امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
عنوان

بین تکفیر مطلق و معین تفاوت است


آیت الله العظمی سبحانی گفت: کافر خواندن دیگران دارای شرایط و موانعی است و بین تکفیر مطلق و معین تفاوت دارد.

 به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، آيت الله العظمي سبحاني در چهارمين روز از سلسله نشست هاي كلام و انديشه اسلامي با بيان اين كه به طور مثال، منكر با اين كه مي داند زكات در قرآن آمده و مسلمانان اهل زكاتند و متن دين است از روي عناد و يا شبهه آن را لازم نمي داند، گفتند: مجرد ملازمه نزد سامع كافي نيست و بايد اين ملازمه بين منكر باشد و بداند كه نفي زكات مساوي با نفي آيات و رسول است. اين ملازمه به خاطر آن است كه افرادي كه تازه مسلمان هستند، ملازمه و آگاهي نسبت به حكمي از احكام ممكن است نداشته باشد.


ايشان افزودند: بنابراين فردي كه جاهل است بايد ارشاد شود نه اين كه حكمي را برايش صادر كنند.


آيت الله سبحاني به تبيين تكليف مطلق و معين پرداختند و با بيان اين كه فقها غالبا تكفير مطلق را بيان مي كنند، ابراز داشتند: شرط تكليف مطلق اين است كه به طور مثال فقيه قائل به وحدت وجود (كه سه معني دارد؛ يعني وحدت مفهومي مانند هستي، وحدت حقيقي و داراي مراتب كه اين دو خلاف شرع و عقل نيست و معني سوم وحدت وجود و موجود باشد كه خلاف است) را كافر اعلام كند؛ در حالي كه در تكليف معين بايد شرايطي داشته باشد و آنهم در دادگاه بررسي و معلوم شود و كسي حق ندارد ديگري را كافر بداند.


ايشان با اشاره به اين كه كافر دانستن كسي شرايط و موانعي دارد، گفتند: فرد بايد در كفر خود آگاه و قاصد باشد و مضطر بودن و اكراه مانند تقيه نيز مانع محسوب مي شود كه نمي توان فرد را كافر دانست.


معظم له گفتند: تمام گرفتاري هاي امروز مسلمانان به خاطر ابن تيميه و محمدبن عبدالوهاب است كه وهابيون افراد را به راحتي كافر مي دانند و حكم مي كنند.


ايشان در پاسخ به سوالي، تعريف ايمان در بحث اين جلسات را احترام خون و مال افراد دانستند و گفتند: البته ايماني كه قبولي اعمال باشد با ولايت همراه است كه در اين سلسله بحث ها بيان نمي شود.


كد خبر: 10719  |  تاریخ درج خبر: 93/05/29  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا