امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

تفكيك حوزه دين و دانشگاه در نگاه غربي ايجاد شد


تفكيك حیات اخروی و دنیوی و نقطه افتراق حوزه دين و دانشگاه ابتدا در غرب ایجاد شد در حالی که در مکتب ما دنیا مزرعه آخرت است و امور مادی و معنوی هر دو با يكديگر همراه هستند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در نشست هم انديشي وحدت حوزه و دانشگاه گفت: ظهور مراکز علمی جدید در غرب زمانی آغاز شد که مراکز دینی از پاسخ به برخی نیازهای علمی ناتوان بودند و دانشگاه ها برای پاسخ به این سئوالات و به ویژه برای پاسخگویی به مسائل علمی و اقتصادی در دنیای جدید تاسیس شدند.
دکتر محمد کافی افزود: این دغدغه که دانشگاه ها از مسیر دین خارج می شوند در غرب نیز وجود داشت و نامگذاری مراکز دانشگاهی در غرب با اسامی قدیسان مسیحی از این بابت صورت گرفته است.
وی ادامه داد: باور بر این است که حوزه های علمیه فقط قادر به تامین نیازهای معنوی هستند و دانشگاه نیز مامور تامین نیازهای مادی است و اینگونه تکلیف حیات اخروی و دنیوی و نقطه افتراق حوزه و دانشگاه ایجاد شد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این در حالی است که در مکتب ما دنیا مزرعه آخرت است و امور مادی و معنوی هر دو با هم توام و فقه و مسائل حوزوی متکفل همه امور هستند و تنها نگاه به آخرت ندارند.
وی افزود: بعضي  نسبت به مسائل جاری دانشگاهها اطلاع کمی دارند و نگاه آنها به دانشگاه همانند نگاه به غرب است و از دیگر سو  نیز عده اي معتقدند  نیازهای روز در حوزه کمتر دیده می شود بنابراين، برگزاری چنین جلساتی بايد در مرحله نخست کار قرار گيرد.
دکتر کافی ادامه داد: دروس معارف در ابتدای انقلاب به صورت یک نیاز در دانشگاه ها مورد توجه بود اما امروز این دروس از یک فرصت به یک آسیب تبدیل شده و باید برنامه ریزی مجدد برای آن صورت گیرد.

 


كد خبر: 15668  |  تاریخ درج خبر: 95/09/30  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا