امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

برگزاری همایش سراسری بصیرتی سیاسی حوزه علمیه خراسان


معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان از برگزاری همایش سراسری بصیرتی سیاسی این حوزه انقلابی در آستانه هفته دفاع مقدس خبر داد.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر نوایی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با اعلام این خبر بیان کرد: همایش سراسری بصیرتی سیاسی روزهای پنج شنبه هر ماه   با عنوان بصیرتی سیاسی و دانش افزایی سیاسی حوزه علمیه خراسان با در نظر گرفتن سه گروه مخاطب، برگزار می شود.

معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه دوره های دانش افزایی اساتید سیاسی یکی از رویکرد های برگزاری همایش بصیرتی سیاسی است، افزود: دوره های بصیرت افزایی ویژه طلاب مدارس علمیه و دوره بصیرتی عمومی در مدرسه علمیه عالی نواب از دیگر رویکردهای برگزاری همایش بصیرتی سیاسی این معاونت است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر نوایی با اشاره به اینکه نخستین دوره گفتمان سیاسی به صورت عمومی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با حضور دکتر رحیم پور ازغدی و مبحث معیارها و شاخص های حوزه انقلابی، 23 شهریور در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار می شود، گفت: این دوره با مشارکت و همکاری مرکز بسیج روحانیت انجام و طی هفت برنامه تا پایان اسفندماه برگزار می شود.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان خاطر نشان کرد: « نقش تاریخی حوزه در گفتمان دینی»، بیست مهرماه و همزمان با سالروز رحلت علامه حلّی، « بحث استکبار شناسی و پدیده نفوذ» در 11 آبان به مناسبت روز ملی استکبار جهانی، « پیوند حوزه و جامعه و رسالت انقلابی حوزه از دیدگاه رهبر معظم انقلاب»، 9 آذرماه و در هفته بسیج برگزار می شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر نوایی در ادامه اضافه کرد: « رسالت سیاسی عالمان دین» در 9 دی ماه، روز بصیرت و به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، 19 بهمن ماه مبحث « رمز تداوم انقلاب اسلامی ایران» و در تاریخ سوم اسفندماه، روز روحانیت و دفاع مقدس، با موضوع « روحانیت، پرچمداران بصیرت و نگاهبانان شریعت» مطرح خواهد شد.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان در ادامه به دوره هاي بصيرت افزايي وي‍ژه طلاب مدارس اشاره كرد و با بیان اینکه برای عملیاتی کردن این طرح همزمان با شروع دروس حوزه علمیه خراسان به صورت منطقه ای در مدارس علميه نيز حضور پیدا خواهیم کرد، تصریح کرد: تدریس و دوره های دانش افزایی سیاسی ویژه اساتید سیاسی هم از هفته آینده برگزار خواهد شد.
حوزه های علمیه، در متن وقایع سیاسی
حجت الاسلام والمسلمین دکتر نوایی با اشاره به اهداف اساسی این طرح بیان داشت: حوزه نباید نسبت به انقلاب و جامعه بی تفاوت باشد لذا رویکرد شکل یابی گفتمان انقلابی سیاسی، یکی از اهداف برگزاری این طرح است.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه حوزه های علمیه به عنوان پدر نظام اسلامی وظیفه پیوند نظام و روحانیت را دارند، گفت: گرچه اصل نظام اسلامی در قرآن و سیره معصومین است و با حرکت امام راحل و پیروزی انقلاب و نظام اسلامی و تداوم آن با حضور مقام معظم رهبری ادامه دارد، یکی از وظیفه روحانیون، پیوند نظام و روحانیت است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر نوایی ابراز کرد: با توجه به نقش تاریخی حوزه های علمیه، آگاهی روحانیون از نقش تاریخی خود یکی دیگر از اهداف برگزاری این طرح است.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه باید نحوه نفوذ دشمن را شناسایی کرد تا بتوان جامعه را نسبت به آن بیمه کرد، یکی دیگر از اهداف برگزاری همایش سراسری سیاسی است، ادامه داد: با توجه به اینکه حوزه های علمیه با حضور خود در متن وقایع سیاسی و اجتماعی بتواند دفاع از نظام اسلامی را داشته باشد، این همایش برگزار می شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر نوایی خاطرنشان کرد: ساختار دین معطوف به حاکمیت دین و مقوله سیاست است و حوزه زمانی می تواند نسبت به آموزه های سیاسی دین در متن قرار گیرد که آموزه ها را درک و عملیاتی کند.
وی افزود:با توجه به اینکه دین اساسا عالمان را به تفکر سیاسی دعوت می کند همانند بحث های فلسفه، اندیشه و نظام سازی سیاسی، این مباحث در رده اول برای حوزه علمیه قرار دارد، لذا تشکیلات روحانیت باید آنقدر منسجم حرکت کند تا عملیاتی شود.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان در پایان بیان کرد: تداوم و اقتدار نظام اسلامی به انقلابی بودن حوزه های علمیه بستگی دارد تا به درون جامعه منتقل کنند و با توجه به پرچم داری دین و سنگربانی شریعت، این روی آوردهای سه گانه در راستای اهداف چندگانه قرار می گیرند.
گفتنی است، نخستین همایش بصیرتی سیاسی عمومی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با حضور دکتر رحیم پور ازغدی و با مبحث « معیارها و شاخص های حوزه انقلابی»، 23 شهریور به همت معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان و همکاری مرکز بسیج روجانیت در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار می شود.

كد خبر: 18226  |  تاریخ درج خبر: 96/06/21  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا