امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
آیت الله سید احمد خاتمی:

در فتنه 88 عموم مردم از خواص و متاسفانه برخی خواص، عوام شدند


آیت الله سید احمد خاتمی گفت: سران فتنه داخلی به دنبال براندازی نظام اسلامی و شخص مقام معظم رهبری بودند که به فضل خدا خودشان نابود شدند.

 به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در دانشگاه علوم اسلامی رضوی در همایش «بصیرت ماندگار»  بيان اينكه حضور و شعارهای انقلابی حاضرين پیام‌های لازم خود را دارد، ابراز داشت: اين حركت نشان می‌دهد كه حوزه علمیه خراسان زنده است و با نشاط در عرصه انقلاب اسلامی حضور دارد.


وی با بیان اینکه حماسه 9 ديماه ویژه نظام مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران است، خاطر نشان كرد: حماسه 22 بهمن یک حماسه عمومی بود اما حماسه نهم دیماه حماسه‌ای خاص و وي‍ژه محسوب مي شود.


آيت الله خاتمي با اشاره به اينكه در طول تاریخ اسلام فتنه‌های زیادی رخ داده است كه حوادث پس از رحلت پیامبر(ص) يكي از اين وقايع بود، گفت: اين افراد لباس حق را مي پوشيدند و فتنه ايجاد مي كردند در حالي كه پیامبر(ص) از هر چند حدیث خود یک حدیث مرتبط با امیر المومنین(ع) می‌فرمودند ولي اين فتنه گران، تا 100 سال نقل و کتابت احادیث را ممنوع کردند.


وي افزود: کسانی که بعد از امام خمینی(ره)، از ولایت مقام معظم رهبری (مدظله العالي)‌ تمکین نکردند واقفیان مدرن هستند.


آیت الله خاتمی با اشاره به فتنه‌هایی که در طول تاریخ رخ داده سنگین‌ترین آن را، فتنه واقفیه دانست و گفت: این جریان، مربوط به کسانی است که روزی فدایی یک امامند و روز دیگر در برابر امام دیگر شمشیر می‌کشند.


عضو خبرگان رهبری با اشاره به اينكه در زمان حاضر نيز امام خمینی(ره) از ولایت فقیه دم می‌زدند؛ نه از ولایت خود، اظهار داشت: ايشان نمی‌گفتند كه مردم باید مطیع روح الله باشند؛ بلکه می‌گفتند مطیع ولایت فقیه باشید تا کشور شما آسیب نبیند.


وی اولین عنصر فتنه در طول تاریخ اسلام را خواص دنیاپرست عنوان كرد و گفت: اینان کسانی بودند که حقانیت و حقیقت امامان را می‌شناختند و باز هم آنان را انکار می‌کردند. طلحه و زبیر کسانی هستند که مقام والای علی (ع) را می‌شناختند؛ اما با صراحت از ایشان طلب پست می‌کنند و این تصویر را به وضوح در فتنه 88 می‌بینیم.


امام جمعه موقت تهران يادآور شد: مگر می‌شود آدم برای خدا یک نظام اسلامی را تا لب پرتگاه ببرد و مایه خوشحالی بیگانگان شود و همسنگر آمریکا، صهیونیست‌ها، منافقان و کسانی شوند که ضد خدا هستند.


آیت الله خاتمی تصریح کرد: فتنه دو سر داشت یک سر داخلی و یک سر آن در خارج از کشور بود، مشاهده می‌کنید در خاطرات کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا که اخیرا در روزنامه اطلاعات چاپ می‌شود می‌گوید من پشیمانم که چرا بیشتر از این، از کسانی که در مقابل نظام اسلامی ایستاده‌اند، حمایت نکردم.


عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: سران فتنه داخلی به دنبال براندازی نظام اسلامی و شخص مقام معظم رهبری بودند که به فضل خدا خودشان نابود شدند.


وي افزود: به صراحت می‌گویم آنانی که دستگیر نشدند در پی براندازی ولایت هستند؛ اما نخواهند توانست، زیرا مردم این را خوب فهمیدند و در حماسه 9 دی 88 یک شعار، شعار ملی همه بود «این همه لشگر آمده به عشق رهبر آمده».


وي ادامه داد: در حوادث 88 عموم مردم از خواص شدند؛ اما متاسفانه برخی خواص عوام شدند و آن حقیقتی که باید می‌گرفتند، نگرفتند.


آيت الله خاتمي با اشاره به اينكه عنصر دوم در بروز فتنه را شبهه افکنی دانست و با بیان اینکه از خوارج تا ناکثین در زمان امام علی(ع) ایجاد شبهه می‌کردند، گفت: شبهه افکنی در فتنه88 نیز به چشم می‌خورد از تقلب برای این کار استفاده کردند که بعدها خودشان در مصاحبه گفتند واژه «تقلب» رمز اغتشاشات بود، همانطور که در تمامی انقلاب‌های مخملی واژه تقلب بود.


امام جمعه موقت تهران ابراز داشت: مگر می‌شود با این مکانیزم 10 میلیون رأی جا به جا شود؟ آنان با این شبهه افکنی از دیوار مردم بالا رفتند و به اسم دفاع از حق مردم به فعالیت خود ادامه دادند.
آیت الله خاتمی با اشاره به شبهه هايي مانند تجاوز در زندان كه هركز نتوانستند ثابت كنند، گفت: یک انسان آبرو دارد؛ اما آنان با آبروی یک نظام بازی کردند تا به مقاصد خود برسند.


وی سومین عنصر در به وجود آمدن فتنه را سوء استفاده از مقدسات دانست و افزود: نمونه آن از زمان پیامبر(ص) در مسجد ضرار وجود داشت که پس از آن قرآن به سر نیزه کردن و در فتنه 88 نیز پشت عکس امام موضع گرفتند و هنوز هم فتنه گران با کمال وقاحت خود را تداوم بخش راه امام می‌دانند!


آیت الله خاتمی به سوء استفاده از رنگ‌های مذهبی از سوی فتنه گران اشاره کرد و گفت: تاریخ عبرت است، در فتنه‌ها کسی نجات یافته که از ولایت جدا نشده باشد.

گفتني است اين همايش توسط  دفتر سياسي حوزه علميه خراسان و باهمكاري مركز بسيج طلاب و روحانيون خراسان رضوي با حضور جمع كثيري از علما ، فضلاء و طلاب اين حوزه در سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامي رضوي برگزار شد.

 


كد خبر: 11192  |  تاریخ درج خبر: 93/10/09  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا