ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ایجاد گلستان شهری با وقف و تاسیس مدارس حوزویمدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: با تاسیس مدارس حوزوی متعدد و متنوع تخصصی، می خواهیم گلستانی در شهر ایجاد کنیم.
به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدمصباح عاملی در دیدار خانواده واقف طلوع در مرکز مدیریت، با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص) «إذَا مَاتَ الإِنْسَانُ انْقَطَعَ عَمَلُهُ إلاَّ مِنْ ثَلاَثَةِ: إِلاَّ مِنْ صَدَقَةٍ جَارِيَةٍ، أَوْ عِلْمٍ يُنْتَفَعُ بِهِ، أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ يَدْعُو لَهُ»، گفت: با توجه به این حدیث شریف، از سه راه "وقف"، " علم نافع" و "فرزند صالح"می توان خود را پس از مرگ در این دنیا، ماندگار کرد.
ایشان با بیان اینکه وقف، صدقه ای جاریه است، افزود: " عِلْمٍ يُنْتَفَعُ "، علم ناطقی است که تاثیر آن در جامعه استمرار داشته و حیات بخش و مشعل هدایت باشد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه باید جهت علوم را در شرایط فعلی به سمت کارآمدی بیشتر حوزه در جامعه سوق داد، خاطرنشان کرد: هر علم و دانشی را که امروز برای هدایت بشر نیاز است، باید مورد توجه قرار گیرد.
آیت الله عاملی به "هدایت دینی"، "هدایت سیاسی" و "خدمت اجتماعی" به عنوان سه رسالت اصلی حوزه های علمیه از سوی رهبر معظم انقلاب، اشاره و ابرازکرد: جوامع بسیط گذشته برای همه اقشار جامعه یک نسخه داشتند اما امروز با طیف گسترده اجتماعی مواجه هستیم و باید برای هر گروه سنی و مخاطبان مختلف، برنامه و محتوای مناسب ارائه دهیم.
اقدام و عمل، لازمه ی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به فعالیت های تحولی حوزه علمیه خراسان در سه سال گذشته، گفت: تاکنون 200 عنوان اقدام تحولی در این حوزه به اجرا درآمده است اما در مقابل شرایط متنوع جامعه، هنوز کار بسیار داریم.
آیت الله عاملی به سرفصل های بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و سبک نگارش آن را عالمانه، کارشناسانه، اثربخش و نوید بخش برشمرد و گفت: با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در این بیانیه، می توان بهره های بزرگ و دستاوردهای عظیمی را با برنامه ریزی دقیق، کسب کرد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان ضرورت تحقق بیانیه گام دوم انقلاب را در اقدام و عمل با توجه به اقتضائات شرایط فعلی دانست و افزود: تفکر باید تحولی باشد و اگر در حد نوشته و یک شعار به آن بسنده کنیم، فایده ای ندارد.
تعلیم و تربیت انسان، هدف حکومت دینی است
آیت الله عاملی در ادامه با اشاره به اینکه هدف حکومت دینی نیز، تعلیم و تربیت انسان است، بیان کرد: محور اصلی شروع اسلام، استمرار و فتح الفتوح آن با ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، تعلیم و تربیت دینی است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه محور اصلی حرکت انبیا، مردم هستند، افزود: لازمه حکومت دینی و فلسفه وجودی هر پیامبر مصلح و هر رهبر الهی،  مردم هستند، لذا مدارس علمیه باید با محوریت مردمی فعالیت کنند.
آیت الله عاملی با اشاره به وقف مدارس علمیه «امام مجتبی(ع) (مکتب وحی) » ویژه برادران و «مطهره» ویژه خواهران از سوی واقف مرحوم طلوع، ابرازکرد: اقتضائات امروز جامعه و شرایط متفاوت آن، می طلبد تا با آموزش ها و امکانات ویژه و ظرفیت شناسی متناسب، عمل کنیم لذا با تاسیس مدارس حوزوی متعدد و متنوع تخصصی، می خواهیم گلستانی در شهر ایجاد کنیم.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در پایان ضمن تشکر از زحمات اداره اوقاف و امور حقوقی وقف این حوزه، خاطرنشان کرد: استقلال حوزه، متکی بودن به مردم و اصل توانمندی "ما می توانیم" را باید سرلوحه تمام کارها و مدیریت های حوزوی قرار دهیم.
گفتنی است، در پایان این جلسه از خانواده محترم واقف تجلیل شد.
 

كد خبر: 30908  |  تاریخ درج خبر: 1397/12/22  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا