امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
آیت الله العظمی سبحانی:

تقریب، ضرورت امروز جهان اسلام


آیت الله العظمی سبحانی گفتند: علمای اسلام خواهان تقریب هستند و امروز نیز ضرورت امت اسلامی است.


به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، آيت الله العظمي سبحاني در هفتمین جلسه از سلسله جلسات کلام و اندیشه اسلامی با بيان اين كه اساس تفکر وهابیت، تکفیر همه مسلمانان است، گفتند: آنان حتی معتقد هستند که 600 سال است همه مسلمانان مشرک شده و تنها موحد، محمد بن عبدالوهاب و پیروان او است.


ايشان نخستين دلیل تکفیر مسلمانان از سوی وهابی‌ها و تکفیری‌ها را اعتماد به قدرت غیبی مي دانند، ابراز داشتند: قدرت غیبی منهای قدرت خدا که کفر است اما قدرت غیبی با توجه به قدرت خدا عین توحید است.


معظم له، به دومین دلیل تکفیر مسلمانان از سوی وهابی‌ها اشاره و خاطر نشان كردند: آنان معتقدند اگر کسی در کنار قبری نماز بخواند، چه قبر پیغمبر یا امام باشد و یا قبر یکی از صالحان باشد، و شدیداً با مسئله نماز گذاردن در کنار قبر انبیاء و اولیاء مخالف‌ هستد.


آيت الله سبحاني با اشاره به اين كه امروز هم که همه مسلمانان در کنار قبر پیغمبر اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نماز می‌گذارند، اگر بتوانند ضریح آن حضرت را تخریب کرده و با زمین صاف می‌کنند تا اثری از قبر نباشد، اظهار داشتند: سیاست وهابیت تابع سیاست بریتانیاست و فعلاً این مسئله را به مصلحت نمی‌دانند.


معظم له به آیه 21 سوره کهف كه می‌فرماید: «وَکَذَلِکَ أَعْثَرْنَا عَلَیْهِمْ لِیَعْلَمُوا أَنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَأَنَّ السَّاعَةَ لَا رَیْبَ فِیهَا إِذْ یَتَنَازَعُونَ بَیْنَهُمْ أَمرَهُمْ فَقَالُوا ابْنُوا عَلَیْهِم بُنْیَانًا رَبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ قَالَ الَّذِینَ غَلَبُوا عَلَى أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیْهِم مَّسْجِدًا»، اشاره كرده و گفتند: اصحاب کهف بعد از 300 سال از سوی خدا احیا شدند درحالی‌که آنان فکر می کردند یک روز یا نیمی از روز خوابیده‌اند.


ايشان افزودند: این آیه در تأیید وجود زیارت گاه در قرآن پرداخته كه مردم با حضور در كنار غار اصحاب كهف، گفتند: ما بر قبر اینان مسجد می‌سازیم و در آن خدا را عبادت می‌کنیم و تبرک می‌جوییم به جان این هفت نفر که برای خدا زمین و زمان را ترک کرده‌اند و در غار زندگی کرده‌اند.


این مرجع تقليد با بیان این‌که کسانی که اصحاب کهف را درک کردند، به ‌قصد خواندن نماز بر قبر آنان مسجدی بنا کردند، اظهار داشتند: اگر ساختن مسجد و گذاردن نماز در کنار قبور اولیا امر شرک باشد، چطور خداوند این را نقل می‌کند و رد نمی‌کند؟ قرآن کتاب داستان نیست که داستان بگوید؛ خداوند حقایقی را می‌گوید که مردم یاد بگیرند و بفهمند.


آیت‌الله سبحانی بابیان این‌که وقتی وهابیت به برخی آیات می‌رسند، به دنبال تحریف در تفسیر آن هستند، با اشاره به آیه «وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّى»، ابراز داشتند: خداوند گفته است در جایی نماز بخوانید که جای پای ابراهیم است؛ همه مسجد ثواب دارد اما مقام ابراهیم از ثواب بیشتری برخوردار است زیرا اثر پای ابراهیم در آن قرار دارد؛ اگر واقعاً توسل جستن به مقام انبیاء و اولیاء شرک باشد پس خداوند چگونه این مطلب را می‌گوید؟


ايشان افزودند: آنان با شنیدن این آیات متأثر نمی‌شوند زیرا قبلاً عقیده را درست کرده‌اند و نمی‌توانند از این عقیده بازگردند؛ درحالی‌که اگر عقیده خود را بر مبنای قرآن پایه‌ریزی کرده بودند هیچ‌گاه به این روز دچار نمی‌شدند.


معظم له بابیان این‌که اگر بخواهیم در مورد یک موضوع قضاوت کنیم باید دلایل طرف مقابل را نیز بشنویم، گفتند: استدلال آنان در حدیثی از پیامبر در صحیح بخاری است كه در آن آمده است: «لَعَنَ اللَّهُ الْیَهُودَ وَالنَّصَارَى اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِیَائِهِمْ مَسَاجِدَ»؛ ابراز داشتند: : اولاً قرآن کراراً به یهود و نصارا اعتراض می‌کند که شما انبیاء را به‌ناحق می‌کشید؛ برنامه برخورد یهود با انبیاء، برنامه خشونت بود، آیا کسی که انبیاء را می‌کشد، قبر او را مسجد قرار می‌دهد؟ این حدیث با سیره یهود همخوانی ندارد، لذا این حدیث جعلی و ساختگی است و با قرآن تطبیق نمي كند.


ايشان بابیان این‌که بر فرض اين كه اگر این حدیث صحیح باشد، سه احتمال برای آن وجود دارد، اظهار داشتند: احتمال اول در ساخت مسجد بر قبور و پرستش قبر است و احتمال دوم قبله قرار دادن قبر و سومین احتمال این است که در کنار قبر نماز بگذارند كه تمام مفسران این حدیث بخاری را تفسیر کرده‌اند و به ‌اتفاق بر این نظر معتقدند که منظور از مسجد، پرستش پیغمبر و یا قبله قرار دادن آن است.


آيت الله سبحاني با بيان اين كه تمام همت امروز ما بر این است که امت اسلامی را از جماعت وحشی داعش دور کنیم تاكيد كردند: تلاش ما در تقریب و رد تکفیر است؛ علماي اسلام خواهان تقریب هستند و امروز نیز ضرورت امت اسلامی است.


 


كد خبر: 10736  |  تاریخ درج خبر: 93/06/01  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا