امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

یادداشت: ابوذر انقلاب


آیت الله طالقانی همواره با سلاح خردورزی و رعد کلام و برق نگاه خود به نبرد با ظلم و استبداد برخاست؛ نبرد و فریادی که شعله هایش هر از چند گاهی در کنج زندان ها فرو کش می شد و آن گاه در بیرون از زندان، دوباره بر سر ظلم می غرید.

آغاز سخن از سید مظلوم سال ها زندان و تبعید است؛ سید محمود طالقانی که الفبای معنویت و علم، بر لوح سفید جانش در ابتدای جوانی شکل گرفت و در مکتب عشق، با عصاره پیام شیعه آشنا گشت. روح کنجکاو و جستجو گرش از همان اثنای جوانی به دنبال درّ حقیقت می گشت تا این که صدف کلام ائمه و قرآن را پر از گوهری ناب یافت و شهد علوم اسلامی و جرعه های کلام خدا را در جام خطبه و تفسیر می ریخت و در بزم جلسات علمی و مردمی، به تشنه کامان، حقیقت می نوشاند.
آیت الله طالقانی همواره با سلاح خردورزی و رعد کلام و برق نگاه خود به نبرد با ظلم و استبداد برخاست؛ نبرد و فریادی که شعله هایش هر از چند گاهی در کنج زندان ها فرو کش می شد و آن گاه در بیرون از زندان، دوباره بر سر ظلم می غرید.
حضور او مبدع اولین جماعت وحدت آفرین و دشمن شکن بود. نماز جمعه، مشتی بود بر دهان شرق و غرب تاریکی و بیان روشن او استوار در همواره تاریخ جهل زدا و بصیرت بخش بود. .
در عصر حق خواهی و احتضار عدالت، عدالت خواهان را زیر بال حمایت و فداکاری خود می گرفت. اتحاد جهان اسلام، کمک به مردم فلسطین، هم فکری با اندیشمند بزرگ شهید مطهری و تبعیت از امام خمینی(ره) گل هایی بودند که در موعد مسؤولیت پذیری و بارش تهدیدها در گل خانه اندیشه و شجاعتش پرورش می یافتند و تحت چتر حمایت وی، پرچم نهضت ملی نفت از سوز بی تفاوتی در امان بود و سرانجام بر باب عزت ملی و اسلامی وطن به اهتزار درآمد.
عظمت شخصیتش در آینه کلام حضرت امام خمینی (ره) جلوه ای زیبا دارد: آقای طالقانی یک عمر را در جهاد و روشنگری و ارشاد گذراند... هیچ گاه در بهار بزرگ خود سستی و سردی نداشت رحلت این سردار بزرگ اسلام، داغ فراق بر جگر اسلام گذاشت؛ چرا که روح بلند او، ابوذر را، زبان گویای او شمشیر مالک اشتر را و اولین نماز جمعه او در دانشگاه تهران، فرشته تعهد و تخصص را و هجرت زودرس او گل را تداعی گر بود و امروز یاد او در نخستین نماز وحدت آفرین همچنان زنده است.....
حوزه علمیه خراسان با گرامیداشت سالروز رحلت آیت الله طالقانی، این مجاهد‏‎ ‎‏متعهد و مبارز عظیم الشأن، از امت اسلامی می خوهد تا ادامه دهنده راه او بوده و بدانند که باید در این وقتی که مفتیان درباری به کمک قدرتهای شیطانی در تفرقه افکنی بین مسلمانان بپا خاسته اند، با اتکال به قدرت‏‎ ‎‏بی پایان حق تعالی، وحدت را حفظ کنند و با شور انقلابی به پیش روند.
 روابط عمومی حوزه علمیه خراسان 


كد خبر: 18215  |  تاریخ درج خبر: 96/06/18  |  کد خبرنگار: 207368
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا