امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
عنوان

میزان در توسل، اعتقاد شخص است


آیت الله العظمی سبحانی گفت: میزان در توسل، اعتقاد شخص است که امر را به قدرت خدا انجام می‌دهد یا خارج از قدرت خداست.

 به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، آیت‌الله العظمي سبحانی در ششمین جلسه از سلسله جلسات کلام و اندیشه اسلامی به بررسی دلایل تکفیر مسلمانان از سوی وهابيت و تكفيري ها پرداخته و ابراز داشتند: با توجه به دستور و فتواي شيعه و سني کسی حق تکفیر کسی که «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» گفته است، به کعبه نماز می‌گذارد و رسالت پیامبر را پذیرفته است را ندارد.


معظم له به مستندات علمای شیعه در رد تکفیر دیگر مسلمانان اشاره و خاطر نشان كردند: فضل بن شاذان، مفسر و متکلم خراسانی، به اهل سنت می‌گوید تا به ‌حال دیده‌اید که یک شیعه، یک سنی را بکشد یا تکفیر کند؟ ما اهل تکفیر و قتل نیستیم اما اگر بخواهیم جهاد کنیم، زیر پرچم علی بن ابی‌طالب (ع) در صفین جهاد می‌کنیم.


ايشان، شیخ انصاری، امام راحل (ره) و مرحوم آيت الله العظمي خویی را از دیگر عالمان شیعه معاصر برشمرد كه به این نکته اشاره‌کرده‌اند و صاحب جواهر نیز صراحتاً می‌گوید که مخالفین ما کافر نیستند، اگر فردی شش امامی، هفت‌امامی و یا هر شاخه دیگر از اسلام باشد، احدی را تکفیر نمی‌کنیم و همه را در دایره ایمان می‌دانیم.


آيت الله سبحاني با تاكيد بر اين كه تعريف ایمان در اين بحث در چارچوب این‌ است که جان و مال مسلمان محترم مي باشد، گفتند: ما حق نداریم کسی را که لا اله الی الله گفته و معتقد به این اصول باشد، تکفیر کنیم.


اين مرجع تقليد با بیان این‌که تكفيريها برای یک وجه مشترک بین سنی و شیعه، همه طایفه‌ها را تکفیر می‌کنند، گفت: آنان می‌گویند شما برای رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) قدرت فوق‌العاده‌ای قائل هستید که نسبت دادن این قدرت فوق‌العاده به یک فرد، شرک است.


ايشان توضيح دادند: اگر معتقد باشیم که فرد غائب، صدای ما را می‌شنود یعنی خداوند او را قادر به شنیدن کرده و اگر خدا این قدرت را به او داده است، مشکلی ندارد اما اگر این‌گونه نباشد، این فرد تنها دچار اشتباه شده است و اشتباه کردن مایه کفر نیست.


معظم له اشاره كردند: پیامبر گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) جنازه کفار قریش را در گودالی ریخت و به آنان گفت شما همسایگان بدی برای ما بودید وآنان را تک‌تک به اسم صدا کرد كه برخی از جاهلان به ایشان گفتند: اینان که مرده‌اند و صدای شما را نمی‌شنوند چرا با آنان صحبت می‌کنید؟ پیامبر فرمودند اینان از شما شنواترند اما اجازه سخن گفتن ندارند.


ايشان افزودند: آیا این حرف پیامبر باعث می‌شود رسول ایمان به رسول کفر تبدیل شود؟ نمی‌تواند این‌گونه باشد؛ این اعتقاد که همه امور به اذن خداست عین توحید است.


معظم له با اشاره به آیه 93 سوره یوسف كه مي فرمايد: «اذْهَبُواْ بِقَمِیصِی هَـذَا فَأَلْقُوهُ عَلَی وَجْهِ أَبِی یَأْتِ بَصِیرًا وَأْتُونِی بِأَهْلِکُمْ أَجْمَعِینَ»، اضافه كردند: حضرت یوسف برای شفای چشم پدر خود پیراهني از جنس پنبه را می‌دهد، يعني پیراهنی که از پنبه‌های مصر است و روی چشم پدر بیندازد و پدر شفا پیدا کند، آيا این شرک است؟!


آيت الله سبحاني در ادامه با بيان اين كه ائمه اطهار (عليهم السلام) مجراي ارتباط با خدا هستند، گفتند: قرآن می‌فرماید ما در عسل شفا قرار داده‌ایم، شما وهابيون که می‌گویید شفا امر غیبی است، پس خداوند به چه واسطه‌ای شفا را در امری معمول قرار داده است؟


ايشان در پايان با بيان اين كه میزان، فعل عادی و غیرعادی نیست بلکه عادی و غیرعادی بودن فعل یکسان است؛ میزان، اعتقاد شخص است که امر را به قدرت خدا انجام می‌دهد یا خارج از قدرت خداست.


كد خبر: 10735  |  تاریخ درج خبر: 93/05/31  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا