امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

کاظم و مهربان


بیستم ذی الحجه روزی است که هفتمین پیشوای شیعیان و باب الحوائج همه عصرها با ویژگی برجسته ای چون «کظم غیظ» چشم به جهان گشود و همگان از نور وجود ایشان بهره مند شدند.

بیستم ذی الحجه روزی است که هفتمین پیشوای شیعیان و باب الحوائج همه عصرها با ویژگی برجسته ای چون «کظم غیظ» چشم به جهان گشود و همگان از نور وجود ایشان بهره مند شدند. امام(ع) همچون اجداد طاهر خود از همان کودکی به سان خورشیدی فروزنده در خاندان اهل بیت(ع) می درخشیدند و گرما بخش زمینیان و آسمانیان بودند.
آن حضرت را موسی لقب داده بودند و ابوالحسن اول، ابو الحسن ماضی، ابو ابراهیم، ابو علی و ابو اسماعیل کنیه و عبدصالح، نفس زکیه، زین المجتهدین، وفی، صابر، امین و زاهر نیز از دیگر القاب ایشان بود. ابن شهرآشوب می نویسد: از این جهت که حضرت با اخلاق بزرگوارانه اش درخشید، به «زاهر» و از این حیث که خشم خود را فرو می برد، به «کاظم » مشهور شدند.
زین المجتهدین
ام موسی بن جعفر ( ع ) بسيار به سراغ فقرا مي رفتند . شب ها در ظرفی پول و آرد و خرما مي ريختند و به فقرای مدينه مي رساندند در حالی که آن ها نمي دانستند از ناحيه چه کسی است . مردم مدينه به ایشان لقب " زين المجتهدين " داده بودند و روزی که از رفتن امام خود به عراق آگاه شدند ، شور و ولوله و غوغايی عجيب کردند . آن روزها فقرای مدينه دانستند چه کسی شب ها و روزها برای دلجويی به خانه آن ها مي آمده است .
امام مهربانی
زندگانی سراسر مهر امام کاظم (ع) در بردارنده نکات بسیار آموزنده اخلاقی است. ایشان همواره دوستی و مهربانی را به دیگران سفارش می نمود و آن را مایه فزونی و برکت می دانست. از جمله برجسته ترین آن ها گذشت فوق العاده ایشان است که به عنوان نمونه نوشته اند مردی طرفدار خلفا در مدینه بود که نسبت به امام بغض عجیبی داشت. او هرگاه امام کاظم (ع) را می دید زبان به دشنام می داد و حتی به امیر المؤمنین، علی (ع) نیز ناسزا می گفت. امام روزی به سراغ مرد رفته تا او را در مزرعه اش ملاقات کنند، ولی مرد عرب، از کار زشت خود دست بر نداشت و به محض دیدن امام، ناسزا گفت. امام نزدیک او رفته و از اسب خود پیاده شده و به مرد سلام کردند. مرد بر شدت دشنام های خود افزود. امام با خوش رویی به او فرمودند: هزینه کشت این مزرعه چه قدر شده است؟ مرد پاسخ داد: یکصد دینار، امام پرسیدند: امید داری چه اندازه از آن سود ببری و برداشت کنی؟ مرد با گستاخی و طعنه پاسخ داد: من علم غیب ندارم که چه مقدار قرار است عایدم شود؟ فکر می کنم دویست دینار محصول از این مزرعه برداشت کنم. در این هنگام امام کیسه ای به مبلغ سیصد دینار طلا بیرون آورده و به مرد داده و فرمودند: این را بگیر و کشت و زرعت نیز برای خودت باشد. امید دارم پروردگار آنچه را امید داری از کشت و کارت سود ببری، عاید تو سازد.
مرد سرافکنده و بهت زده، کیسه سکه های زر را از امام گرفت و پیشانی امام را بوسید و از رفتار زشت خود، پوزش خواست. امام با بزرگواری اشتباه او را بخشیدند. یک روز مرد به مسجد آمد و هنگامی که نگاهش به امام کاظم (ع) افتاد گفت: پروردگار می داند که رسالت خویش را کجا و بر دوش چه کسی قرار دهد. سخن او موجب تعجب یاران امام شد. می خواستند بدانند چه چیز موجب تغییر رویه او شده است. از او پرسیدند: چه شد؟ تو که پیشتر غیر از این می گفتی؟ مرد عرب سر به زیر انداخت و گفت: درست شنیدید و همین است که اکنون گفتم و جز این هرگز چیز دیگری نمی گویم.
آراستگی و پیراستگی امام
از جمله عادات پسندیده امام که همواره سبب جذب دیگران به سوی ایشان می شد رعایت بهداشت و آراستگی بود. بر خلاف برخی از مسلمانان که به دلیل افراط در برخی آموزه های دینی از برخی دیگر آن غافل می شوند که رعایت بهداشت و آراستگی از آن دسته است و گذشته از آن بایستی جنبه خانوادگی آن را به ویژه زوج های جوان مدنظر داشته باشند.
یکی از دوستداران امام کاظم (ع) خدمت ایشان رسید و با  سلام و احوال پرسی کرد. خوب در چهره امام نگاه کرد و دید امام علیرغم سن بالای خود، محاسن را با خضاب سیاه، آراسته و آن را رنگ کرده اند به گونه ای که چهره شان بسیار جوان تر شده بود.
از امام پرسید: آیا محاسن خود را خضاب نموده اید؟ امام پاسخ دادند: آری! زیرا آراستگی نزد خدا پاداش دارد. از آن گذشته خضاب و آراستگی ظاهری موجب افزایش عفت زنان و پاکدامنی همسران می شود. زنانی بوده اند که به سبب عدم آراستگی همسران خود، به فساد و گناه و تباهی افتاده اند.


كد خبر: 18222  |  تاریخ درج خبر: 96/06/20  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا