ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تاکید بر همکاری و تعامل بیشتر برای انجام رسالت حوزویمدیر حوزه علمیه خراسان بر همکاری و تعامل بیشتر میان این حوزه و شهرداری مشهد در راستای انجام رسالت خدمت فرهنگی - اجتماعی حوزه به جامعه، نظام و عرصه بین الملل، تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی در دیدار با شهردار مشهد  با اشاره به جایگاه و رسالت حوزه علمیه که از سوی مقام معظم رهبری در عرصه های مختلف با نگاه به روزآمدی، کارآمدی و پاسخگویی تبیین شده، ابراز کرد: گسترش تعامل با دستگاه های نظام اسلامی یکی از این ماموریت ها است که تا کنون با  بسياري از نهادهای حوزوی و غیرحوزوی مانند دفتر تبليغات اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي، مجمع عالي حكمت اسلامي، صداوسيما،  آموزش و پرورش، سپاه، دانشگاه و... تفاهم نامه های همکاری به امضا رسیده است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه برای اثرگذاری بیشتر باید با نیازسنجی و تعامل افزون تر، حرکتی کلی و موثر داشت و کارها را به نتیجه رساند، اظهار کرد: هر چند برنامه ریزی ها و اقدام های خوبی انجام می شود ولی به هر حال باید در هر کاری میزان تاثیرگذاری و حاصل آن مشخص شود تا در برنامه ریزی های دیگر و آینده بتوان به نحو بهتری اقدام کرد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه حوزه علمیه می تواند یکی از مصادیق مطالبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که پاسخگویی است را در تعامل با نهادهایی مانند شهرداری به صورت شایسته و بايسته اي انجام دهد، اظهار کرد: شهرداری دستگاهی است که اقشار مردم در بخش های مختلف و متعدد به صورتی جامع با آن ارتباط دارند و حوزه علميه با استفاده از همين ظرفيت مي تواند خدمات اجتماعي فرهنگي بيشتري دهد.
آیت الله عاملی با اشاره به گستره فعالیت های شهرداری در بخش های مختلف، افزود: میان حوزه علمیه خراسان و شهرداری مشهد از گذشته تا کنون همکاری های خوبی بوده است که امیدواریم این تعامل روزافزون و بیشتر شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان تاکید کرد: ورود حوزه علمیه در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی می تواند مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به پاسخگویی حوزه به جامعه، نظام و بین الملل را عملیاتی کند که در واقع این امر، زیربنای فعالیت و همکاری با شهرداری است زیرا شهر مشهد جنبه بین المللی دارد و کارهای انبوهی در اين خصوص می توان انجام داد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه به لزوم نظام سازی در زمینه مشارکت در مسائل فرهنگی اشاره و اظهار کرد: باید نظام جامع فرهنگی که جنبه ملی و بین المللی داشته باشد، تبیین و تعریف شود و کارگروهی متخصص و مجرب درباره این امر، فعالیت کنند.
آیت الله عاملی برنامه ریزی جامع و تربیت نیروی انسانی را دو بخش دیگر از زمینه های مشارکتی دانست و ابراز کرد: تربیت نیروی انسانی برای عمق بخشی به فعالیت ها، اولویت کار فرهنگی است که در هر بخش و نهادی باید نسبت به آن توجه داشت. در واقع نظام سازی جامع به اعتبار محتوا و شکل و تربیت نیروی متخصص برای این عرصه ها یک حرکت تحولی خوب است.
رئیس کمیه همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در خراسان رضوی با بیان اینکه امروز منبر و محراب به تنهایی تاثیرگذاری مورد انتظار را ندارد، تاکید کرد: حوزه علمیه با این نگاه که عرصه های متنوعی در جامعه هست که هر کدام به یک نیروی متخصص احتیاج دارند، برنامه ریزی خود را انجام می دهد. به طور مثال، برای حضور یک طلبه در جمع دانش آموزان، تربیت تخصصی و مخاطب شناسی نیاز است.
آیت الله عاملی با بیان اینکه امروز به فعالیت عمیق و کارشناسی شده برای نظام سازی و برنامه ریزی و تربیت نیرو نیاز است، گفت: حوزه علمیه خراسان آمادگی دارد در عرصه های مختلف با هدف ایفای نقش حوزوی و فعال کردن روحانیت در مسیر رسالت خود و خدمت اجتماعی به مردم در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اقدام کند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به لزوم ارائه محتوا و روش با نگاه به اولویت بندی ها در کنار تربیت نیروی انسانی، یادآور شد: برای مثال، امسال برای دومین سال متمادی 103 جلسه قرآنی در مشهد با حضور طلاب متخصص با رویکرد توضیح کوتاه آیات منتخب در هر شب ماه رمضان برگزار شد که با استقبال مردم روبرو شده است.
در این دیدار، کلایی، شهردار مشهد همکاری و هماهنگی میان مسئولان استانی در خراسان رضوی را کم سابقه دانست و ابراز کرد: نماینده ولی فقیه، استاندار و تولیت آستان قدس رضوی در امور مختلف با شهرداری و سایر نهادها، همگام و همراه هستند.
وی با اشاره به اهمیت ایجاد احساس مطلوب زندگی و داشتن حال خوب در میان مردم با توجه به وضع اقتصادی آنان، ابراز کرد: قلمرو دین نسبت به همه مسائل زندگی است و از این رو، محتوای لازم از سوی حوزه علمیه با یک روش موثر به جامعه ارائه می شود و شهرداری که ابزار سیما، منظر و فضایی مانند فرهنگ سرا را در اختیار دارد می تواند در امر اجراي آن اقدام کند.
کلایی، مفهوم صبر را از برنامه هایی دانست که در رفتار مردم می بایست فرهنگ سازی شود و حوزه علمیه می تواند با ارائه محتوای لازم در این زمینه همکاری کند.


كد خبر: 34688  |  تاریخ درج خبر: 1398/03/22  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا