امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

لزوم شناخت اهداف شبهه برای پاسخگویی


کارشناس و پاسخگوی مسائل دینی بیان کرد: در پاسخگویی به شبهات باید جملات را تفکیک کرد و نقطه ثقل و اصل سؤال را تشخیص داد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، واعظ موسوی در سلسله جلسات مهارت پاسخگویی به شبهات در مدرسه علمیه حضرت زینب(س)، ضمن یادآوری مباحث گذشته در رابطه با علل پیدایش شبهه گفت: شبهات رفتاری از جمله شبهات عمیق و بسیار تأثیرگذار است.

وی شکل و قالب شبهه را در القاء آن بسیار مؤثر دانست و افزود: معمولا در طرح شبهات از قالب احساسی و هیجانی همانند مگر ما آدم نیستیم،  مگر ما دل نداریم، مگر احساس نداریم، مگر خودمان شعور نداریم، مگر زنان چه گناهی مرتکب شده اند و... استفاده می شود.
واعظ موسوی خاطر نشان کرد: در پاسخگویی به شبهات باید جملات را تفکیک کرد و نقطه ثقل و اصل سؤال را تشخیص داد و کمک کننده عاطفه، شعور، هیجان و... را در متن شبهه شناخت.
کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه شبهه علاوه بر ویژگی تحریک کنندگی، در زمان بسیار کوتاهی تولید و مانند ویروس منتقل می شود، گفت: پاسخ به شبهات چون از منطق کمک می گیرد، نیاز به زمان طولانی تری دارد، لذا استفاده از جواب نقض برای آرام کردن مخاطب، بسیار کمک کننده و یک نوع هنر است.
واعظ موسوی اذعان داشت: در مواجهه با شبهات گاهی باید شبهه را تصغیر و گاهی باید تقویت کرد، چرا که مخاطب با تصغیر شبهه از طرف پاسخگو متوجه می شود که خیلی مشکل بزرگی نبوده و با تقویت شبهه و پاسخ به آن نشان می دهیم که حتی بزرگتر از این شبهه هم پاسخ دارد.
پاسخگوی مسائل دینی در پایان با اشاره به اینکه جواب نقض فواید متعددی از جمله شکسته شدن هیبت شبهه و ایجاد تفکر را در مخاطب دارد، اضافه کرد: جواب نقض می تواند پایه جواب حلی باشد؛ کسی که به دنبال حقیقت است به حقیقت می رسد اما کسی که از روی عناد شبهه ای را ایجاد می کند به هیچ طریقی قانع نمی شود از این رو سطح پاسخ باید در حدی باشد که هر فرد حق جویی آن را بپذیرد.

كد خبر: 18236  |  تاریخ درج خبر: 96/06/21  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا