امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

خلق نيكو، ابزار تبليغ دين است


اخلاق نیک و حسنه محور زندگی و سیره ائمه معصومین (ع) بوده است كه بر همين اساس، مردم را باید با این ابزار جذب دین کنیم.

حجت الاسلام مرتضی دهشت در درس اخلاق مدرسه علمیه علی بن ابیطالب(ع) در بیان اهمیت خوشرویی با استناد به روایت «انکم لن تسعوا الناس باموالکم، فسَعوهم باخلاقکم»، گفت: اخلاق نیک و حسنه محور زندگی و سیره ائمه معصومین (ع) بوده است كه بر همين اساس، مردم را باید با این ابزار جذب دین کنیم.
وی با اشاره به حکمت ششم نهج البلاغه كه اميرمومنان(ع) مي فرمايند: «صَدْرُ الْعَاقِلِ صُنْدُوقُ سِرِّهِ وَالْبَشَاشَةُ حِبَالَةُ الْمَوَدَّةِ وَ الاِحْتِمَالُ قَبْرُ الْعُیُوبِ»، اظهار کرد: انسان ممکن است به درجاتی از ایمان برسد، اما عقل او کامل نشده باشد، بنابراين یکی از نشانه های کمال عقل، حفظ سر و کوتاه شدن سخن است.
این استاد حوزه با تأکید بر این که طلاب و روحانیون باید بر آیات اعتقادی و اخلاقی پرکاربرد تسلط کامل داشته باشند، عنوان کرد: یکی از روش های حفظ قرآن، نگاه موضوعی به آیات آن است که در برخورد با مسائل مختلف می تواند دارای کاربرد باشد.
حجت الاسلام دهشت، محبت را زیر مجموعه مودّت دانست و با بیان این که اسلام از نفاق بیزار است، ابراز کرد: یکی از شاخصه های اصلی مودّت، حب و بغض واقعی است.
وي، پیامبر اسلام(ص) را اسوه، مایه رحمت، واسطه فیض الهی و وسیله ای برای تقرب به خدا خواند و افزود: ائمه اطهار(ع) در کنار مسئله استغفار، براي رسيدن انسان به ذات حق تعالي، در جامعه حضور يافته اند.
حجت الاسلام دهشت، با اشاره به اهميت وحدت ميان مسلمانان، قرآن، نبی مکرم اسلام(ص)، قبله واحد، اشتراک در باور به توحید، نبوت و معاد، عبادت های پنج گانه، مرجعیت و ارجحیت تفسیری اهل بیت(ع) و دشمن واحد را برخی از محورهای اصلی وحدت مسلمین معرفی کرد.


كد خبر: 15714  |  تاریخ درج خبر: 95/10/05  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا