امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

مسئولیت‌ با اشرافی‌گری سازگاری ندارد


نماینده ولی فقیه در خراسان گفت: اشرافیت در کنار مسئولیت‌های نظام حتی به اندازه یک مجلس مهمانی سازگاری ندارد؛ در نظامی که مسئولان با اشراف هم‌پایه باشند، عدل اسلامی قابل پیاده‌سازی نیست.

آیت الله سید احمد علم‌الهدی، در مراسم نخستین شب قدر در جمع زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) با اشاره به نامه حضرت علی(ع) برای یکی از استانداران خود، خاطرنشان کرد: در نظامی که همپایگی مسئولان با قشر اشراف باشد، عدل اسلامی قابل پیاده‌سازی نیست و اشرافیت در کنار مسئولیت‌های نظام حتی به اندازه یک مجلس مهمانی سازگاری ندارد.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی متذکر شد: عدل اسلامی در جریان اشرافیت و حضور مسئولان در سفره اعیان و اشراف زورمند اجرایی نمی شود.
تبلور مظلومیت اهل‌بیت(ع) در مظلومیت امام اول
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در شناخت مظلومیت اهل بیت(ع) نباید به یک شعار اکتفا کرد، اظهار داشت: یاد مظلومیت ائمه اطهار(ع) وسیله‌ای برای قرب پروردگار است؛ البته در صورتی این مظلومیت وسیله قرب می‌شود که یک نقطه عبرت و تجربه در زندگی اجتماعی و فردی ما به صورت یک جریان قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه مظلومیت اهل بیت(ع) در مظلومیت امیرالمؤمنین علی(ع) متبلور است، به تبیین بعد مردمی مظلومیت حضرت پرداخت و افزود: عده ای از کسانی که در غدیرخم رهبری حضرت علی(ع) و خلافت ایشان را برای جامعه‌ پذیرفتند، پس از رحلت نبی مکرم اسلام(ص) دست به کودتا زدند و حزبی که تعدادشان از 25 نفر تجاوز نمی کرد، از نبود آگاهی و رشد سیاسی مردم به عنوان ابزاری برای کودتای شیطانی استفاده کردند که به اساس انقلاب اسلامی پیامبر(ص) ضربه زد و حضرت علی(ع) مظلوم واقع شد.
آیت الله علم الهدی تصریح کرد: این کودتا علیه حضرت علی(ع) نبود، بلکه علیه انقلاب رسول الله(ص) شکل گرفت و در نتیجه جامعه به بلای ارتجاعی مبتلا و نظامی که پیامبر(ص) از طریق وحی برای مردم برپا کرده بودند به نظام عشیره‌ای تبدیل شد.
امام جمعه مشهد با بیان اینکه ساختار نظام اجتماعی به دو جریان ناخواسته و انقلاب پذیرفته مبدل شد، عنوان کرد: بخشی از مردم با بصیرت کامل به پیامبر(ص) ایمان آورده و اسلام را پذیرفته بودند و بخشی دیگر به علت قدرت پیامبر(ص) تسلیم شدند اما اسلام به عنوان انقلاب اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای آنها جا نیفتاد و در عمق جان‌ آن‌ها نفوذ نکرد.
لشکر‌کشی ثروتمندان در مقابل اجرای عدل
وی با بیان اینکه بعد دیگر مظلومیت حضرت علی(ع) مربوط به ساختار نظام در طول 25 سال خانه‌نشینی ایشان و حاکم نبودن عدل اسلامی در جامعه است، اظهار داشت: ثروت و قدرت در گوشه‌ای از اجتماع و فقر و بدبختی در گوشه ای دیگر رسوب کرده بود بنابراین نظام اسلامی برای اقامه عدل باید حاکم می‌شد.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: اساس سیستم با جریان فسادی شکل گرفته بود که باید از بین می‌‌رفت که به همین علت حضرت علی(ع) در مقام اصلاح جامعه برآمد و زر و زورمندان مقابل ایشان لشکرکشی کردند.
آیت الله علم‌الهدی افزود: آن حضرت برای احقاق حق قشر مستضعف و آسیب‌پذیری که حقوق شان در دست اشراف بلوکه شده بود، قیام کردند و قصد بازگشت این حقوق را به صاحبان شان داشتند اما آنها حاضر به دفاع از امیرالمومنین علی(ع) نشدند.
وی افزود: در نتیجه، این دفاع نکردن‌ها و توطئه‌های نابکارانه جریان‌های فاسد به دست افرادی که خود را عناصر ارزشی جامعه می‌دیدند، به شهادت ایشان منجر شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: جریان انحرافی سیاسی چنان جریان‌های ارزشی را ساقط می‌کند که یک حافظ قرآن قاتل امام معصوم(ع) و «علی‌کشی» برای او ارزش می‌شود.


كد خبر: 17243  |  تاریخ درج خبر: 96/03/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
: افرین
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا