ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تاکید بر ضرورت وحدت حرکت و همصدایی در تحول حوزه علمیه خراسانمدیرحوزه علمیه خراسان گفت: همه باید در جریان فعالیت های تحولی حوزه علمیه خراسان قرار گیرند و وحدت حرکت و همصدایی در رابطه با رویکردها، اهداف و فعالیت های تحولی که باید صورت بگیرد، تحقق یابد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی، در همایش حوزه علمیه، سنت های کارآمد در مدرسه علمیه عالی نواب با بیان این که خوشبختانه در حوزه سنت های کارآمد حرکت های تحولی ارزنده ای آغاز شده است، گفت: هر حرکت تحولی که در حوزه آغاز شود، مسئولین حوزه با همه وجود از آن استقبال می کنند.
وی با اشاره به مجموعه فعالیت های صورت گرفته در قرارگاه های تحولی و هیئت های اندیشه ورز تصریح کرد: تاکنون فعالیت های تحولی ارزنده ای در قرار گاه های تحولی دانش محور و درون حوزوی صورت گرفته که همه این فعالیت ها معطوف به تربیت نیروهای دانشی قوی در سطوح مختلف بوده و بر اساس بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند فقاهت اصل الاصول در حوزه علمیه است، برنامه های تحولی خوبی در رابطه با قرآن و عترت و همچنین علوم عقلی، فقاهت و اجتهاد گذاشته شده است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که این قرارگاه ها انصافا فعالیت های ارزشمندی در حوزه تربیت اساتید به عنوان نومدرسین و توانمندسازی آنان در سطوح مختلف در قالب دانش افزایی دنبال کرده اند، ابراز کرد: آمار فوق العاده ای از تحول در این بخش ها وجود دارد همچنان که هیئت های اندیشه ورز به صورت مسئله محور حرکت های تحولی ارزنده ای را در طراز انقلاب متناسب با توانمندسازی حوزه های علمیه که زعامت جامعه اسلامی برعهده دارند، دنبال کرده اند.
آیت الله عاملی با بیان این که در همین راستا نمایشگاه خوبی از فعالیت های تحولی حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد که من پیشنهاد دارم این نمایشگاه نه تنها در مشهد، بلکه در استان های خراسان جنوبی و شمالی نیز ارائه شود، ابراز کرد: هدف آن است تا همه در جریان فعالیت ها قرار گیرند و وحدت حرکت و همصدایی در رابطه با رویکردها، اهداف و فعالیت های تحولی که باید در حوزه های علمیه صورت بگیرد، تحقق یابد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که مجموعه حوزه علمیه خراسان تحت عنوان مکتب امام صادق(ع) باید یک فعالیت تحولی همه جانبه را در طراز انقلاب پیاده سازی کنند، ابراز کرد: امروز همه باید در راستای پیاده سازی آرمان های مکتب امام صادق(ع) تلاش کنند.
مدیر حوزه علمیه خراسان در ادامه ضمن اشاره به فعالیت مجموعه دست اندرکاران همایش حوزه علمیه سنت های کارآمد خاطر نشان کرد: در ابتدا کار از مشهد آغاز شد و بنا بر این بود تا این حرکت در همه حوزه ها راه اندازی شود که همین طور نیز شد؛ امیدواریم همایشی سراسری و ملی در سال 98 شکل بگیرد که در راستای برپایی آن نیز باید نظرات و دیدگاه ها داده شده و همفکری شود و با خرد جمعی حرکتی در سطح همه حوزه های علمیه دنبال شود.
آیت الله عاملی با بیان این که در راستای برپایی این همایش، تفاهم و قرابت اندیشه ها و حوزه ها مطلوب تر از اصل همايش است و نتایج فراوانی دارد، عنوان کرد: نگاه حوزه علمیه خراسان نسبت به سنت های کارآمد آن است که این برنامه یک کار تشریفاتی و یا فرعی نیست بلکه احیا سنت های کارآمد در بخش های گوناگون یک حرکت زیرساختی و هویت بخش حوزه های علمیه در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی بوده و مهمترین خروجی آن نیز همین هویت بخشی معنوی، تربیتی و الگویی به حوزه های علمیه است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که این حرکت الگویی و هویت بخش باید چندین ویژگی داشته باشد، ابراز کرد: نخستین ویژگی آن جامعیت است و همه سنت های کارآمد را باید ضمن بررسی و ارزیابی، فهرست کرده و ضمن تقسیم بندی دقیق، هر یک از بخش های تعلیم و دانش، تعلم، تزکیه و اخلاق، سبک زندگی یک روحانی و ..... به صورت دسته بندی شده باشند و آنان را متناسب با ساز و کار وضعیت و شرائط فعلی متناسب سازی کرد و با توجه به مقتضای زمان و مکان بر این مبنا نظام بخشی داشت.
مدیر حوزه علمیه خراسان ادامه داد: در زمینه این حرکت های الگویی کارآمد باید جامع نگر بود و سنت های ارزنده کارآمدی که در طول تاریخ تشیع سرنوشت حرکت فقاهتی و اجتهادی حوزه های علمیه را قلم و رقم زده است، دنبال کرد که همه این ها در جای خود به صورت پازل می ماند و این مجموعه هویت ارزنده حوزوی و انقلابی را شکل می دهد.
آیت الله عاملی با بیان این که در این فرصت باقی مانده تا آن همایش ملی سراسری حوزه های علمیه، سنت های کارآمد در سال 98 ، همه باید در کمیته های مختلف تلاش کنند و این نشست هم مقدمه آن همایش سراسری است، به ویژگی دوم این حرکت الگویی یعنی نظام بخشی در حوزه های علمیه اشاره و ابراز کرد: همه مسائل را باید به صورت نظام واره در کنار یکدیگر بررسی کرد چراکه مسائل تاثیر متقابل دارند آنچنان که اگر طلبه در طراز حوزه امام صادق(ع) بخواهد در سنت های علمی همچون مباحثه و مطالعه جدی باشد اما ذی طلبگی را رعایت نکند، نمی تواند طلبه مورد نظر آن حضرت باشد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که باید جامعیت و نظام بخشی را در قالب منظومه جامع و فراگیر تنظیم و تدوین و در حوزه های علمیه پیاده کرد، افزود: در این راستا نیز جلسات کارشناسی بی فایده نیست، بلکه مقدمه حرکت خوبی است که به صورت عملی در حوزه های علمیه دنبال خواهیم کرد و این نظام مندی در قالب سبک زندگی بدان معناست که همه افراد مجموعه سبک زندگی عالمانه و بعضا طلبگی را در بعد تربیتی، معنوی و علمی و در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی دنبال کنند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که مردم در هر بخشی به الگوی خود مراجعه می کنند و در این راستا زمانی این الگوشدن حوزه علمیه تحقق پیدا می کند که بتوان همه ارزش های ارزنده را در قالب سنت های کارآمد محقق کرد، افزود: باید کوشید تا بتوان هویت اصلی و واقعی حوزه را محقق کرد و در این زمینه بحث اولویت بندی حتما مدنظر باشد، چراکه همه این سنت ها و اولویت ها در عرض هم نیستند بلکه وزن و اندازه شان متفاوت است و باید با این نگاه، هویت واقعی حوزه را شکل داد؛ این نکته را نیز باید در نظر گرفت که بنا نیست در بحث سنت های کارآمد در گذشته راکد و متوقف شد.
آیت الله عاملی با بیان این که بر اساس بیان امام راحل(ره) و رهنمود مقام معظم رهبری در بخش های مختلف نمی توان از رساله، فناوری های روز و فضای مجازی غافل شد، خاطر نشان کرد: غفلت از فضای مجازی به معنای باز کردن دروازه به روی اجنبی است؛ باید از درگاه فضای مجازی رو به روی اجنبی و شبیخون دشمنان ایستاد نه اینکه عقب نشینی کرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که به تعبیر امام راحل(ره) باید در همه مسائل از دو عنصر زمان و مکان بهره و استفاده برد، تصریح کرد: تلاش ما آن است که علاوه بر دور ماندن از مدرک گرایی، بتوان به حرکت تحولی هویت بخش با نگاه معنوی، تهذیبی، تربیتی، انگیزه علمی و جهاد عملی، داشتن تفکر تاسیسی و عدم اکتفا به آثار موجود همراه با تولید متون دقیق علمی و روزآمد، تکیه کرد.


كد خبر: 30887  |  تاریخ درج خبر: 1397/12/21  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا