امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
عنوان

اسلام دین نرمش، رفاقت و تقریب است


طبق آیات قرآن، تقریب و نزدیک شدن برادران مسلمان به یکدیگر باید مدنظر باشد.

 با عنايت به سفر آيت الله العظمي سبحاني به مشهد و ايراد بيانات در سلسله نشست‌هاي كلام و انديشه اسلامي روابط عمومي حوزه علميه خراسان، بر آن شد تا براي بهره مندي هر چه بيشتر روحانيون و طلاب عزيز، اين مباحث را به صورت ويژه اي در سايت حوزه علميه خراسان درج نمايد.


به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، آيت الله سبحاني در نخستين جلسه از سلسله نشست‌هاي كلام و انديشه اسلامي با عنوان «تقريب يا تكفير» با اشاره به سه ضلع نظريه‌اي تذويب، تكفير و تقريب در بيان و انديشه هاي مختلف، ابرازداشت: طبق آيات قرآن، تقريب و نزديك شدن برادران مسلمان به يكديگر بايد مدنظر باشد.


ايشان تذويب را ذوب شدن مذاهب اسلامي در يكديگر تعريف كرد و آن را امكان ناپذير خواهند و ادامه داد: جماعتي كه خود را سلفي و تكفيري مي‌نامند نيز به مسلمان بودن خودشان و كافر بودن ديگران اعتقاد دارند كه اين نظر هم رد است.


اين مرجع تقليد در ادامه بحث خود در توضيح رد تكفير، درباره ارزش گوهر انسان مطالبي بيان كرد و ابراز داشت: نكته نخست اين است كه طبق آيات قرآن، انسان خليفه خداوند بر روي زمين مي‌باشد و اين امر افتخاري براي بشر است.


ايشان افزود: نكته و ويژگي ديگر مربوط به انسان اين است كه مسجود ملائكه مي‌باشد و همچنين ويژگي سومي دارد كه امانت الهي را به دوش مي‌كشد زيرا ديگر موجودات اين قابليت را نداشته‌اند.


معظم له با تاكيد بر اين كه خلقت انسان لغو نيست و حتي غرض خداوند خلقت مي‌باشد، گفت: بنابراين، وجود انسان نمايشگر اساس خلقت است زيرا اگر انسان را از اين عرصه برداريم، خلقت جهان لغو و باطل خواهد بود اين در حالي است كه خداوند متعال مي‌فرمايد « وَهُوَ الَّذِي خَلَق السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً ...(هود/7)» و اين يعني فعل خدا هدف دارد.


ايشان ويژگي ديگر انسان را براي تبيين ارزشمندي آن و لزوم احترام به بشر را با اشاره به آيه «وَ سَخَّرَ لَكُمُ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ دائِبَيْنِ وَ سَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ(الانهار/33)» بيان كرده و ابراز داشت: اين نعمت‌هاي بزرگ را خداوند براي بهره‌گيري انسان آفريده است.


آيت الله سبحاني با بيان اين كه خداوند تمام افراد بشر را خداخواه و خداجو آفريده است و اين فطرت در همه آنان وجود دارد، گفت: اين امر يكي ديگر از افتخارات انسان است تا جايي كه حتي افراد ماترياليست و بي دين هم به طور مثال در زمان خطر نقطه‌اي نامعلوم را مورد توجه قرار مي‌دهند كه ناشي از همين فطرت خداجويانه است.


ايشان به حديث «إن الرِّفْقَ لا يَكُونُ فِي شَيْءٍ إِلاّ زَانَهُ» اشاره و هفتمين ويژگي انسان را اخلاق عنوان و خاطر نشان كرد: اخلاق اساس بشريت است و رسول خدا(ص) نيز با همين جنبه نيكو دين اسلام را گسترش دادند.


معظم له پرسيدند: آيا اينگونه بشري با آن همه معرفي و ويژگي بايد به اهانت و وحشي‌گري كشته شود؟


اين استاد خارج حوزه علميه قم با تاكيد بر اين مطلب كه اسلام اينگونه ديني است، اظهار داشت: متاسفانه در روزهاي اخير شاهديم كه مردمي بي گناه به كوه‌ها پناه برده‌اند و عده‌اي كه خود را سلفي و تابع صحابه پيامبر گرامي اسلام(ص) مي‌دانند، غصاب‌وار به جان آنها افتاده‌اند و خبري از حقوق بشر و سازمان ملل نيست.


ايشان با اشاره به توصيه‌هاي پيامبر اكرم(ص) در زمان اعزام نيروها به ميدان جنگ كه مي‌فرمودند «سیروا بسم الله و بالله و فی سبیل الله و علی ملة رسول الله،لا تغلوا و لا تمثلوا و لا تقتلوا شیخا فانیا و لا امرأة و لا تقطعوا شجرا الا أن تضطروا الیها و أیما رجل من ادنی المسلمین أو افضلهم نظر الی رجل من المشرکین فهو جار حتی یسمع کلام الله فان تبعکم فاخوکم فی الدین و ان أبی فابلغوه مأمنه و استعینوا بالله علیه»، تصريح كرد: اسلام واقعي، اسلام رفاقت و نرمش است و همه اديان را به رسميت مي‌شناسد و براي انسان‌ها ارزش و احترام قائل است.


معظم له با اشاره به اينكه تكفيري‌ها ديگران را از بين مي‌برند و به صهيونيست‌ها كاري ندارند،‌ با طرح اين سؤال كه چطور آنان به نام اسلام ضد بشريت جنايت مي‌كنند در حالي كه فرمايش پيامبر گرامي(ص) چيز ديگري است؟ ابراز داشت: بنابراين، گروه‌هايي مانند «داعش»، مسلمان نيستند بلكه مزدور و وحشي مي‌باشند.


ايشان تصريح كرد: معتقديم كه راه اسلام مسير تقريب و ارزش پيدا كردن مسلمانان از مسير اخوت و برادري است.


گفتني است؛ اين سلسه نشست‌ها به مدت 10 روز با حضور آيت الله العظمي سبحاني با عنوان«تقريب يا تكفير» به بررسي شرك، كفر، ايمان و... از منظر قرآن خواهد پرداخت.


كد خبر: 10693  |  تاریخ درج خبر: 93/05/26  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا