل من دماء الشهدا»؛ خداوند مداد و نوشته عالمان را بر خون شهدا برتری داده است چراکه این عالمان هستند که مجاهدان راه حق را از نظر فکر و آرمان جهت می دهند. بنابراین در عرصه جهاد علمی فضیلتی وجود دارد که در هیچ عرصه ای این فضیلت را نمی توان دید. قرآن کریم نیز می فرماید: «هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون». یا در جایی دیگر قرآن عالمان را بر دیگران از جهاتی برتری می دهد همچون این آیه قرآن: « يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ (مجادله/11)».
بنابراین می توان در مجموع سخن به این نتیجه رسید که اساساً هدف دین پرورش انسان های صالح و فضیلت یافته و به کمال رسیده است، لذا برای رسیدن به این هدف در سطح عالی و کلان، فرصتی برای برخی از افراد ایجاد می شود که با تحصیل علم و دانش، زمینه پرورش دادن سایر همنوعان خود را از لحاظ عقیدتی و فکری نيز فراهم آورند.
قرآن کریم نیز در این رابطه بیان می کند: «وَ مَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ(توبه/122)»؛ قرآن از افرادی که توانایی کوچ کردن به سایر مناطق برای دریافت علوم دینی را دارند، می خواهد که هم چون مجاهدان راه خدا، ترک خانه و کاشانه کنند. این آیه در زمره آیات جهاد قرار می گیرد. افرادی که در دین تفقه می کنند می توانند جامعه را به مرحله رشد و تعالی برسانند و انذار کنند. خداوند مي فرمايد: سزاوار نيست كه همگان به سوي جهاد نظامي حركت كنند، چرا از هر جمعيتي، گروهي كوچ نمي كنند كه در پي آگاهي و فهم دين باشند تا هنگام بازگشت، قوم خود را بيم دهند و در آنها پرهيز از گناهان ايجاد کنند.
نخبگی؛ لازمه و ضرورت انداز و بیم امت های اسلامی
بنابر آنچه بيان شد، باید در نهاد دین تشکیلاتی شکل بگیرد که وظیفه و رسالت خود را کسب نخبگی و تخصص بداند؛ یعنی افرادی که علاوه بر علاقه و ایمان، استعداد کافی را دارند، باید در این راه قدم بگذارند و با فرا گرفتن علوم دینی، وظیفه ایجاد بیم و انذار در جامعه را بر دوش بکشند، چراکه نخبگی لازمه انذار مردم است. بر این اساس اسلام به طبقه ای از علم اندوزان، یعنی افرادی که در پی فراگیری علوم دینی هستند همین نگاه را دارد و می خواهد که آن ها به مرحله نخبگی برسند، چراکه بدون پختگی و رسیدن به سطح قابل قبولی از علم و دانش نمی توان مسئولیت خطیری چون انذار جامعه را بر عهده گرفت.
اگر در مورد پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) تحقیق کنید، می‌بیند که همگی آنان پیش از قبول و پذیرش مسئوليت بزرگ نبوت، رسالت و رهبري، به اوج نخبگي و نهايت پختگي و كمال رسيدند. هم چنین در سطحی پایین تر اگر زندگی علمای اسلام را هم بررسی کنید، تلاش و مجاهدت ایشان در رسیدن به نخبگی برای اصلاح و انذار جامعه کاملاً مشهود است؛ همچنین با مطالعه تاریخ اسلام با افرادی مواجه می شویم که حقیقتاً در زمان خود نخبه و برتر بودند.
افرادی همچون شیخ طوسی، شیخ مفید، خواجه نصیرالدین طوسی، علامه حلّی، شهید اول، شهید ثانی، مرحوم نراقی، شیخ انصاری، آخوند خراسانی و انبوهی دیگر از علماء که به عنوان نخبگان علمی و دینی مطرح بوده اند.
آغاز حرکت علمی کشور و نخبه پروری با پیروزی انقلاب
مقام معظم رهبری بر روی شناسایی و پرورش نخبگان و کمک به آن ها در طی مراحل علمی تمرکز و اصرار دارند و در یکی از جلسات پربار خویش نیز تأکید فرمودند که به صورت همه جانبه از بحث نخبگی و نخبگان دفاع می کنند؛ البته در بازه ای از تاریخ، بحث نخبه و نخبه پروری در میان عالمان دینی دچار اشکال شد و آن دوره استیلای استعمار و حکومت های استبدادی بود که ابداً توجهی به عالمان دینی نمی شد. در دوره حاکمیت انگلستان و آمریکا بر شاه و مقدرات کشور ما، حتی با این مسئله مخالفت و مبارزه می شد و اجازه نمی دادند که مسئله نخبه پروری در حوزه های علمیه و در كلان جامعه و دانشگاه ها تحقق پیدا کند. اما به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، حرکت علمی کشور و در کنار آن موضوع نخبه پروری هم آغاز شد.
و اما امروز ....منظور ما از بیان موضوع نخبه پروری در حوزه های علمیه این نیست که آن را در حوزه علمیه محصور کنیم؛ بلکه یک جامعه رشید، بالغ و تمدن ساز باید در همه عرصه ها از علوم دين ، فلسفه و كلام اسلامي ، تفسير ، نجوم ، فیزیک ،  شیمی  و .... گرفته تا صنعت و تکنولوژی نخبه پرور باشد.
ضرورت حضور نخبگان در زمینه های آموزشی، پژوهشی، مهارتی و تبلیغی
ما به عنوان یک کشور مستقل نیاز داریم که در همه زمینه های آموزشی، پژوهشی، مهارتی و تبلیغی نخبه داشته باشیم و نخبه پرورش دهیم. اما نکته اساسی این است که نخبگان دینی در جامعه نقشی بسیار حیاتی و مهم تر از سایر نخبگان کشور دارند. فضائل اخلاقي، شریعت، فقه و اصول، کلام، فلسفه و عرفان، جامعه شناسی و انسان شناسی و روان شناسی دینی و اقتصاد دینی رشته هایی هستند که لزوم وجود نخبه در آن ها بسیار بالاتر از سایر رشته ها است.

پرچمداری حوزه علمیه خراسان در پذیرش استعدادهای برتر و نخبگان حوزوی در کشور
از سوی دیگر فضای نخبگانی حوزه علمیه و دانشگاه نباید از یکدیگر جدا باشد، بلکه بنا به اصل وحدت حوزه و دانشگاه، باید ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند تا حرکت جامعه را به سمت و سوی تمدن اسلامی تسریع ببخشند که دیده می شود در چندین و چند سال اخیر توام با فعالیت دانشگاه ها و مراکز صنعتی کشور در جذب نخبگان و استعدادهای برتر، حوزه علمیه خراسان پرچمدار و پیشرو بوده و توانسته تا با درایت مدیر انديشمند و متفكر این حوزه، آیت الله سيد  مصباح عاملی از سایر مراکز علمی پیش بیافتد.
و اما امروز تعداد نخبگان حوزوی در سطح استان خراسان بیش از آن چیزی است که به نظر دیده می شود و با این حال باید دائره نخبگانی کشور را وسیع تر کرد تا استعدادهای بالقوه شناسایی و راهنمایی و جهت دهي تخصصي شوند و به مقولاتي همچون نظريه پردازي، تمدن سازي نوين اسلامي، پاسخگويي به شبهات و نيازهاي حكومتي، ديني و اجتماعي بپردازند که البته به حمد الله در سال های اخیر با عنایت نظر رهبری و همت و حمایت مسئولین و متولیان بنیاد ملی نخبگان در جذب استعدادهای برتر حوزوی اتفاقات مبارکی صورت گرفته و این بنیاد در جهت دهی، تدوین آیین نامه ها و به فعلیت رساندن استعدادهای برتر نقش شایسته ای داشته که جذب بالغ بر 180 استعداد برتر در حوزه علمیه خراسان گواه خوبی بر این مدعاست.
راه اندازی مدرسه تخصصی استعدادهای برتر با همت مسئول دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه خراسان
امروز همچنان که حوزه علمیه خراسان با همت دفتر نخبگان و استعدادهای برتر اين  حوزه کمر همت را بسته و روز به روز بر جمعیت این استعدادهای درخشان و نخبگان کشور می افزاید، باید در اندیشه راه هایی برای مدیریت استعدادهای برتر بود که یکی از اقدامات شایسته در این حوزه راه اندازی مدرسه تخصصی برای تربیت و آموزش های ویژه استعدادهای برتر و نخبگان حوزوی بوده و فضایی ایجاد شده که استعدادهای برتر در رشته های مختلف علوم حوزوی گرد هم آمده و با برنامه ریزی دقیق، فعالیت ها و مطالعات آنان جهت داده شود. هدف از این آرمان بلند مد نظر حوزه علميه خراسان نیز شکوفا کردن استعدادهای برتر حوزه علمیه، نخبه پروري و تربيت متخصصان ديني است.
نسیم تحول در حوزه علمیه خراسان وزیدن گرفته است/ جذب فوق العاده استعدادهای برتر در حوزه علميه خراسان
از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در طی حکمی به منظور انتصاب مدیر حوزه علمیه خراسان چنین بیان کردند که حوزه علمیه مشهد یکی از کهن ترین و پربارترین مراکز علمی تشیع و مهد پرورش بزرگان نام آور در دانش های عقلی و نقلی اسلامی در طول چندین قرن اخیر بوده است و با تاکید بر این فرمایش همراه با دستور صریح آیت الله مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان در راستای ایجاد تحولی کارآمد در ساختار حوزه، امروز با جذب این استعدادهای برتر و نخبگان روحانی نسیم تحول وزیدن گرفته و به زودی ثمرات این تحول در ساختار و بدنه حوزه ملموس می شود.
به طور قطع، استعدادهایی که امروز در حوزه علمیه خراسان حضور دارند بیشتر از استعدادهای سابق هستند؛ چرا که امروز ظرفیت بروز و ظهور استعدادها و امکان جهت دهی علائق افراد بیش از گذشته وجود دارد؛ افرادی که سابقاً در حوزه علمیه به عنوان نخبه و استعداد برتر معرفی می شدند با سعی و تلاش فراوان و در نبود امکانات، با انگیزه ها و برنامه شخصی مجاهده و تلاش می کردند، اما امروز زمینه برای بروز استعدادها و رسیدن به سطح نخبگی بیشتر فراهم است.
در این راستا امید و انتظار می رود تا با برنامه ریزی های دقیق، منسجم و اصولی گامی برجسته و عظیم در راستای ایجاد تحول سازنده و کارآمد در حوزه علمیه خراسان صورت گرفته و با توجه به والايي فكر و انديشه مدير حوزه علميه خراسان ، اين گام هاي بلند به حول و قوه الهي، به سرعت و سهولت برداشته خواهد شد.
به امید روزهای درخشان در راستای تحولی کارآمد و سازنده .......
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

 


كد خبر: 18600  |  تاریخ درج خبر: 96/08/15  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
سید مجتبی غزنوی : سلام علیکم همچنان که متذکر شده اید مدیر لایق وکار امدی بحمدلله سکان امر را در دست دارد بنابراین توقع است بسرعت اخبار امید وار کننده ای از اثر نخبه پروری و تاثیرات ان در جامعه شیعی که مورد حجمه شدید فرهنگی و اقتصادی قرار گرفته است باشیم منتظر گزارشات شما وپیگیری های این برنامه مبارک هستیم
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا