امروز: جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
آیت الله العظمی سبحانی:

حرمین شریفین متعلق به همه مسلمانان است


آیت الله العظمی سبحانی گفتند: حرمین شریفین متعلق به همه مسلمانان است و باید توسط افکار عمومی اسلام اداره شود نه خانواده ای خاص.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آيت الله العظمی سبحاني در هشتمين جلسه از سلسله جلسات كلام و انديشه اسلامي با اشاره به آيه «وَمَنْ يُعَظِّمَ شعائِرَ اللّه فَإنَّها مِن تَقْوي القلوب» و بيان اين مطلب كه كلمه دين قبل از الله در اين آيه مقدر است، گفتند: در آيات بعدي نيز مصداق اين تعظيم شعائر بيان شده است.


ايشان با بيان اين كه در اين آيه بي احترامي به ذبح حرام خوانده شده، اين سؤال را پرسيدند كه اگر يك حيوان به دليل اين كه براي قرباني شدن حج مورد احترام است، آيا انبياء و اوليا الهي احترامي ندارند؟
معظم له با اشاره به اين كه احترام در زمان حيات و يا فوت آنان لازم است و به همين جهت بايد فضايي پاكيزه و محلي قابل احترام و شأن براي قبور انبيا و اوليا الهي در نظر گرفته شود، ابراز داشتند: دومين دليل بر اهميت رعايت احترام، آيه«قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى» است كه مودت به معني پيروي و عمل به فرمايشات بزرگان دين است كه مادامي كه زنده اند بايد به آنان احترام گذاشت و بعد از حياتشان هم به حكم «عند الله يرزقون» بايد با پيروي از آنان احترام كرد.


ايشان با اشاره به آیه «فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ» اظهار داشتند: مسجد با بيت تفاوت دارد زيرا مسجد مي تواند بدون سقف هم باشد اما بيت و منزل حتما سقف دارد و در اينجا منظور خانه و منزل است. بنابراين رفع در اين مورد حسي به معني حفظ و عدم انهدام يا به معناي احترام مي باشد.


آيت الله سبحاني پرسيدند: آيا بمب گذاري و ويران كردن خانه ها موافق اين آيه قرآن است كه امروزه داعش با انهدام آثار انبيا و اوليا الهي خلاف قرآن عمل مي كند؟


ايشان در ادامه بابيان اينكه قبور اوليا در زمان فتح فلسطين و اردن در قرن اول هجري حفظ شده و حتي از سوي خليفه افرادي براي نگهداري و مراقبت از آن تعيين شدند، گفتند: تا زمان ابن تيميه اين احترام به آثار اسلامي وجود داشته و سؤال اين است كه اگر اين آثار نشان بت پرستي و ... بود بايد در همان دوران از بين مي رفت ولي اينگونه نشد.


معظم له در ادامه با بيان اين كه امروزه عقلاي عالم آثار گذشتگان خود را حفظ مي كنند، با اشاره به اجماعي كه از اين حفظ و مراقبت در زمينه آثار انبيا الهي بدست مي آيد، اظهار داشتند: دليل ديگر احترام اين است كه بايد آثار انبيا و اوليا الهي حفظ شود تا آثار مسلمانان همانند مسيحيت كه امروزه آثاري از حضرت مسيح وجود ندارد، به افسانه تبديل نشود.


آيت الله سبحاني در ادامه با اشاره به حديث « ألا أبعثك على ما بعثني عليه رسول الله (صلى الله عليه وآله) : أن لا تدع تمثالا إلاّ طمسته ولا قبراً مشرفاً إلاّ سوّيته» كه دليل وهابيون براي تخريب قبور است، گفتند: اولا اين حديث مي فرمايد قبري كه صفت مشرف داشته باشد نه هر قبري؛ يعني قبرهايي كه مانند پشت ماهي و كوهان شتر است كه از دو طرف سرازير و وسطش رو به بالاست كه معلوم مي شود كه قبور مشركان اينگونه بوده است.


ايشان افزودند: ثانيا واژه «سوي» يك مغعولي يا دو مفعولي كه خوانده شود يا صفت خودش مي آيد كه به معني صاف كردن قبر است نه اين كه با خاك يكسان شود و يا در مقايسه با چيز ديگري است كه در اينجا بايد به همساني با زمين معني شود و «الارض» بيايد كه اين معني تكميل شود.


معظم له با بيان اين كه تمام فقهاي اهل سنت قبر را به اندازه 4 انگشت از زمين بالاتر مي دانند، گفتند: به همين جهت اگر قرار باشد بر اساس حديث فوق عمل شود، با اين فتوا مخالفت دارد.


ايشان افزودند: به علاوه بر اين موارد، بنابراين حديث، يكسان كردن قبور مورد نظر است در حالي كه وهابيون و تكفيري ها بارگاه ها و بناهاي اسلامي را از بين مي برند.


آيت الله سبحاني در ادامه با بيان اين كه حرمين شريفين متعلق به همه مسلمانان است و بايد توسط افكار عمومي اسلام اداره شود نه خانواده اي خاص، ابراز داشتند: آنچنان كه مي دانم، بيش از هزار عالم اهل سنت بر رد وهابيت كتاب نوشته اند.


كد خبر: 10727  |  تاریخ درج خبر: 93/06/02  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
: از خبرنگار محترمي كه سخنان آيت الله سبحاني را هر روز تنظيم مي كنند سپاسگذارم. خيلي زحمت مي كشند. موفق باشند.
: إ ن شاء الله خداوند ايشان را براي شيعيان حفظ كند با يد اين مباحث با توجه به اينكه در دوران سختي بسر مي بريم در دبيرستان ها ودانشگاهها وحتي در هرمركز آموزشي مطرح شود وشيعيان را قبل از وهابيت آگاه كرده وپاسخ آن را بيان كرده البته در هر مقطعي به زبان خودشان امروزه اين از جمله وظائف مهمي است كه بايد به آن جامه عمل پوشاند به جهت اين امر پيشنهاد مي شود مركزي اين امور را به صورت تخصصي در تعليم و تبليغ هدايت كند اگر به اين عمل نكنيم جوابي در درگاه الهي نخواهيم داشت. باتشكر از مسئولين حوزه
: بسمه تعالی با تشکر ؛ علمی و خوب بود .
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا